Pietarsaaresta on tullut ihanan monikulttuurinen

Anonyymi-ap

Musta on tosi hienoa, miten monikulttuuriseksi Pietarsaari on muuttunut. Aina kun liikun kaupungilla, näkee ihmisiä eri puolilta maailmaa. Erilaisia kieliä, erilaisia taustoja ja erivärisiä ihmisiä. Se tuntuu tosi luonnolliselta, ja samalla se tekee kaupungista elävämmän ja kiinnostavamman paikan.

On kiva huomata, miten eri kulttuurit näkyy arjessa – vaikkapa ravintoloissa, kouluissa ja tapahtumissa. Ihmiset oppii toisiltaan, ja samalla opitaan olemaan avoimempia ja ymmärtäväisempiä. Uudet asukkaat tuo mukanaan paljon hyvää: osaamista, työntekoa ja uusia näkökulmia.

Maahanmuutto ei ole vienyt meiltä mitään. Päinvastoin, se on tuonut uutta elämää, työtä, osaamista ja tulevaisuuden uskoa. On selvää, että Ruotsi on hyötynyt valtavasti maahanmuutosta: maan talous on hyvässä kunnossa, ja väestökehitys tukee kasvua. Samalla Suomi – vaikka sillä on porvarillinen hallitus – velkaantuu ennätysmäärin. Ehkä olisi aika katsoa, mikä toimii, ja ottaa oppia naapurista.

Maahanmuutto ei ole uhka – se on ollut uskomaton voitto.

12

600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      >>Kun käyn kaupungilla katsomassa...<<
      Se voi tuo ihanuus saada erilaisen makupaletin kun se maahanmuutto muuttaa naapurustoon.

    • Anonyymi

      Ihanaa syödä matujen isoja hamppareita t: rillimaisteri

    • Anonyymi

      >>Ruotsi on hyötynyt valtavasti maahanmuutosta: maan talous on hyvässä kunnossa, ja väestökehitys tukee kasvua.<<

      Miksi emme siis rekrytoisi ja houkuttelisi ruotsista jo ruotsinkielen ja kulttuurin omaksuneita, jopa kolmannen polven kotoutuneuta osaajia.
      Kun nyt pietarsaaresta ollaan kerran ruotsinkielistä kaupunkia tavoittelemassa.
      Kom hit!

      >>Ruotsissa ampumistapausten määrä oli vuonna 2024 suurempi kuin aiemmin arvioitiin.<<
      ttps://www.suomenuutiset.fi/ampumistilastoja-korjattiin-ylospain-taustalla-ruotsin-poliisin-tehostunut-rikostutkinta/

    • Anonyymi

      >>Samalla Suomi – vaikka sillä on porvarillinen hallitus – velkaantuu ennätysmäärin.<<

      >>Petteri Orpo: Nyt on oikea aika herätä – velkaantumisen vähättely lopetettava
      Nyt on oikea aika herätä. NYT on oikea aika käydä keskustelu tulevaisuuden valinnoista. NYT on oikea aika alkaa tehdä oikeudenmukaista, tulevat sukupolvet huomioivaa politiikkaa.<<
      (8.2.2023)
      ttps://www.kokoomus.fi/petteri-orpo-nyt-on-oikea-aika-herata-velkaantumisen-vahattely-lopetettava/

      NYT olisi aika pietarsaaressa herätä hakeutumaan ihan tosimielessä ja tosissaan kuntaliitoksiin rajakuntien kanssa.
      Seudun talous- ja kulttuuriveturin pitää ottaa, kasvaa aikuiseksi ja nousta peräkammarin hetekalta, laskeutua uunin pankolta.
      Laittaa hakeutuen painautuen täynnä liittoutumisen kiihkeyttä vielä vaikeasti tavoitettavaa näyttelevien naapuriensa kylkeen.
      Huulet törröllä hellästi puhallella ja kuiskailla korvaan "Vi skal vara tilsammans för altid. Vi skal växa och multiplera os. För tilsammans vi är Svenskfinland, ni och vi. "

      NYT suuremmat hartiat leveät, lompakon nyörit kepeät seudun kakkua kasvattamaan ja jakamaan.

    • Anonyymi

      Ison kaupungin tuntua ja kansainvälistä meininkiä katselee paljon mieluummin kuin ämpäripää-persuja.

    • Anonyymi

      >>Ihmiset oppii toisiltaan, ja samalla opitaan olemaan avoimempia ja ymmärtäväisempiä. Uudet asukkaat tuo mukanaan paljon hyvää: osaamista, työntekoa ja uusia näkökulmia.<<

      Ja kun rakennetaan maahanmuuttaja ystävällistä uutta yhteiskuntaa niin kaikki on voittajia.
      Ruokalähettikin voi nykyään palveluhenkisesti kysyä jalka ovenvälissä tarvitseeko rouva jotakin exteaa.

      >>Kommentti: Taksikuski kysyi minulta seksistä – tämä kokemus romahdutti luottamukseni
      Tilanteelle on tehtävä jotain, sillä kenenkään ei pitäisi joutua pelkäämään tulevansa raiskatuksi tai pahoinpidellyksi taksissa, kirjoittaa toimittaja Annika Hytönen.<<
      ttps://www.is.fi/kotimaa/art-2000011272283.html

    • Anonyymi

      Entä se kulttuuri mistä puhuit, onko se hienoa? Pelkkä väri ei ole mitään kulttuuria.

      • Anonyymi

        Uusi kulttuuri ja innovatiivinen tapa tehdä töitä.

        >>HSL:n bussikuski katseli pornoa ratissa – silminnäkijä: ”Ajattelin, että ei voi olla todellista”
        Aikuisvideon katselua kesti koko 10-minuuttisen matkan ajan.<<
        ttps://www.is.fi/kotimaa/art-2000011268704.html


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uusi kulttuuri ja innovatiivinen tapa tehdä töitä.

        >>HSL:n bussikuski katseli pornoa ratissa – silminnäkijä: ”Ajattelin, että ei voi olla todellista”
        Aikuisvideon katselua kesti koko 10-minuuttisen matkan ajan.<<
        ttps://www.is.fi/kotimaa/art-2000011268704.html

        Joko kohta Jeppiksessäkin?


    • Anonyymi

      Ei tarvitse lähteä ulkomaille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      20
      3916
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      246
      3851
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      133
      3450
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      81
      3438
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      22
      2297
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      34
      1823
    7. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      57
      1703
    8. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      37
      1620
    9. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1511
    10. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      92
      1453
    Aihe