Kolme nuorta kuoli hirvikolarissa.

Ote päivän Iltasanomista:

Kolme nuorta kuoli harvinaisen rajussa hirvikolarissa maanantaina aamuyöllä Tampereen Kaitavedentiellä. Poliisin mukaan auton katto leikkautui törmäyksessä auki kuin sardiinipurkki. Turvavyöt olivat kiinni, mutta se ei auttanut tässä tilanteessa, kun hirvi tuli ohjaamoon sisään, sanoo rikoskomisario Juhani Koivuniemi.

Olen edelleenkin sitä mieltä, että Suomessa on aivan liikaa hirviä.

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000017&conference=553&posting=22000000006450098#22000000006450098

19

1779

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marion.T

      Vaikka rakastan eläimiä, niin kyllä hirvien määrän pitäminen kurissa on kuitenkin tärkeämpää.

      Surullista todella että noin käy - olihan nuorillakin vauhtia ja kokematon kuski, mutta siitä huolimatta - paha mieli tulee kun asiaa ajatteleekin.

      Varsinkin kun itsellä on suunnilleen samanikäinen poika joka on autolla liikenteessä kavereiden kanssa aika usein.

      Kaatolupien määrän nostaminen olisi kyllä paikallaan.

      • ...juuri auta. Yksi tuttuni joutui hirvikolariin, tosin onneksi isolla autolla suhteellisen hiljaisella nopeudella. Hän sanoi nähneensä vain jonkin tulevan ennalta-arvaamatta eteen, kun jo samantein rysähti. Jarruttaa hän oli kuulemma lähinnä ehtinyt kolarin jo tapahduttua.

        Hirvialueilla, joita on jo kohta varmaan puolet tieosuuksista, pitäisi tietysti ajaa hiljaa. Harvalla vaan on kärsivällisyyttä ajaa vaadittavaa 60-70 km/h esim matkalla etelästä Lappiin.


      • Marion.T
        norMix kirjoitti:

        ...juuri auta. Yksi tuttuni joutui hirvikolariin, tosin onneksi isolla autolla suhteellisen hiljaisella nopeudella. Hän sanoi nähneensä vain jonkin tulevan ennalta-arvaamatta eteen, kun jo samantein rysähti. Jarruttaa hän oli kuulemma lähinnä ehtinyt kolarin jo tapahduttua.

        Hirvialueilla, joita on jo kohta varmaan puolet tieosuuksista, pitäisi tietysti ajaa hiljaa. Harvalla vaan on kärsivällisyyttä ajaa vaadittavaa 60-70 km/h esim matkalla etelästä Lappiin.

        kun hirvi eteen hyppää - olen itse ollut autossa joka oli milliä vailla hirven kanssa kolarissa - huonosti olis käynyt jos osunut olis - onneksi ei osunut.

        Paha mieli tulee niiden nuorten ja heidän perheidensä puolesta - muuta ei voi sanoa.


    • yksitypy

      ja sellaiset aina hätkähdyttää varsinkin kun on nuoret ihmiset kyseessä. Minulla työkaverini kuoli myös täällä Oulun seudulla hirvikolarissa muutama vuosi sitten.
      Itse ajoin kerran yöllä kotiin ja näin että hirvi lähti tietä ylittämään. Ei muuta kun jarrut pohjaan, niin onneksi vain hirven takajalka ehti osua auton puskuriin. Vauhti oli silloin 100km/h. Kyllä siinä loppumatka meni järkyttyneenä ajellessa. Vauhti hiljeni 60km:n/h.
      Joten hirvestyslupia vaan kunnolla lisää.

      • ...havaitsit hirven ajoissa. Usein vaan hirvi liikkuu hämärässä ja käyttää tehokkaasti havaitsemista vaikeuttavia maastoesteitä hyväkseen liikkuessaan, jolloin jarruttamiselle ei juuri jää aikaa.

        Olen kuullut, että juuri Oulun eteläpuoleinen alue on yksi Suomen pahimmista hirvikolarialueista, joissa rysähtää lähes päivittäin. Juuri tällaisista alueista hirvikannan radikaali vähennys pitäisi aloittaakin.


      • yksitypy
        norMix kirjoitti:

        ...havaitsit hirven ajoissa. Usein vaan hirvi liikkuu hämärässä ja käyttää tehokkaasti havaitsemista vaikeuttavia maastoesteitä hyväkseen liikkuessaan, jolloin jarruttamiselle ei juuri jää aikaa.

        Olen kuullut, että juuri Oulun eteläpuoleinen alue on yksi Suomen pahimmista hirvikolarialueista, joissa rysähtää lähes päivittäin. Juuri tällaisista alueista hirvikannan radikaali vähennys pitäisi aloittaakin.

        tiealue on erittäin vaarallinen. Siinä tapahtunut aika paljon hirvikolareita. Siinä on nykyään melkein koko matkan aita. Joskus kun sitä tietä keväällä tai syksyllä ajelee, näkee kun hirvet ovat aidan takana. Sen verran täytyy hirviä kehua, että tosi uljaan näköisiä otuksia ovat :=))


    • Jarruttaja

      Kantturat eivät kuulu todellakaan maanteille.
      Mutta ei kaaharitkaan kuulu sinne.

      • ...maantielle. Mutta kuolema on liian kova rangaistus kaahauksesta ja varsinkin niille kahdelle muulle, jotka eivät sitä kaasua edes painaneet.


      • yksitypy

        olla mikään kaahari välttämättä jos hirvi osuu tielle. Se tekee pahaa jälkeä jo pienessäkin nopeudessa jos eteen sattuu. Sitä on erittäin vaikea huomata, kun sen liikkeet ovat tosi nopeita.


