Oikeus on arpapeliä, Yli-Viikarin tapaus

Anonyymi-ap

Yli-Viikarin tapaus on selvääkin selvempi, mutta oikeusasteet päätyivät erilaisiin ratkaisuihin siitä onko Yli-Viikari oikeutettu täyteen irtisanomisajan palkkaan.

5

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jälkimmäinen tuomio on silloin lainvoimainen.

      • Anonyymi

        Totta, mutta ovatko edeltävät oikeusasteet tulkinneet lakia väärin ja mikä siinä on että oikeusasteissa saman teon tulkinnat vaihtelevat selvissä teon tapauksissakin? Siis se mitä Viikari teki väärin viranhoidossaan on yksikäsitteisen selvää, kuinka Viikarin teoista ei voi muodostaa kaikissa oikeusasteissa samanlaista tuomiota?

        Ymmärrän että oikeusasteissa tuomiot vaihtelee jossain murhatapaukissa, joista jälkikäteen kukaan ei saa selvää kuka teki ensiksi mitä ja kenelle, kuka seuraavaksi ja mitä sen jälkeen tapahtui.


    • Anonyymi

      Päätökset ovat mielipiteitä. Se mielipide, jota enemmistö kannattaa voittaa.

    • Anonyymi

      Kysymys siitä, että tuomarin on aina tuomittava lain mukaan, ei koskaan sitä vastaan. Kaikki muu on tuomarin omastatunnosta eli mielestä ja ajatusmaailmasta kiinni; tässä tietenkin vaikuttaa jutussa annettu näyttö.

      Lähiajoilta tulee mieleen yksi juttu, jossa tuomarien mielipiteet erosivat kuin yöt ja päivät toisistaan: Wincapita ja Han** Kail****. Ja rahaa paloi miljoonia.

      Han** Kail*** tuomittiin Vantaan käräjäoikeuden päätöksellä neljän vuoden vankeusrangaistukseen, joka on törkeän petoksen enimmäisrangaistus. Syyte rahankeräysrikoksesta hylättiin.

      Helsingin hovioikeus katsoi Kail*** syyllistyneen törkeän petoksen lisäksi myös rahankeräysrikokseen ja tuomitsi tämän viideksi vuodeksi vankeuteen.

      Tuomioista valitettiin korkeimpaan oikeuteen. Se ei ottanut käsiteltäväkseen petososuutta, joten sen osalta hovioikeuden tuomio jäi pysyväksi. Korkein oikeus päätti äänestystuloksella 3-2, että hovioikeuden tuomiota rahankeräysrikoksesta ei muuteta.

      Tuomarien äänet menivät niin ristiin kuin vain mahdollista. Käräjäoikeuden kolmen tuomarin mukaan Wincapita ei ollut rahankeräysrikos eikä siten myöskään pyramidipeli, hovioikeuden mukaan Wincapita oli pyramidipeli, ja lopulta tiukimman mahdollisen äänestyksen jälkeen Korkein oikeus ratkaisi Wincapitan olleen pyramidipeli.

      --

      LISÄKSI

      Rikoksessa kierrätetyt varat.

      Käräjäoikeudet eivät pääosin lotkauttaneet korvaansa vaatimuksille, kun taas Rovaniemen hovioikeus suostui kohtuullistamiseen: kaikkien voittojen takaisin maksu on sen käsittelemissä jutuissa sijoittajien taloudelliseen tilanteeseen nähden kohtuutonta, joten se antoi wincapitalaisten pitää kolmasosan voitoistaan.

      Itä-Suomen hovioikeus puolestaan tuomitsi erimielisessä tuomiossaan, että wincapitalaiset saavat pitää kaikki voittonsa. Se totesi, että kaikki WinCapita-voitot eivät ole rikoksella saatua rahaa eli se toisin sanoen näki osan klubin toiminnasta lailliseksi toisin kuin moni tuomioistuin sitä ennen. Koska syyttäjät eivät kyenneet osoittamaan, mikä osuus rahoista on laitonta ja mikä laillista, päätyi Itä-Suomen hovioikeus hylkäämään rikoshyödyn takaisinmaksuvaatimukset kokonaan.

      Korkeimmassa oikeudessa tuottojen ei katsottu olleen osaksikaan peräisin laillisesta toiminnasta. Vastaajat tuomittiin menettämään sijoittamiensa summien ja saamiensa tuottojen erotuksesta muodostunut rikoksen tuottama taloudellinen hyöty.

      Tuomarien äänet menivät asioissa siis niin solmuun, kun vain voi mennä.

      • Anonyymi

        Lainkäytön suhteen keskiajasta ei ole päästy eteenpäin paljoakaan, paitsi oikeudenkäyntien hinta on noussut varmaan satakertaiseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6062
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      339
      5387
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2717
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2625
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      87
      1912
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      105
      1707
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1591
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1553
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1474
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1423
    Aihe