Sähkön hintaa onneksi valvotaan Energia virasto älkää antako periksi

Anonyymi-ap

Energiavirasto on valtion virasto, joka valvoo energiamarkkinoiden toimintaa ja vastaa muun muassa sähkön ja kaasun siirtoverkkojen sääntelystä.

■ Energiavirasto valvoo, että Fingrid tai paikalliset sähköverkkoyhtiöt eivät peri liikaa siirtomaksuja ja yhtiöiden voitot pysyvät kohtuullisina.
Siirtomaksuja ei saa korottaa kuin Max 2 prosenttia vuodessa.

■ Fingrid teki vuoden alussa kantaverkon siirtomaksuihin maksimikorotuksen. Sen mukaan kotitalouden sähkölaskusta kantaverkon osuus on 2–3 prosenttia.

33

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun puhutaan sähkön hinnoista, kukaan ei osaa kertoa minkä hintaista sen pitäisi olla.

      Varsinkin kesällä sähkön hinta on usein negatiivinen.

      Kukaan ei myöskään osaa sanoa paljonko sähköverkon hinta saa olla ja miten sitä pitäisi sillä rahalla kehittää.

      • Anonyymi

        > Varsinkin kesällä sähkön hinta on usein negatiivinen
        Ei siirtomaksu ole koskaan ollut negatiivinen. Mitä sinä höpiset?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        > Varsinkin kesällä sähkön hinta on usein negatiivinen
        Ei siirtomaksu ole koskaan ollut negatiivinen. Mitä sinä höpiset?

        Ei olekaan, sähkön hinta sen sijaan on negatiivinen.


      • Anonyymi

        Kunpa se kesä kestäisi ikuisesti ja siksi toisekseen, eikö sinulle tule siirtomaksua


    • Anonyymi

      Maksetaan aivan turhasta kun valtio yllä pitää keino verkkoa pystyssä verorahoilla

      • Anonyymi

        Mitä keinoverkkoa valtio ylläpitää..??


    • Anonyymi

      Sähköyhtiöt haluavat tietenkin tehdä voittoa. Yrityksen tehtävä on rikastuttaa omistajia, eli tehdä voittoja.

      Liialliseen ahneuteen pitää olla keinot puuttua, varsinkin kun kyseessä on luonnollinen monopoli. Luonnollista monopolia ei voi kilpailuttaa. Ei ole useita sähköverkkoja, joita voisi kilpailuttaa, kuten ei ole myöskään useita vesiverkkoja tai viemäriverkkojakaan, joiden välillä voisi valita.

      • Anonyymi

        Liialliseen ahneuteen ei puututa koskaan. Miksiköhän


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Liialliseen ahneuteen ei puututa koskaan. Miksiköhän

        Sitä kannattaakin miettiä.


    • Anonyymi

      Suomen energiajärjestelmä on hurjassa myllerryksessä, jossa kotitalouksien sähkölaskut uhkaavat nousta.

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011234444.html

      "Datakeskukset ovat kuuma puheenaihe muuallakin kuin Suomessa.

      Erityisesti ne kuohuttavat Irlannissa. Kelttitiikeri on vetänyt veroeduilla maahan sähkörohmuja siihen tahtiin, että on nyt pulassa. Maasta on alettu puhua varoittavana esimerkkinä."


      Sitten vielä tuo seikka kaiken lisäksi. Sähkön riittävyys pitää ensisijaisesti taata oman maan kansalle ja yrityksille.

    • Anonyymi

      Sähkön hintaa ei ole mitenkään rajoitettu!
      Meillä(kin) on jo ollut tilanteita joissa sähkön pörssihinta on ollut 35- 40 cent/kWh, ei se oikein vaikuta rajoitetulta...
      Aloittaja taitaa taitavasti taas sekoittaa siirtohinnan ja sähkön hinnan?

      • Anonyymi

        Ei taitavasti vaan ymmärtämättömyyttään.


