”Ammattiyhdistysliikkeen maailmanjärjestö ITUC nostaa Suomen esimerkiksi Euroopan oikeistohallitusten toimista, jotka rajoittavat muun muassa lakko-oikeutta. ITUC kiinnittää huomiota lakko-oikeuden rajoittamisen lisäksi muun muassa laittomiksi katsotuista lakoista määrättyjen lakkosakkojen merkittävään kiristämiseen ja kolmikantaisen yhteistyön heikkenemiseen.
Kolmikanta eli työntekijöiden, työnantajien ja hallituksen edustajien yhteistyö on raportin mukaan muuttunut Suomessa Orpon hallituksen aikana lähinnä muodollisuudeksi. Ammattiliitoilla ei ole enää todellista vaikutusvaltaa työelämää koskeviin uudistuksiin. Tänä vuonna arvosana on viime vuoden tapaan 2, mikä tarkoittaa toistuvia työntekijöihin ja ammattiliittoihin kohdistuvia rikkomuksia.”
https://demokraatti.fi/hallituksen-tyoelamauudistuksille-rankkaa-kritiikkia-suomi-tyontekijoiden-oikeuksien-varoittava-esimerkki
On iso merkitys, äänestääkö vaaleissa oikeaa työväenpuoluetta, vaiko valetyöväenpuoluetta, joka osoittautuu Kokoomuksen ja EK:n säyseäksi puudelikoiraksi, joka istuu, makaa ja antaa tassua pienen makupalan saadakseen. Tämän valetyöväenpuolueen syytä on, että ammattiliitoilla ei ole enää todellista vaikutusvaltaa työelämää koskeviin uudistuksiin Suomessa.
Suomesta tuli työntekijöiden oikeuksien polkemisen varoittava esimerkki
17
151
Vastaukset
- Anonyymi
Orpo/Purra fasisti juntta hallitus on yrittänyt tuhota AY toimintaa ja lakkoja on tullut.
- Anonyymi
Sinä ap itkit vaalien alla vuoron perään kuinka ps myy nahkansa hillotolpista ja kuinka ps yhteistyökyvyttömänä pakenee hallitusvastuita oppositioon. Sinun syyttäessä Purraa Orpon leikkauksista (joita olet vuosia vailla ollut ja joihin kiristyksiä vailla olet) ennen kuin Orpo ennätti edes aloittamaan hall.neuvotteluita persujen kanssa. Sinun vaatiessa päivittäin oikeistohallitusta nurin persuineen sinun itkiessä sen jälkeen persujen perään koska ne ovat oppositossa hallituksen sijaan josta sinä niitä ulos vaadit päivittäin. Hällä väliä siitä, ette ne ajaa hallituksessa tasan tarkkaan politiikkaa mitä sinä itsekkin ajat ja kannatat. Erona vain se, ettei ne julista rotuoppia teidän äälioikeistolaisten tavalla miksi te persuista pihalle lensitte. Lopputuloksella missä sinä ap olet siitä asti persuja vainonnut ja maalittanut suomi24 palstoilla 18-22h/365vrk vuodessa oli arki tai pyhä, joulu tai juhannus.
- Anonyymi
Sinimustia fanittavaksi rotuopin julistajaksi sinä ap olet kova poika fasistikorttia heiluttamaan. Mikä on yhtä skitsoa kuin sinun ay mafian hokijan pyhä sota Orpon hallitusta vastaan sen toteuttaessa vaatimasi työmarkkinauudistukset.
- Anonyymi
On sinulla vuosia ay mafiaa hokenut ap alias exyökkäri murheet? Sinun sotiessa vuoden jokaisena päivää oikeistohallitusta vastaan joka toteutti haaveesi työmarkkinauudistuksista joita vuosia vailla olit..
- Anonyymi
Kokoomuspalstalla huutaa ay mafiaa ja persupalstalla esiintyy ammattiliittojen suojelupyhimyksenä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokoomuspalstalla huutaa ay mafiaa ja persupalstalla esiintyy ammattiliittojen suojelupyhimyksenä.
Samat avaukset kokoomuspalstallakin harhoineen esim. sinimustahallituksesta jne. ja tietenkin yhdet ja samat väittelyt omien sivupersoonien kanssa niiden viestiketjuissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokoomuspalstalla huutaa ay mafiaa ja persupalstalla esiintyy ammattiliittojen suojelupyhimyksenä.
