AVI pyytää selvitystä Tuonosen touhuista

Anonyymi-ap

22

1638

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä.

    • Anonyymi

      On se kumma kun aikuiset ihmiset eivät osaa käyttäytyä asiallisesti.

    • Anonyymi

      "" Kaupunginhallitus totesi maanantaisessa kokouksessaan, että sen saamien selvitysten perusteella työturvallisuuslain tai yhdenvertaisuuslain mukaista viranhaltijaan kohdistuvaa hänen terveydelleen haittaa tai vaaraa aiheuttavaa häirintää tai muuta epäasiallista kohtelua tai syrjintää ei ole tapahtunut.""

      Joopajoo. 💩💩

    • Anonyymi

      Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto on tehnyt huhtikuun alkupuolella Äänekosken kaupunginhallitukselle selvitys- ja valvontapyynnön aluehallintoviraston työsuojelussa vireille tulleeseen asiaan.

      Sisä-Suomen Lehden tietojen mukaan pyyntö liittyy Äänekosken kaupungin elinvoimajohtajan Sari Åkerlundin työnantajalleen kaupungille tekemään työturvallisuuslain mukaiseen ilmoituksen esihenkilönsä kaupunginjohtaja Matti Tuonosen käyttäytymisestä. Åkerlund on kertonut kokeneensa Tuonosen käyttäytyneen häntä kohtaan epäasiallisesti työhön liittyen. Tuononen on kiistänyt julkisuudessa väitteet.

      Kaupunginhallituksen tuli antaa vastaus avin pyyntöihin toukokuun alkupuolella, mutta kaupunginhallitukselle on anottu lisäaikaa vastaamiseen.

    • Anonyymi

      Äänekosken kaupunginhallituksen on jätettävä työnantajan roolissa vastaus avin selvitys- ja valvontapyyntöön toukokuun loppuun eli tulevaan lauantaihin mennessä.

      Kaupunginhallituksen kevään kokousten asialistoilla avilta saatu selvitys- ja valvontapyyntö ei ole ollut esillä. Viimeksi kaupunginhallitus kokoontui ylimääräiseen kokoukseen eilen maanantaina, jolloin käsiteltiin muun muassa kahta muuta eri tapauksen liittyvää työturvallisuuslain mukaista ilmoitusta epäasiallisesta kohtelusta.

      Äänekosken kaupungin hallintojohtaja Aleksi Heikkilä vahvistaa, että aluehallintovirasto on lähettänyt kaupunginhallitukselle kirjelmän, jossa se pyytää kaupunginhallitukselta vastauksia muutamiin kysymyksiin.

    • Anonyymi

      En voi kuitenkaan vahvistaa mistä asiasta avin kirjelmä on saanut alkunsa tai keitä henkilöitä siihen liittyy. Itse olen saanut kirjelmän ensimmäistä kertaa nähtäväkseni vasta eilen, Heikkilä kertoo.

      Heikkilä vahvistaa myös, ettei varsinaisessa kaupunginhallituksen kokoustyöskentelyssä, esityslistoilla tai pöytäkirjoissa ole avin pyyntöä käsitelty.

      – Kaupunginhallituksen kokousten yhteydessä on joskus tapana käydä epävirallisia keskusteluja, joita ei esityslistassa tai pöytäkirjassa näy, ja tätä avin selvitys- ja valvontapyyntöä on käsitelty tällaisessa kaupunginhallituksen epävirallisessa keskustelussa eilen maanantaina, Heikkilä sanoo.

      Voiko kaupunginhallitus lähettää epävirallisen keskustelun vastaukseksi aville vai olisiko asia pitänyt käsitellä kokousasiana?

      Hallintojohtajan mukaan lähtökohtana on, että kunnallinen toimielin työskentelee kokouksen muodossa.