      • Anonyymi

        Vai tarkoittaako yhtä ja kirjoittaa toista? Tarkoittaako aloittaja sähkön siirtohintaa, eikä sähkön hintaa?


      • Anonyymi

        Tehkää kiinteä sopimus niin aina ei tarvitse valittaa.


    • Anonyymi

      Suomen sähkömarkkina on arvaamaton ja siten tulee kuluttajille hyvin kalliiksi.

      Sähkön siirron hintaan kuluttajat eivät voi vaikuttaa. Siirtoyhtiöt (usein monikansalliset) päättävät sekä siirtohinnat, kuukausimaksut ja toimitusmaksun. Hallitus päättää lisäksi kaiken kattavasta liikevaihtoverosta, joka on nyt 25,5 %.

      Yrityksillä on sähköveroluokka II ja se on ISO ENERGIATUKI heille.

      Kaikki kunnat eivät ole myyneet sähköverkkojaan yksityiselle bisnekselle, tällöin sähkönsiirtomaksuista päättävät kunnat ja siirtohinnat ovat pysyneet kohtuullisina.
      Kuntien elinvoimaa lisää se, jos kunta voi tarjota edullista energiaa sekä kuntalaisille että yrityksille ja se, että kunta voi vaikuttaa energian hintaan.

      Kun sähkön siirtohintoja emme voi kilpailuttaa, niin maksettavaa riittää.

      https://yle.fi/a/74-20109569

      Tästä linkistä voit lukea, miten sähköä vietiin Ruotsiin Fingridin verkkoon, ja samaan aikaan Suomessa perittiin kovaakin kovempaa hintaa energiasta.

      • Anonyymi

        Sekoitat kaksi asiaa sujuvasti toisiinsa, sähkön hinnan ja sähkön siirtohinnan.

        Kun sähköä myydään maiden välillä, kyse on sähkön hinnasta.
        Kun kyse on langoista, joilla sähkö kulkee, kyse on siirtohinnasta.

        Kakkkein kallein sähkön siirtohinta on julkisesti omistetulla yhtiöllä.


    • Anonyymi

      Suomessa sähkö on halpaa muihin maihin verrattuna.

      • Anonyymi

        Silti sähkön ja energian riittävyys pitää ensisijaisesti taata oman maan kansalle ja omille yrityksille.


      • Anonyymi

        Ei ole. Suomessa hinta pomppii villisti kuin kuula flipperissä sähköntuottajien painellessa nappeja. Ruotsissa ja Norjassa esimerkiksi sähkönkuluttaja ei ole näin kurjassa asemassa.

        Keski-Euroopassa sähkön hinta on joissain tapauksissa suomalaista korkeampi, mikä on poliittisten päätösten tulosta. Kuten hyvin tiedämme, Saksan Vihreät ajoivat voimansa tunnossa ydinvoiman alas ennen kuin korvaavaa energiaa oli löydetty. Hintaa Suomessa ei pidä verrata tällaisen hölmöilyn tuloksiin.


    • Anonyymi

      Suomessa sähkön käyttömaksu ja sähkön siirto ovat kalliit. Sähkön siirto on monopolitoimintaa ja sähkölaitokset alueellisia, joten sähkön siirtohintaan ei kuluttaja voi vaikuttaa.
      Energiavaraston "kuluttajansuojelu" ei ole ollut onnistunutta, kun siirtohinnat ovat jopa kaksinkertaiset eri puolilla Suomea.

      https://www.hs.fi/talous/art-2000010668197.html

    • Anonyymi

      "Energiavirasto valvoo Suomessa siirtohintojen korotuksia ja puuttuu tarvittaessa liian suuriin nostoihin. Virasto ei voi kuitenkaan puuttua verkkoyhtiöiden välisiin hintaeroihin."

      "Verkkoyhtiö saa korottaa siirtohintoja vuodessa enintään kahdeksan prosenttia. Edellinen Sanna Marinin (sd) hallitus laski kertakorotuksen ylärajan 15 prosentista nykyiselle tasolle."

