Bemareita myyvä autoliike mainostaa olevan tarjolla ajamisen iloa koko kesäksi. Siinä kehutaan myös auton suorituskykyä ja muita ominaisuuksia.
Kuitenkin usealle tähän merkkiin langenneelle ajamisen ilo jää lyhytaikaiseksi kun asenne ratkaisee. Liikennesäännöistä piittaamattomuus aiheuttaa ajo-oikeuden menetyksen ja onhan siitä merkittävä hyöty yleiselle liikenneturvallisuudelle.
Jokainen jalkaväkeen kotiutettu bemaristi on voitto muille!
Kestääkö ajamisen ilo kuukauttakaan
19
696
Vastaukset
- Anonyymi
Hyviin ominaisuuksiin tottuu ja niistä on iloa päivittäin, mutta huonoihin ei totu koskaan ja aina ajaessa vituttaa.
- Anonyymi
Siksikö bimmerillä pitää sudittaa ja päätyä jokeen kun ajotaidot ja -ominaisuudet ovat surkeita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siksikö bimmerillä pitää sudittaa ja päätyä jokeen kun ajotaidot ja -ominaisuudet ovat surkeita.
Allekirjoitan tuon joen mutta jälkimäsen laitan kateuden piikkiin.
- Anonyymi
Hah. Mulla 225 neliveto pikku bemu ja ihan kulkee rajoitusten puitteissa ja tarvittaessa lähtee ihan riittävästi. Lämmin talvella ja sähkölläkin pääsee kohtuumatkan. Meille just sopivan kokonen. Mitään vikaa ei ole ollu ja 107000 km ajokilsoja takana.
Ei ole ollut kortti hyllyllä, eikä ole koskaan sakkojakaan tullu.
En tiedä miksi bemun omistus on muille sitte ongelma. Minun mielestä mitään kadehdittavaakaan ei ole. Auto kuin auto. - Anonyymi
BMW ui syvällä Keravanjoessa kun karkasi kuskin käsistä jokeen. Taas hyvä esimerkki kun pitää yrittää näyttää olemattomia ajotaitojaan. Onneksi kukaan ei hukkunut.
- Anonyymi
VW Golf farmari jossa kuoli 5 teiniä Klaukkalassa.
- Anonyymi
Olipa mielenkiintoista katsella kahden Bemarikuskin henkistä vääntöä väistämisvelvollisuudesta Töölössä eilen. Vasemmaltta tullut tunki keulaa väkisin toisen eteen, mutta joutui antamaan periksi ja koukkaamaan vaarallisesti jalkakäytävän kautta ja vielä lisäksi väistämään muunkin merkkisiä oikealta tulevia autoja.
Mikä ihme noita bimmeristejä vaivaa kun ei malteta odottaa paria sekuntia ja antaa oikealta tulevien mennä. - Anonyymi
Koppiautojen, joita kutsutaan katumaastureiksi, kuljettajat eivät edes ymmärrä miltä oikean auton ajaminen voi tuntua. Pitoa riittää eikä auto heilahtele joka suuntaan.
- Anonyymi
Auto vaan on liian hyvä ajaa se pesee muut merkit mennen tullen.
- Anonyymi
Tuo on totta mutta kun saat alle Bemarin niin ajo-ominaisuudet ovat sitä luokkaa että rajoituksia on vaikea noudattaa.
- Anonyymi
Iha höpöhöpö juttuja. On se vaan kaameaa tuo kateus.
- Anonyymi
Kyllä kateus taas kukoistaa Toyota ja Skoda kuskeilta. (ainiin Kia)
- Anonyymi
Ei käy Bemarikuskia kateeksi, kun polkupyörän ketjun näköinen moottorin jakopäänketju bemarista katkeaa..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei käy Bemarikuskia kateeksi, kun polkupyörän ketjun näköinen moottorin jakopäänketju bemarista katkeaa..
Aika kauan saa tuota katkeamisen iloa odottaa. M54:ssa on nyt 272 000 taulussa ja pehmeästi hyrisee.
Ei siis edes kiristin kolise, mikä varoittaa sen ja ketjun vaihtotarpeen lähestymisestä.
Se on tyypillisesti fillarin ketjun näköinen ketjukoneissa ylipäätään - tosin ei kokoinen :).
- Anonyymi
Bemarit pitäis ehdottomasti kieltää nuorilta kuskeilta. Autohan on hyvä ja sellaisen haluaa juuri ne urheilullista ajoa ihannoivat kuskit ja jälki voi olla kammottavaa. Ajo- ja harkintakyky ensin kohdalleen, ja sitten vasta tehokkaiden autojen rattiin, jos niitä normiliikenteessä ylipäätään tarvii olla.
- Anonyymi
Toisaalta Bemuissa on hyvät ajo-ominaisuudet ja niillä pystyy pysymään tiellä kovemmilla nopeuksilla kuin monella muulla autolla. Eli eikö nuorilla kuskeilla pitäisi on sellainen rajoitus etteivät saa ajaa yli 100hv autoilla ensimmäiseen viiteen vuoteen? Osaamattomuushan ja harkintakyvyn puutehan on syinä jos ei pysy ladulla ja ajaa järjettömiä nopeuksia?
- Anonyymi
Ylpeys Baijerin on taas pian perässä vaijerin.
- Anonyymi
BMW = Bring Mehr Werkzeuge = Tuokaa lisää työkaluja.
- Anonyymi
Minulla on nyt kolme kk. ollut BMW 320e - G21 X-drive -22.
Kilsatkin vasta 45.000.
Hyvin on tiellä pysynyt!
Ennätin sillä jo käydä Saksassa ja Puolassa.
Liian paljon kaikenlaisia valikoita!
Toivottavsti pysyvät ehjinä!
Edellinen auto oli MB E220CDI S212 farkku -16.
Mukava ajaa, mutta kallis ylläpidettävä.
Vikaantuvat osat liittyvät pakokaasujen puhdistukseen ja minun tapauksessa ilmajousitukseen - ei niinkään latureihin, niveliin, vesipumppuihin ja sen sellaisiin!
Saas nähä, putoavatko autoilun käyttökustannukset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset20817055Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"16512133Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1766676Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El415940Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään644832MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny114701Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.183914Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m973606Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta813555En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk103301