"Oppositio vaatii selitystä pääministerin velkapuheista

Anonyymi-ap

Orpo: "Kyse tulkinnan­varaisuudesta"
Valtiovarainministeriön kansliapäällikkö kiisti torstaina Orpon väitteen velkasuhteen vakautumisesta tällä vaalikaudella.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) seisoo velkaantumispuheidensa takana.

”Minä seison sen takana, että hallituksen toimilla päästään velkasuhteen vakauttamiseen. Tietenkin näihin kaikkiin liittyy riskejä, koska tämä maailmantila on niin vaikea”, hän sanoo STT:lle.

Orpo kirjoitti torstaina Helsingin Sanomien Vieraskynä-kirjoituksessa, että valtiovarainministeriö on arvioinut hallituksen onnistuvan tavoitteessaan vakauttaa velkasuhde vaalikauden aikana.

Valtiovarainministeriön (VM) ylin virkamies, kansliapäällikkö Juha Majanen vastasi Helsingin Sanomille myöhemmin torstaina, että, ”emme ole varsinaisesti sellaista arviota tehneet”.

”Tässä saattaa olla kyse pienestä väärinkäsityksestä”, hän sanoi HS:lle.

”En ole väärää todistusta antanut”
Orpon mukaan hallituksella ei ole erilaista näkemystä kuin VM:n virkajohdolla.

”Tässä on enemmän kyse tulkinnanvaraisuudesta”, hän sanoo.

Orpon mukaan VM ei ole laatinut yksittäistä kokonaisskenaariota, jossa todettaisiin velkasuhdetavoitteen yksiselitteisesti toteutuvan.

”Mutta hallitus on tehnyt toimia, joiden vaikutukset VM on arvioinut siten, että niiden onnistuessa tavoite voidaan saavuttaa.”

Onko laskutoimitus pääministerin oma?

”Koko budjettivalmistelu perustuu budjettiosaston kanssa tehtyyn valmisteluun, jossa ne lasketaan yhteen, mutta sellaista skenaariota he eivät ole tehneet. Se on selvä. Mutta en minä mitään väärää todistusta ole antanut, vaan ne perustuvat niihin yksittäisiin budjettiosaston laskelmiin jokaisesta työllisyys- ja säästötoimesta ja jokaisesta rakenteellisesta uudistuksesta”, Orpo vastaa.

Lisäsäästöjä tarvittaessa
Orpo sanoo, että talouden sopeuttamiseen kuluu vähintään kaksi vaalikautta, kuten hän on jo pitkään puhunut.

”Työ on vain vaikeutunut taloustilanteesta johtuen ja siitä, että joudutaan käyttämään tulevien kahden vaalikauden aikana erittäin paljon, miljardeja, puolustukseen lisää. Lisäksi sosiaali- ja terveyspalvelujen kulut ovat kasvaneet ennustetusta vielä miljardeilla.”

Pääministeri vakuuttaa hallituksen arvioivan lisäsäästöjen tekemistä, jos velkasuhde ei muuten näytä vakautuvan hallituskauden lopussa. Hänestä on kuitenkin liian aikaista vielä julistaa ”lopputulosta”.

”Osa hallituksen päätöksistä ei ole vielä voimassa tai ne ovat tulleet vasta voimaan.”

”Orpo selityksen velkaa”
Muun muassa oppositiopuolue Liike Nytin puheenjohtaja Harry Harkimo vaati aiemmin perjantaina Orpoa kertomaan julkisuudessa, mihin tämä perustaa laskelmansa Suomen velkasuhteen taittumisesta. Myös keskustalainen valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja Markus Lohi totesi, että Orpo on perusteellisen selityksen velkaa.

Lohen mukaan Orpon kirjoituksella ei ole paljoa tekemistä todellisuuden kanssa. Se, että Majanen kiistää Orpon väitteen, on hänestä poikkeuksellista ja herättää väistämättä vakavia kysymyksiä.

”Valtiovarainvaliokunnan puheenjohtajana olen erittäin huolissani siitä, että pääministerin puheet ja kirjoitukset poikkeavat oleellisesti hallituksen eduskunnalle antaman tuoreen julkisen talouden suunnitelman luvuista.”

”Ei arviota, toteutuuko hallituksen tavoite vai ei”
Julkisen talouden suunnitelmassa tuleville vuosille valtiovarainministeriö arvioi hallituksen velkasuhteen vakauttamistavoitetta, joka on kirjattu hallitusohjelmaan. Siinä todetaan, että jos ”hallituksen toimenpiteet julkisen talouden vahvistamiseksi yhdeksällä miljardilla eurolla toteutuvat täysimääräisesti tavoiteaikataulussa, julkisen talouden velka suhteessa bruttokansantuotteeseen vakautuu vuoteen 2027 mennessä”.

”Velkasuhde kääntyy tämän jälkeen uudelleen kasvuun erityisesti puolustusmenojen kasvun vuoksi. Tämänhetkisen suhdannetilanteen valossa näyttää kuitenkin epätodennäköiseltä, että työllisyystoimien täysi vaikutus realisoituu vielä vuoteen 2027 mennessä. Toisaalta hyvinvointialueiden omat sopeutustoimet voivat toteutua jopa hallitusohjelman tavoitetta suurempina”, teksti jatkuu.

Majanen arvioi HS:lle torstaina, ettei valtiovarainministeriöllä ole tällä hetkellä arviota siitä, toteutuuko hallituksen tavoite velkasuhteen vakauttamisesta vai ei.

Keskustelu jatkuu viimeistään ensi viikolla eduskunnassa, kun oppositiopuolueiden keskustan, Sdp:n ja Liike Nytin välikysymystä Suomen ennätyksellisestä velkaantumisesta käsitellään."

(Aamulehti 30.5.2025)

4

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Orpo: "Kyse tulkinnan­varaisuudesta"

      heheheheee
      "Kun en muuta keksinyt" ?

    • Anonyymi

      Ministerien puheet kuulostavat pelkiltä kieroiluilta.
      Ei totuuden jyvää löydä nykyministerien puheista.
      Rehellisen ihmisen ei tarvitse kieroilla koko ajan.

    • Anonyymi

      Eli orpo puhuu TÄYTTÄ PASKAA JA KUSETTAA KANSAA VALHEILLAAN, MIKÄÄ VAALILUPAUS EI OLE TOTEUTUNUT, SAMAA LINJAA KUN,PERSEILLÄ, TUULEEN HUUDELTUJA LUPAUKSIA, JOITA EI MISSÄÄN NIMESSÄ PIDETÄ, NIINPÄ HAISTKAA HAISEVAN VALAAN ISO VITTU!!!!

    • Anonyymi

      Petteri: Mutta kun edellinen hallitus ei antanut rikkaille paljoakaan.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      6059
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      47
      4095
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4021
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      69
      3823
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2978
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2577
    7. 41
      2445
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      28
      2262
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2141
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      450
      1859
    Aihe