    • Talisker

      On semmoinen mielikuva,ettei joskus 50-60 luvuilla ollut hirviä niin paljon kuin nykyisin.
      Silloin kotipaikkakunnalla jollain hirviporukalla oli 2-3 kaatolupaa.
      Niistäkin taisi jäädä joku saamatta.
      Sitten alettiin rakentamaan riistapeltoja ja mitä muuta lieneekään.
      Nyt siellä syksy syksyn perään kaadetaan hirviä varmaan kymmenen jopa parikymmentä kipaletta.
      Riittäähän niitä silloin teillekin.
      Voi olla että edellä kertomani on ihan väärä mielikuva mutta onko kenelläkään asiasta parempaa tietoa?Kertokaa.

      • taikanainen

        mielikuva nousee minullakin, kyllä hirvien määrä on lisääntynyt, täällä meidänkin seutuvilla porukoilla on tosi suuret kaatolupamäärät, ja ne usein tulevat käytetyksi jo ensimmäisten jahtipäivien aikana. Kertonee kannan rajusta noususta.

        No, tämä ei ollut mikään asiantuntijalausunto kuitenkaan, jään myös odottelemaan tarkempaa tietoa joltakin.

        Kannatan kaatolupien lisäämistä vieläkin suuremmiksi.


      • Turun Yliopiston tutkimusraportista (Matti Viren, Hirvikolarit hirvien vai ihmisen syytä?) napattua tietoa. 1960-luvulla hirvikanta 20.000 ja tällähetkellä 200.000, eli se on kymmenkertaistunut. Yhteenvedosta nappaan vielä lauseen: Hirvien määrän vähentäminen pitäisi kaiken järjen mukaan olla pääasiallinen lähestymistapa, varsinkin kun hirvikannat ovat historiallisessa perspektiivissä tavattomat suuria.


        http://www.netikka.net/www/kyms/mets%E4stys-hirvi.html


      • yopollo

        että hirvikanta oli 50- ja 60-luvuilla melko pieni. Kasvoi sittemmin nopeasti, etelässä on nyt lisäksi peuroja ja viimeisimpinä metsäkauriita, niiden törmäykset eivät sentään yleensä ole ihmisille hengenvaarallisia (paitsi moottoripyöräilijöille). Kaatolupia on kyllä jo pitkään annettu suhteessa kantaan enemmän valtateiden tuntumaan, mutta eläimet liikkuvat.


      • Pirre*

        pedot niitä silloin vähemmäksi...


    • mummo lumessa

      Kotimatkani töistä on yksi varmaan vaarallisimmista. Jos 25 km:n matkan ajaa viikossa 10 kertaa, niin hirven näkee varmasti kerran. Tosin edellisvuonna hirvilupien määrää radikaalisti nostettaan 160:een. Ajatelkaa yhden kunnan alueella saa kaataa noin paljon hirviä. Minäkin ajoin aina suurinta sallittua nopeutta, mutta yli vuosi sitten ajoin auton perässä, joka joutui hirvikolariin, mitään ei ollut tehtävissä ja voin sanoa, että jarruttamaan ei ehdi, jos hirvi pusikosta laukkaa eteen.
      Sen jälkeen olen ollut niitä vihattuja kuskeja, jotka köröttelevät alle nopeusrajoitusten, mutta minusta ihmisten pitää se kärsiä tai sitten maksaa minulle palkkaa kotiin. Sitäpaitsi ei kai se hitaasti etenevä sitä jonoa tee vaan se toinen, joka roikkuu puskurissa eikä ohita, mielipiteitä.

      • minullekin

        että hidastaessani lähti takaa yksi kärsimätön ohitseni ja törmäsi sitten siihen hirveen minkä takia hidastin. Eivät autoilijatkaan paljon nenäänsä pidemmälle katso.


      • Risuparta
        minullekin kirjoitti:

        että hidastaessani lähti takaa yksi kärsimätön ohitseni ja törmäsi sitten siihen hirveen minkä takia hidastin. Eivät autoilijatkaan paljon nenäänsä pidemmälle katso.

        Täällä useissa viesteissä vähätellään hirvistä varoittavista merkeistä miksi? Se on kuitenkin tosiasia ettei niitä merkkejä ole turhaan sinne teiden varsiin kylvetty,yleensä hirvieläimet käyttävät näitä tienylitys paikkoja,joten vähän vauhtia pois ja tarkkaavaisuutta ajoon ja hämärissä kun näkyvyys on huono enemmän vauhtia pois! Tämähän on ihan loogista näillä keinoilla olen selviytynyt noin 3,5miljkm ilman hirvieläin kolaria???


    • Pirre*

      meillä raivataan tie alueet kunnolla pusikoista, niinkuin esim. Ruotsin puolella on tehty.

      Ainahan se viimeinenkin hirvi on liikaa, jos se kohalle sattuu.

    • Kortiton

      Jokainen, joka asettautuu peltikotteroon (tai asettaa jopa pienet lapsensa sinne), altistuu (tai altistaa lapsensa) kuolemalle.

      Syy ei ole viattomissa sorkkaeläimissä, jotka paniikissa säntäilevät ihmisten sotkemassa elinympäristössään.

      Syy on teidän, armaat autoilla liikkujat. Jättäkää peltikotteronne kotiin.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      716
      3475
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      388
      3240
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      78
      3059
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      2879
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      2378
    6. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      49
      2069
    7. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      94
      1994
    8. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      14
      1909
    9. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1899
    10. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      57
      1789
    Aihe