Olenko alkoholisti?

Anonyymi-ap

Olen 63v/79kg/178cm mies. Olen juonut alkoholia 7-9 annosta joka ilta viimeisen 5 vuoden ajan, enimmäkseen olutta. En juo koskaan päivisin, alkoholinkäyttö rajoittuu 3-4 tuntiin ennen nukkumaan menoa. Harrastan liikuntaa päivittäin. Verikokeissa käyn 6kk välein, kaikki normaalia. Tunnen itseni terveeksi. Tiedän, että halutessani voisin lopettaa alkoholin käytön, mutta siitä on tullut elämäntapa, joka sopii minulle parhaiten. Taustalla voi myös vaikuttaa traumaattinen lapsuus.

Olenko alkoholisti? Onko mahdollista, että keho sopeutuu säännölliseen alkoholinkäyttöön ja päivittäinen liikunta osaltaan kompensoi haittoja?

Ere V.

6

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lyhyesti sanoen olet alkoholisti. Et pysty lopettamaan. Et vielä huomaa tai tunnusta haittoja, mutta kun huomaat alkoholihaittoja, on jo liian myöhäistä.

    • Anonyymi

      Voit edelleen lopettaa ja vaihtaa elämäsi suunnan positiiviseksi. Koskaan ei ole liian myöhäistä.

    • Anonyymi

      Älä erehdy.

    • Anonyymi

      7-9 on kyllä aika vähän, mutta vaarana on määrän lisääntyminen ja riippuvuuden kehittyminen. Lisäksi tuo tarkoittaa viikossa sen 45-65 annosta, enimmäkseen siis olutta. Maksa sulla rasittuu tosta määrästä, vaikket koskaan olisikaan mikään alkoholisti. Eikä kirroosiin vaadita alkoholismia, vaan juuri tuon tyyppinen juominen riittävän pitkän ajan voi riittää kiirrosin puhkeamiseen.

    • Anonyymi

      Kiitokset kommenteista.

      Arvioin omalta kodaltani, että alkoholi on auttanut minua selviytymään elämässä. Onkohan muitakin, joilla on sama kokemus?

      Psykedeeleja on alettu viimein tutkimaan niiden terapeuttisen vaikutuksen takia, alkoholin suhteen tällaista ei ole näkyvissä. Alkoholin haitat sen sijaan ovat hyvin esillä, mikä on toki täysin ymmärrettävää kansanterveydellisistä syistä.

      Ere V.

    • Anonyymi

      Alkoholi on huono lääke elämästä selviytymiseen.
      Elämän ongelmat olisi paras kohdata ja käydä läpi, ettei tarvitse kärsiä myöhemmin alkoholinkin aiheuttamista ongelmista.
      Jos jo jokin ongelma, niin onko järkeä haalia lisää ongelmia ?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3047
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3041
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2397
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1883
    5. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      87
      1869
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1739
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1596
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      80
      1323
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1270
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1090
    Aihe