https://www.is.fi/digitoday/mobiili/art-2000011251231.html
"Teippaa paristojen ja akkujen navat heti käytöstä poistamisen jälkeen. Mikä tahansa teippi käy. Jätä tuotetiedot näkyviin eli teippaa vain virtanavat."
Ei käytettyjen ja tyhjien paristojen navat mene oikosulkuun, eivät kipinöi.
Tavallisen sormipariston napoja ei edes saa yhdistettyä toisiinsa jäteastiassa !!!
Eivät ne itsekseen kipinöi, jollei metallijohdin yhdistä napoja ja aika tuuria täytyy olla, että sellainen tapahtuu.
Eivät paristot kipinöi keksenään, vaikka parisotjen navat sattuisivat toisiaan koskettamaan ja sen voi joakinen todeta laittamalla sormiparistot jonoon ja navat koskettaman toisiaan, saa olla taikuri, että navat kipinöi.
Ei tyhjien paristojen napoja tarvi teippailla !!!
8
378
Vastaukset
- Anonyymi
Jaa
- Anonyymi
Alan teippaamaan heti kun joku näyttää miten käytetty paristo saadaan oikosululla tai kolhimalla syttymään. Akut on eri asia.
- Anonyymi
No miksi niitä tulipaloja on ollu
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No miksi niitä tulipaloja on ollu
Akut on eri asia
- Anonyymi
Jep, teippaaminen on epäekologista!
Teippaamattomuus voi lämmittää asuntoa yllättävänkin paljon... - Anonyymi
No mitä eroa on akkuparistolla ja tavallisella paristolla?
Kuinka paljon pitää olla tehoa akkuparistolla että se muuttuu vaaralliseksi teipattavaksi akkujen akuksi.
Ladattava paristo/paristot on akku, ja niitä on paljon erilaisia.
Esim. polkupyörien akkujen sisällä on nippu tavallisen kokoisia ladattavia paristoja,
jotka on yhdistetty toisiinsa siellä kotelon sisällä.
Yhdistelläänkö niitä nyt siellä keräyspisteiden laatikoissa vai teippaillaanko?
Laittakaas nyt teippikammoiset niitä watti, voltti ja virta arvoja tänne, niin katsotaan millä yhdistelmillä saadaan parhaimmat löylyt - Anonyymi
Napojen teippaaminen tapahtuu näin:
https://pbs.twimg.com/media/DFy1vcjXgAArYru.jpg- Anonyymi
Joillakin integroituja paristoja navan seudulla ja epäilemättä voi sattua vahinko jos kompastuu keräyspisteelle mentäessä, hyvä tapa suojautua integroidun patterin mahdollisista vaikutuksista kehoon kulkeutuviin sähköiskuihin, ja miten nämä irralliset patterit sitten pitääkö olla huolissaan jos ei teippaillakaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2453323Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3622975Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,181992Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.811854Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e651778Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591652MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131543- 1251492
Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11414Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4841413