      Marinin hallitus siis kohtuullisti siirtohintoja, mutta edelleen ne ovat hyvin korkeat, myös siellä missä sähköverkot on rakennettu maan alle, eikä niitä myrskyjen takia tarvitse jatkuvasti korjata.

      Orpon hallitus korottaa kaikkia hintoja, myös sekä käyttösähkön että sähkönsiirron hintoja, kun hallitus (kok, persut, rkp ja kd) korotti arvonlisäveroa.

      • Anonyymi

        Ei ehtinyt Marinin hallitus tehdä asialle mitään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ehtinyt Marinin hallitus tehdä asialle mitään.

        Ei ole ehtinyt Orpon hallitus tehdä sähkön siirtohinnoille yhtään mitään muuta kuin nostaa liikevaihtoveron 25,5 prosenttiin kaikista sähkönsiirtoon liittyvistä lisämaksuista.


      • Anonyymi

        Kummallista. Kohtuullisti varmaan joissain paikoissa, Helsinki, Espoo, Tampere vaan täällä ei Caruna kohtuullistanut mitään. Caruna, tuo laillistettu rosvo, kokoomuksen keksintö, vitun paska!


    • Anonyymi

      Energiavirasto on turhista virastoista turhin, pelkkä suojatyöpaikka, jossa kovapalkkaiset tyhjäntoimittajat valvovat vain omia liksojaan.

    • Anonyymi

      Juu, siinä on ihan kirjaimellisesti pukki kaalimaan vartijana.

    • Anonyymi

      Jos sähköyhtiöiden osakkeenomistajat saisivat toimia osakeyhtiön lain mukaisesti maksimoiden sijoittamansa pääoman, niin mitä luulisit sähkönsiirto hintojen olevan omistajien monopoliaseman takia?

      Käyttösähkön siirtohintaan ei kilpailutus tai käyttäjän toiveet pienemmästä hinnasta vaikuta yhtään mitään, koska omistajilla on alueellinen monopoli.

      Tarvittaisiin siis energiavirastolle isompia oikeuksia kohtuullistaa siirtohintoja, joita ei voi kilpailuttaa.
      Toinen vaihtoehto olisi kunnallistaa sähköverkot kuten vesilaitoksetkin ovat kuntien omistuksessa.

      Jokohan se laki on voimassa, minkä mukaan kunnat eivät saa myydä vesilaitoksiaan.

      • Anonyymi

        Osa vanhemmista vesivoimalsitoksista on purettu.
        Ja suojellaan raakkuja sekä vaelluskaloja.


    • Anonyymi

      Jokos on palautettu se Ylimääräinen maksu 420 000 000 € kuluttajille Lintilä lupasi hoitaa asian pian

    • Anonyymi

      Kuka valvoo sähkön siirtohintohen perusmaksuja, joka maksetaan vaikka kulutus olisi 0 kwh?

    • Anonyymi

      Jos joku taho valvoo niin lopputili ja heti , täysin naurettavaksi mennyt koko energiapolitiikka ja hintojen vehkeily .

      • Anonyymi

        Kun laskee yhteen kuukauden sähkönsiirron +veron sekä sähkön kulutusmaksu + veron , sähkö ei ole halpaa. Ei edes pörssisähkö.


    • Anonyymi

      DATAKESKUKSET VIE KAIKEN SÄHKÖN PAK KASTALVIA TULOSSA .PUTININ RUUTI ON LÄMMITTÄNYT PARI TALVEE

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      2557
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      227
      1420
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      84
      1277
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      79
      1174
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      39
      1169
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      133
      1065
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      11
      1002
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      116
      900
    9. Kostan sulle vielä sen älyttömän julkisen nöyryytyksen

      Onneksi on lentokentällä kavereita... Kosto tulee olemaan muuten korkojen kanssa.
      Ikävä
      27
      841
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      78
      790
    Aihe