      Toisenlaista toimintatapaa käytetään Heikkilän mukaan lähinnä, kun kaupunginhallitus antaa valmisteluohjeita viranhaltijaorganisaatiolle ja siitä syntyneet tekstit päätyvät viralliselle esityslistalle myöhemmin.

    • Anonyymi

      Lohimies ja kumppanit katkerina tehneet kanteluita.

      • Anonyymi

        Juu ei tällä kyläll touhuissa mitään vikaa ole, pelkkää kähmintää vaan, monenlaista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu ei tällä kyläll touhuissa mitään vikaa ole, pelkkää kähmintää vaan, monenlaista.

        Kaikki on ok

        T: Vihervasemmiston puoluejohtaja


    • Anonyymi

      Me mitään kokouksia tarvita hyväveliverkko päättää yhdessä sillä siisti ja niistä mitään muistioita tehdä.

    • Anonyymi

      Demari verkosto suojelee johtajaansa ja on nyt entistä vahvempi.
      Äänekoski on niin sisäänlämpiävä kaupunki kuin olla voi.
      Tavallisten ihmisten on täältä pakko muuttaa.
      Suolahti toinen mätäpaise.Vasemmisto ja klaani siellä hallitsevat tuottavat kuluja.
      Verot ja maksut niin korkealla kuin olla voi , tästä huolimatta kaikki muut asiat täysin hunnigolla.

    • Anonyymi

      Pyhä kolminaisuus : vasemmistopuolueet, huima ja urho. Siinäpä kerrakseen rahareikiä veronmaksajalle tässä kaupungissa.

    • Anonyymi

      Kyllä ja mitä päätöksiä.
      Rakennetaan lähes uudestaan läpimätä uimahalli kun 10 km päässä on toinen,minne ovat kaikki mahtuneet.
      5 milj ei riitä tarvitaan lisää Tiet iet ja kadut kuin kynnöspeltoja.
      Työttömyys luvut korkeat ja lisää nousevat.
      Ostetaan omalta yhtiöltä jäähalli kun ei yhtiö pysty sitä pitämään .Veronmaksajat pystyvät,nostetaan veroja.
      Kaupunginjohtaja kiusaa ja AVI selvittää tai juristi vääntää mustaa valkoiseksi.
      Veronmaksajat maksaa kun ei osata kaupungia johtaa.
      Pois täältä on päästävä.

      • Anonyymi

        Lisäksi koillisrantaan kaavoitetaan uudet rantatontit näille ja konklaaville jolle myytiin sataman kylpylaitos. Kovaa touhua.


    • Anonyymi

      Huima ja Urho täysin Sdp seuroja.
      Lisäksi tuetaan vasemmiston pioneeritoimintaa verorahoilla (avustuksilla), se täysin poliittistaa tukemista.
      Lisäksi paikallislehti jossa kaupunki ilmoittaa viralliset ilmoitukset on täysin vasemmiston kannattaja.
      Tämä on niin puinen kaupunki ,että ihme jos ei tähän jo puututa.
      Ei ole ihme jos uusia asukkaita ei tänne muuta .

      • Anonyymi

        Niin samaa mieltä!!


    • Anonyymi

      onkohan kipparilla nenäkin punainen?

    • Anonyymi

      Ois kyllä hyvä laajentaa AVIn tutkimus koko tuohon organisaatioon. Täysin epäterve koko pajatso.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tottakin on pyydettävä selvitys, kun työnvälttelijät ovat tehneet valituksia. Pitäisikö meillä hyväksyä työpaikalla makoilu?

      • Anonyymi

        Voitaisiin kokeilla 3 päiväistä työviikkoa.


    • Anonyymi

      Eikö nämä laiskurit pitäisi saada pois ei hyvää johtajaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      81
      4522
    2. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      71
      4247
    3. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      124
      4189
    4. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      183
      3456
    5. 193
      2789
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      66
      2706
    7. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      36
      2601
    8. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2597
    9. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      69
      2495
    10. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      43
      2142
    Aihe