Anonyymi
2025-06-03 10:52:02
UUSI
Anonyymi kirjoitti:
Kokoomuspalstalla huutaa ay mafiaa ja persupalstalla esiintyy ammattiliittojen suojelupyhimyksenä.
Lue lisää
normipäivä siis skitso24lla.
- Anonyymi
Laittomat lakot jatkuvat tänä päivänäkin.
Orpo
laita Ay/ sdp- kommarit vankilaan.- Anonyymi
Siis laillinen lakko on laiton ? On pikku yrittäjällä kovat ajat kun noin paljon harmittaa.
- Anonyymi
Orpopurra hallitus on hyvätuloisten asialla.Omille kavereille tehdään palveluksia ja suollettaan etuja.Itse ovat ahneita.Kokoomus on aina rehellisesti halveksinut pienituloisia,mutta Purran poppoo valehteli olevansa pienituloisten asialla.Persuilla ei ole muuta kuin samaa rasistista sontaa suollettavana ja tietenkin Kokoomuksen nuoleminen.Rasistinen hallitus,joka ajaa vain "paremman väen" asioita.Kehtaavat vielä ivata ja irvistellä köyhemmille kun luulevat olevansa jotain suurta.
- Anonyymi
Sinimusta rotuoopia julistava mamuhalaaja äärivassari.
- Anonyymi
Jospa se mamupolitiikkaan kiristyksiä tekevä oikeistohallitus kaatuisi nopeasti niin saisit sinä sinimustien somesaastevastaava vassarihallituksen sen tilalle palauttamaan Suomen takaisin Ruotsin tielle. Rajojen avaamisineen mamuille joille luovat lisää houkuttimia saapua Suomeen. Saat sinäkin sitten taas verovaroillasi elättää mamuja jotta vihervassareille saadaan niistä lisää äänestäjiä.
- Anonyymi
voit mennä aina vihollisen leiriin jos työnantaja alkaa vituttamaan , oletko hieman tyhmä ?
- Anonyymi
tosin jos on joiku valtion monopoli yhtiö jolla ei ole kilpailijoita , mutta aina on jopa alkolla 🤣
- Anonyymi
Uutta kyykytystä on tulossa:
”Hallituksen kaavailemat muutokset koskevat määräaikaisia työsopimuksia, lomautusilmoitusaikoja ja työnantajan velvollisuutta palkata entisiä työntekijöitään takaisin.
Nykyisin määräaikaisuudelle pitää aina olla perusteltu syy, mutta jatkossa työnantaja voisi tehdä ensimmäisen määräaikaisen työsopimuksen ilman erityistä syytä. Jos työntekijällä on ollut työsuhde samalla työnantajalla yli viisi vuotta sitten, voitaisiin määräaikainen sopimus tehdä myös ilman erityistä syytä.
Lomautusilmoitusaika lyhenisi nykyisestä 14 päivästä seitsemään päivään. Työpaikoilla voitaisiin myös sopia paikallisesti seitsemän päivän ilmoitusajasta, vaikka työehtosopimuksessa olisi sovittu pidemmästä ajasta.
Muutoksia tulisi myös takaisinottovelvollisuuteen. Nykyisin työnantajan pitää tarjota työtä entiselle työntekijälle, jos hän tarvitsee työntekijöitä samoihin tehtäviin neljän kuukauden sisällä irtisanomisesta. Jatkossa tämä velvollisuus koskisi vain työnantajia, joilla on vähintään 50 työntekijää.”
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/2f6fcd1d-6e8f-459b-b1b0-c1fe640921f2?_gl=1*163853n*_ga*MjA1OTMyMDUyMy4xNzQxMDAwMjYw*_ga_3L539PMN3X*czE3NDg5MzEwOTUkbzMwNSRnMCR0MTc0ODkzMTA5NSRqNjAkbDAkaDA.- Anonyymi
Montako sataa avauksesi tai viestisi kopioa sinä ap haluat tähän linkitettävän joissa SINÄ ITSE vaadit työttömien ja duunarien päähänpotkimista?
- Anonyymi
Nykyinen kolmikanta: EK, SY ja Orpopurra.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 733390
- 622614
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582308- 712279
Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1912237- 421753
- 431692
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141363EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1481320Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu1771315