Eikö pankit ole vieläkään saaneet aikaisekseen tilisiirtojen ym maksujen max määrää pankkitileille. Suomalaisten pankkitileiltä katoaa yli 50-100 000€ /huijaus ulkomaille yht vuodessa jo yli 44 miljoonaa.
esim. Pankkitilille ulkomaille maksimimäärä siirto 0€.
Kuinka moni ylipäätänsä lähettelee esim 150 000€ ulkomaille, jos saldo on lähellä 0 tapahtuman jälkeen.
Rahat ulkomaille huijareille
3
226
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä olisi todella helppo ammattilaisen tehdä esimerkiksi jokaisen osuuspankin asiakkaan ja kaikkien pankkien pankkisivuille.
Kun asiakas avaa pankin sivut tunnuksillaan, heti etusivulla olisi kohta pankin asiakkaalle, maksimi päiväkohtainen ulkomaansiirto ja kotimaansiirto ja siihen euromäärä.
Tällä pelastettaisiin jopa 100 miljoonaa euroa ihmisten rahoja 1-2 vuodessa.
Mutta kun ei, niin ei, asummehan hölmölässä. - Anonyymi
Pitäähän ihmisellä olla käyttöoikeus omaan tiliinsä. Eli totta kai saat tehdä tililtäsi tilisiirron on halutessasi. Jos se tarkoittaa tilin tyhjennystä niin sitten se on niin. Ei kaikkia ihmisiä voida laittaa holhoukseen/edunvalvontaan muutaman idiootin takia. Siihen voi varmasti hakeutua itse näin halutessaan. Tietty osa ihmisistä ei vaan osaa käyttää rahaa ja ne antaa sen joka tapauksessa pois ja se nyt on ihan sama meneekö se raha Nigerialaiselle huijarille vai luxemburgilaiselle kasinolle vai kiinalaiselle verkkokaupalle. Pois se on silti.
- Anonyymi
Tähän kannattaa tutustua, jos ei pysty hallitsemaan kättä liian isoilta tilisiirroilta, jotka pitää vahvistaakin pariin kertaan.
https://www.suomi.fi/oppaat/edunvalvonta?gad_source=1&gad_campaignid=18878961084&gbraid=0AAAAADIYMTUV--kkSK0i9KTx6PmFM0pzl&gclid=CjwKCAjwl_XBBhAUEiwAWK2hzqx-ieIrqEDagcfqWhiQa88sH_BjSlx781UvvBdzboVtbANtQotE2xoCrLAQAvD_BwE
Olisi ihan kamalaa jos pankki saisi päättää ihmisten tilisiirrot
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1164496Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv632595Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?801665Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko71127- 66864
- 21853
- 41825
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118823Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50789Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N67787