Asialinjalla

V-M Saarakkala

Puhelimeeni on tullut useita soittoja Suomi24:n palstan toimimattomuudesta ja toiminnasta.

Jos kansanedustaja ja presidentti-ehdokas Timo Soinia kannattavat viestit poistetaan systemaattisesti, saa palstan sheriffi jatkossa kulkea sheriffin pöydän takaa vankilaan, suoraan vankilaan, kulkematta lähtöruudun kautta.

Eli koitapa nyt "sheriffi" ymmärtää, että yksittäiset ihmiset tai vaikka puolueen johto voivat oikeasti soittaa "pomollesi" ja panna pisteen toiminnallesi, jos minulle tulleissa viesteissä on vähänkään perää. Ainakin itse ryhdyn tuumasta toimeen jatkossa, jos aihetta ilmenee.

Ei riitä, että asiattomuudet katoavat. Pitäähän myös asian saada olla esillä. Muuten palstalla ei ole ollenkaan viestejä.

Ollaan siis asialinjalla ja annetaan kansalaisille mielipiteen vapauden lisäksi vapaus sen julkiseen ilmaisemiseen. Ei muuta.

Paitsi hyvää kesää kaikille!

Vesa-Matti Saarakkala
1 vpj. Perussuomalaiset

13

1030

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • immonen

      Juuri näin! Ihan vinkkinä annan Vesa-Matille, että kannattaa
      rekisteröidä oma nimimerkki suomi24.fi -palstalle. Oli
      nimittäin joku tuossa aikaisemmin kirjoitellut palstalle
      hävyttömyyksiä Timo Soinin nimellä.

    • mutta

      todennäköisesti kaikki jatkuu entisellään.
      Senverran kovakorvaiselta vaikuttaa noitatyttö, että nuhteista tuskin piittaa. Häneltä olisi suljettava pääsy kokonaan Suomi24:lle.

      Meno palstalla on ollut aivan kauheaa. Huhu- ja juorumyllyä vain.
      Hoida asia päätökseenasti, Saarakkala.

    • Loppu häämöttää

      Perussuomalaisten sivut täällä Suomi24 palstoilla ovat jo pitkään ollet toiseksi suosituimpia kepun sivujen jälkeen.

      "Pitihän" vastustajien tehdä asialle jotain. Perussuomalaisista oli täälläkin tulossa liian suosittuja. Siksi jäljelle jätettiin vain hömppä. Kaikki tarkoin harkitut asiaviestit poistettiin.

      Kieltämättä tehokas tapa ajaa alas Perussuomalainen keskustelu. Tulipahan taas lisänäyttöä siitä, että Perussuomalaisten suosion kasvua pelätään oikein tosissaan.
      PerusS:llä on suuret ja mahtavat voimat vastassaan. -Jopa keskustelupalstojen taustavaikuttajien joukossa.

      • kertoi

        Poistaneensa ne viestit,jotka oli häneltä pyydetty.Siis Koplalaisten pyytämätkö?
        Joku voi myös maksaa sheriffille.kun hän toimii palstalla perussuomalaisia hajottavasti.


    • toimeksi

      Että saadaan uusi seriffi palstalle ja asiallinen keskustelu säilytetään palstalla.
      Puolueesta eronneet eivät saa,eivätkä voi toimia perussuomalaisten palstan seriffinä.

      • kannattanut Sinua puheenjohtajistoon.
        Näyttöä tulee. Hyvä!
        Tehtäväsi ei vaikuta helpolta, mutta pattitilanteesta on päästävä, se on selvä.
        Vääryydelle ei saa antaa periksi.


    • saatava

      kuriin, pitäisi sheriffin itsekin ymmärtää mikä on vain kiusamielessä pyydetty poistettavaksi!

      • eikö mene jakeluun?

        Ongelma tällä palstalla on sheriffin häiriköinti!
        Puolueesta eronnut jätkä istuu sheriffin pallilla.
        Arvatkaa onnistuisiko missään muussa puolueessa?


