Keskiviikkona 30.4.2025 hieman kello 08.00 jälkeen Vahteron koulun läheisyydessä olevaa suojatietä polkupyörällään ylittäneeseen 12-vuotiaaseen lapseen törmättiin henkilöautolla. Lapsen ollessa suojatiellä Eskolanmäen suuntaan kulkenut valkoinen henkilöauto törmäsi lapsen polkupyörään, jolloin lapsi kaatui tielle. Ajoneuvon kuljettaja kiihdytti törmäyksen jälkeen pois paikalta Eskolanmäen suuntaan. Lapsi ei loukkaantunut onnettomuudessa. Poliisi pyytää silminnäkijähavaintoja paikalta poistuneesta valkoisesta henkilöautosta puhelimitse numeroon 0504479574 tai sähköpostitse [email protected].
Eiköhön nyt ole niin, että nuori on ajanu itse auton alle. Turhaa autoilijoita syyllistetään siitä, että te kusipäävanhemmat ette vittu voi opettaa liikennesääntöjä mukuloilenne ylipäätään. Vanhempien vika, ette valvo kulkuneuvon ajamista ajoradoille!
Lapsen päälle ajanut?
12
358
Vastaukset
- Anonyymi
Toki jos kyseessä oli suojatie eikä pyörätienjatke olisi pyörä pitänyt taluttaa suojatien yli jotta pyörän taluttajalla olisi etuajo-oikes. Toki suojatien yli saa myös ajaa mutta silloin pyöräilijällä on väistämisvelvollisuus. Jos kyseessä oli pyörätienjatke saa siitä ajaa yli ja autoilija väistää.
Muistetaan kuitenkin että kyseessä on 12 vuotias lapsi ja turma tapahtui koulun läheisyydessä. Autoilijan pitäisi mielestäni noudattaa äärimmäistä varovaisuutta koulujen läheisyydessä kun tiedetään että siellä liikkuu poikkeuksellisen paljon myös pieniä lapsia jotka vasta opettelevat yksin liikkumista ja liikennesääntöjä- Anonyymi
Ei paljon auta, kun Eskolanmäessäkin penikat kaikenaikaa ajaa ajoradalle suoraan koulusta. Kyllä porukka niille tööttäilee välillä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/12-vuotias-lapsi-kuoli-vantaalla-skuuttiturmassa-autoilijaa-ei-syyteta-mistaan/9147774
Asia on niin, että lapsia on valvottava itse vanhempien. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei paljon auta, kun Eskolanmäessäkin penikat kaikenaikaa ajaa ajoradalle suoraan koulusta. Kyllä porukka niille tööttäilee välillä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/12-vuotias-lapsi-kuoli-vantaalla-skuuttiturmassa-autoilijaa-ei-syyteta-mistaan/9147774
Asia on niin, että lapsia on valvottava itse vanhempien.Vanhemmat usein käy töissä niin on mahdotonta valvoa lasten koulumatkaa.
- Anonyymi
Tollaselta kusipää kuskilta kortti pois loppu iäksi. Ja vedellä vielä turpaan kaupantekiäisiksi.
- Anonyymi
Uskallatko mennä lyömään, voi olla että napsahtaa omaan nenuun.
- Anonyymi
Kusipääpyöräilijät ei vaan tajuu että niiden täytyy väistää ellei kyseessä ole pyörätien jatke TAI auto ole kääntymässä. No eipä siinä, alle vaan - tarjolla on vain hopeaa.
- Anonyymi
Kyllä vanhemmat voisi opettaa lapsillensa liikennekäyttäytymistä. Kannattaisi aina varmistaa että se auto todellakin pysähtyy ennen kuin lähtee ylittämään tietä. En halua puolustaa autoilijaa enkä syyllistää pyöräilijää, mutta valitettavasti se törmäys voi olla ainoa ja myöskin viimeinen.
- Anonyymi
Eikä autoilija saa päälle ajaa vaikka hänellä ei väistämisvelvollisuutta olisikaan
- Anonyymi
Perusrunkkarin uhoamista parhaimmillaan. Tuliko naarmu kullinjatkeen puskuriin kun noin kiukuttaa? Vai uhoatko ihan lämpimiksesi sielunveljen puolesta ja nousuhumalan kunniaksi? Sinustahan ei saa järkimieheen edes varaosia, pelkkää uhoavaa ininäpiipitystä koko klimppi 😘
- Anonyymi
Opettakaa lapsille tapoja ja liikennesäännöt. Ennen sai vaikka nyrkillä takoa säännöt päähän.
- Anonyymi
Ja sen kyllä huomaa sinun käyttöjärjestelmäsi asetuksista. Nyrkillä säädetty on nyrkillä säädetty.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1842679Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 64921
- 67894
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20800Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait237797Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708