Vikman ei tiedä miksi hänen koiransa kuorsaa

Anonyymi-ap

Vikmanin koira kuorsaa, koska se on jalostettu lyttykuonoksi, jonka hengitystiet ovat epämuodostuneet.

Lyttykuonojen hengitys ei toimi normaalisti. Siksi niiden hengitys rahisee. Ne läähättävät pienimmästäkin fyysisestä rasituksesta. Pahimmillaan ne voivat jopa pyörtyä, koska aivot eivät saa tarpeeksi happea. Lyttykuonot eivät edes kestä kuumaa säätä. Ne nukkuvat usein "hassuissa" asennoissa, jotta kaulan ja pään asento helpottaisi hengittämistä edes vähän. Kaikki lyttykuonot kuorsaavat kovaäänisesti nukkuessaan. (Normaalit koirat kuorsaavat harvoin.)

Lyttykuonoiset koirat sopivat ihmisille, jotka eivät välitä koiran kärsimyksestä. Heille pääasia on, että koira on muodikas ja "helppo". Lyttykuonot ovat "helppoja", koska ne eivät pysty tekemään juuri mitään epämuodostuneiden kehojensa kanssa (hengitysongelmien lisäksi on paljon muitakin jalostuksen aiheuttamia kivuliaita vikoja).

https://www.youtube.com/shorts/E2vRfsm3aI0

2

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Erikaa voisin tikata saumaan.

      • Anonyymi

        Kiihkeä likka se on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      227
      7570
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      5020
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4782
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3438
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2015
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      30
      1890
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1829
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1677
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      37
      1619
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      148
      1357
    Aihe