Minkälainen kiristys systeemi xsaroissa on laturinhihnalle, ku hihna vinkuu, eikä tahdo löytyä mistä sais kiristettyä?
hihnan kiristys
???
32895
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mutta jos hihna on jo yli 2 v ikää ja on V-muotoinen niin sitä ei ole hyväksi kiristää.
Osta uusi.
Jos vain kiristät, laakerit menevät.
Toinen seikka kun näin kesällä kiljuu
(latauksia ja hihnan kylmyyttä ei ole)
uskoisin että hihna on kulunut, eikä maksa paljon missään.
Monessa autossa on kuitenkin hihnan oikea mitta tarkka, joten ole ostaessasi tarkka pituudesta.
Hihnan voi ostaa mistä vaan, ei tarvitse olla merkkiliikkeestä.
Parempi jos on sisäpuolelta pykälöity, jos on tavallinen V-malline noin yleensä, taipuu paremmin.
Perinteisesti on käytetty systeemi jossa on pultti joka lukitsee ( eli löysäät sen ) ja sitten säädät kireyden erillisestä säätöruuvista jonka jälkeen kiristät lukituksen.
Mutta tarkista ensin jos hihna on vaihtokunnossa, jos kiristät sen liikaa, silloin laakerit rasittuvat ja se tulee aikaa myöten kaalliimaksi kun uuden hihnan vaihtaminen.
Riippunee vähän millä koneella ja minkä ikäinen xsara on kyseessä. Itsekkin haeskelin hetken ennen kuin löysin tuon laturin remmin kiristäjän. On aika piilossa laturin takana rintapellin puolella, siis kone on 1.6:nen. Lisäksi on tietty ne varsinaiset kiinnityspultit jotka täytyy löysätä kiristksen/löysäyksen ajaksi. Tosin vielä pahemmin piilossa oli tehostajan ja ilmastoinnin remmin kiristäjä johon pääsee helpoiten käsiksi oikeasta pyöräkotelosta tai auton alta, jossa on myös kaksi lukituspulttia itse kiristysruuvin lisäksi.
Tuon moniurahihnan ei tarvitse olla kovin tiukalla, sillä niissä kyllä kitkaa piisaa. Jos vinkuminen ei lopu kohtuu kiristyksellä, niin pistä uusi hihna. Ikävä on jäädä maantienpäälle noinkin edullisen huoltotoimenpiteen tekemättömyyden vuoksi.