Rahat ulkomaille huijareille

Anonyymi-ap

Eikö pankit ole vieläkään saaneet aikaisekseen tilisiirtojen ym maksujen max määrää pankkitileille. Suomalaisten pankkitileiltä katoaa yli 50-100 000€ /huijaus ulkomaille yht vuodessa jo yli 44 miljoonaa.

esim. Pankkitilille ulkomaille maksimimäärä siirto 0€.

Kuinka moni ylipäätänsä lähettelee esim 150 000€ ulkomaille, jos saldo on lähellä 0 tapahtuman jälkeen.

4

276

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä olisi todella helppo ammattilaisen tehdä esimerkiksi jokaisen osuuspankin asiakkaan ja kaikkien pankkien pankkisivuille.

      Kun asiakas avaa pankin sivut tunnuksillaan, heti etusivulla olisi kohta pankin asiakkaalle, maksimi päiväkohtainen ulkomaansiirto ja kotimaansiirto ja siihen euromäärä.

      Tällä pelastettaisiin jopa 100 miljoonaa euroa ihmisten rahoja 1-2 vuodessa.

      Mutta kun ei, niin ei, asummehan hölmölässä.

    • Anonyymi

      Pitäähän ihmisellä olla käyttöoikeus omaan tiliinsä. Eli totta kai saat tehdä tililtäsi tilisiirron on halutessasi. Jos se tarkoittaa tilin tyhjennystä niin sitten se on niin. Ei kaikkia ihmisiä voida laittaa holhoukseen/edunvalvontaan muutaman idiootin takia. Siihen voi varmasti hakeutua itse näin halutessaan. Tietty osa ihmisistä ei vaan osaa käyttää rahaa ja ne antaa sen joka tapauksessa pois ja se nyt on ihan sama meneekö se raha Nigerialaiselle huijarille vai luxemburgilaiselle kasinolle vai kiinalaiselle verkkokaupalle. Pois se on silti.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      143
      955
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      858
    3. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      109
      840
    4. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      61
      761
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      55
      621
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      26
      593
    7. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      45
      521
    8. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      518
    9. 42
      489
    10. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      48
      473
    Aihe