eikä pelata raha pelejä
Toimeentulotuella ei saisi ostella kaljaa
Anonyymi-ap
16295
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
kylmää kaljaa pitää aina olla saatavilla
Juuri näin ja eihän köyhältä voi viedä rikastumisen mahdollisuutta kieltämällä hedelmäpelin pelaaminen.
Jos toimeentulotuella pitäisi ostaa vain ruokaa ja vaatteita, niin kai se annettaisiin ruoka- ja vaatekuponkeina....
Näinhän se pitäisi ollakin.
Kaljan ostaminen ja pelien pelaaminen kuuluvat ihan normaaliin elämään, jonka toteutumista toimeentulotuella pyritään turvaamaan.
Toimeentulotuen tarkoitus ei siis ole sellainen että yritetään saada tuen varassa olevalle mahdollisimman huono elämä, vaan pikemminkin päinvastoin sen tarkoitus on varmistaa se että tuen varassa kykenee jonkinlaista normaalia elämää elämään.
Näin siksi, että muutoin kaikki hallitukset alkaisivat käyttämään sosiaaliturvaa systemaattisesti kiristysvälineenä, joka tarkoittaa käytännössä kansan pakottamista vastoin heidän vapaita valintoja (mm. lakiin perustuva oikeus työn vapaaseen valintaan, perustuslaki pykälä 18)
Jotkut vaan näköjään haluaa,että köyhillä ei saa olla mitään mukavaa.Heidän pitäisi vaan syödä juureksia jossain maa kuopassa ja nöyristellä muille ja pitää suunsa kiinni
Tuolla ideologialla myöskään palkalla ei sitten saa ostaa kaljaa eikä pelata rahapelejä
Kun itse tienaat rahasi, niin voit juoda ja pelata ne viimeiseen euroon. Mutta jos haet valtiolta tt-tukea, joka on viikeinen tuki, jotta saat ruokaa ja vaatteita, niin ei sitä ole tarkoitettu että se juodaan ja pelataan. Ei se tuki ole silloin tullut tarpeeseen.
Tarve on yhteiskunnallinen
Päihteitä, tupakkaa, viihdettä = yhteiskuntarauhaa.
Vasemmisto nousee barrikadeille, jos taloudellisesta riippumattomuudesta pitäisi alentua työntekoon ja ottaa vastuuta omasta selviytymisestä.
aha. No Ei sitten. Ostan kryptovaluuttaa, menen pelaamaan ulkomaan kasinolle samalla kun tilaan huumeita. Parempi?
Ostakoot mitä tahtovat kunhan eivät sitten valita rahojen vähyyttä ja laskuja.
Aina saa, voi ja kannattaa valittaa
Mikähän sinäkin persläpi olet kun yrität kieltää valittamisen. Ei sulla oikesti oo päätösvaltaa edes siihen milloin käyt paskalla, siitäkin päättää peräsuolesi.
Kaljan juonti on perusoikeus jota ei voi kieltää keneltäkään millään perusteella
Jos ei voi ostaa kaljaa niin sitä kannattaa varastaa ja rahat jää parempaan käyttöön kuten uhkapeleihin
Eu on valittanut Suomen heikosta sosiaaliturvasta. Ei riitä kunnolla ryyppäämiseen.
Riippuu vuokra hinnasta niin riittää