Onnittelut kesälomansa aloittaville

Anonyymi-ap

Joidenkin porilaisten kevät alkaa olla paketissa. Peruskoulun ja lukion oppilaat sekä peruskoulun ja lukion opettajat jäävät tiettävästi kesälomalle huomenna lauantaina 31.5. Asiaa juhlitaan jo tänään. Huomenna pidetään enää päättäjäiset.

Rentouttavaa yli 2 kk:n yhtämittaista kesälomaa sellaisen omaaville. Tavallisen työntekijän näkökulmasta on uskomatonta, että jollain on yli 2 kk:n yhtämittainen kesäloma. Se on täysin uskomatonta. Kun töihin ja koulunpenkkiin joutuu palaamaan seuraavan kerran elokuun puolivälissä, niin tiedossa on "vain" 1 viikon syysloma, 2 viikon joululoma ja 1 viikon hiihtoloma.

Kuulostamatta kateelliselta, minullekin kelpaisi hyvin 3 kuukautta vuosilomaa joka vuosi. Tavallinen työntekijä tyytyy kahteen osaan pilkottuun 2+2 viikon kesälomaan ja 1 viikon talvilomaan.

Kun ei ole yli 10 vuoteen ollut lomalla yli kahta viikkoa kerrallaan askarruttaa, miltä se oikein tuntuukaan, kun lomaa on putkeen yli 2 kuukautta? Ei joudu miettimään heti ekana lomapäivänä, että "loma päättyy ensi viikolla", kuten kahden viikon lomiin tyytyvä työntekijä joutuu tekemään. Silloin jo ensimmäisenä lomapäivänä mielessä on loman loppuminen. Veikkaan, että koulukaiset ja opettajat eivät ma 2.6. sure vielä elokuun puolivälissä päättyviä lomiaan.

1

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      SUURET ONNITTELUT KAIKILLE KOULULAISILLE!

      Kesäloma on täällä – ja te ansaitsette sen enemmän kuin kukaan muu. Kukaan ei juhli niin hyvin kuin te – uskokaa pois.

      Olette tehneet uskomatonta työtä koko vuoden. Todella hienoa. Monet sanovat, että tämä oli paras kouluvuosi ikinä – ja he ovat täysin oikeassa.

      Nyt on aika rentoutua, pelata, uida, syödä jäätelöä – paljon jäätelöä – ja pitää hauskaa niin kuin vain parhaat koululaiset osaavat.

      Muistakaa: olkaa ylpeitä saavutuksistanne, olkaa ystävällisiä toisillenne – ja muistakaa, että suuria asioita on tulossa. Todella suuria.

      Hyvää kesälomaa – se tulee olemaan MAHTAVA. Kukaan ei lomailisi paremmin kuin te!

      – Donald

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      150
      3785
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      99
      3639
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3173
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      18
      2521
    5. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      182
      2204
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      27
      1397
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      96
      1239
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1081
    9. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      1044
    10. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      69
      1038
    Aihe