      • onko noin
        eikö mene jakeluun? kirjoitti:

        Ongelma tällä palstalla on sheriffin häiriköinti!
        Puolueesta eronnut jätkä istuu sheriffin pallilla.
        Arvatkaa onnistuisiko missään muussa puolueessa?

        Puolueen 1.varapuheenjohtaja uhkailee vapaalla Suomi24:n palstalla vankilaan joutumisella kirjoittajia?
        Hellurei ja hulinaa!
        Miettikääs sitä!!! Siis miettikääpä sitä!

        Tämä Suomi24 EI OLE minkään Puolueen yksinoikeuspalsta!

        Ja jälleen kerran oiva näyttö yhteiskunnan mädännäisyydestä, kun Poliittisen Puolueen Pomo yrittää suitsia vapaiden ihmisten suihin!

        Ennenkin kuultua! Mutta luulisi jo jääneen unholaan!
        Siinäkö Suomen tulevaisuuden kuva, kun Perset-puolue ottaa vallan: Suut ja nettipalstojen "väärät" kannanotot tukitaan!


      • Eikö näin?
        onko noin kirjoitti:

        Puolueen 1.varapuheenjohtaja uhkailee vapaalla Suomi24:n palstalla vankilaan joutumisella kirjoittajia?
        Hellurei ja hulinaa!
        Miettikääs sitä!!! Siis miettikääpä sitä!

        Tämä Suomi24 EI OLE minkään Puolueen yksinoikeuspalsta!

        Ja jälleen kerran oiva näyttö yhteiskunnan mädännäisyydestä, kun Poliittisen Puolueen Pomo yrittää suitsia vapaiden ihmisten suihin!

        Ennenkin kuultua! Mutta luulisi jo jääneen unholaan!
        Siinäkö Suomen tulevaisuuden kuva, kun Perset-puolue ottaa vallan: Suut ja nettipalstojen "väärät" kannanotot tukitaan!

        Hyvä ystävä! Kyse ei ole mistään sensuroinnista kirjoittajien kesken, vaan siitä, että asialliset keskustelukirjoitukset poistetaan sheriffin toimesta. Mielestäni on kyse sheriffin omavaltaisesta käyttäytymisestä asiallisia kirjoituksia kohtaan. Epäasiallsiet ja tositen haukkumiset pitääkin poistaa. Pitää ymmärtää mitä sananvapaus tarkoittaa. "onko noin" ei näytä ymmärtävän mitä perustuslain tarkoittama sananvapaus merkitsee. Nykyisen sheriffin linjahan on kuin suoraan diktatuurimaista ja näyttää Venäjälläkin menevän siihen suuntaan eikä näytä USA:n uusi tuomio erästä lehden toimittajaa kohtaan lupaavan hyvää senkään maan sananvapaudesta lähinnä lähdesuoja ajatellen.


    • Marko on

      Saarakkala olet ollut puolueen varapuheenjohtajana vasta hetken ja jo tässä ajassa osoittanut poliittisen kypsymättömyytesi ja tehnyt itsestäsi poliittisen pellen. Nämä uhkailusi ovat uskomattomia.

      No sinunkaltaistesi nuorukaisten johtaessa persesuomalaisia ei puolueesta ole juurikaan vaaraa kenellekään.

      • jatka pois

        Kaltaisiasi suoraselkäisiä nuoria tarvitaan.


      • Saarakkala olet ollut puolueen varapuheenjohtajana vasta hetken ja jo tässä ajassa osoittanut poliittisen kypsyytensä tarttumalla puolueen keskustelupalstaa jäytävään
        häirintäilmiöön.

        Häirintä täällä vaikuttaa melko sitkeältä, mutta selviää varmasti ajallaan, niinkuin vastaavantyyppiset nettihäirintätapaukset ovat selvinneet.

        Yksi esimerkki tässä:

        http://www.digitoday.fi/showPage.php?page_id=14&news_id=23151


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4980
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1089
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1033
    5. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      987
    6. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      75
      940
    7. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      8
      897
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      832
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      55
      742
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      713
    Aihe