Yrittäjien keskuudessa jopa kepu on mennyt persujen ohi suosiossa. Yrittäjienkin sinisilmäisyyden aika alkaa olla ohi?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011273471.html
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011273471.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Pienyrittäjistä suurin osa ei saa työstään edes itselleen palkkaa, aluksi he kuvittelivat persujen ojentavan heille auttavan käden, vaan nyt alkaa kylmä totuus persujen katteettomista lupauksista konkretisoitua heillekin.
Vain tyhmät uskoo persupopulismiin.
Lonttaskoon yrittelemässä hamaan kuolemaansa saakka persujumalattarensa nimeen vannoen...
💩💩💩💩💩💩 Perussuomalaiset jättävät Suomen viimeiseksi ja suosivat ennenmmin ulkomaisia sijoittajia. 💩💩💩💩💩💩
Orpon oikeistohallitus on näyttänyt mitä sen hallitus tekee: Tulonsiirtoa köyhiltä, duunareilta ja pienyrittäjiltä suursijoittajille ja suuripalkkaisille.
Yrittänyttä ei laiteta, kuuluu sananlasku.
Mutta Purra kusi silmään yrittäjiäkin..
Persut suosivat vain raharikkaita. Muut tulkoot omillaan toimeen miten parhaiten osaavat.
Jos pienyrittäjillä on sellaisia "ystäviä" kuin persut, mihin tarvitaan vihollisia?
Jokainen on oman onnensa seppä. Menkää töihin. Jos ei muuta löydy, alatte yrittäjiksi. Mahtavaa, kun kaikki olisivatkin yrittäjiä. Ei tarvittaisi duunareita ollenkaan, nehän on vaan välttämätön paha ammattiliittoineen ja palkkavaatimuksineen.
:DDDDD
Persut pitävät huolen siitä, että kokoomuslaiset yrittäjät saavat riittävästi yritystukea. Vähävaraisiltahan voi aina leikata.
Viherdemarit saavat tukea ilman yrittämistäkin, kela betala ja vähävaraisilta voi leikata vain tukkaa, kaikki muu on saatua.
💯🎪⚽📢🏀
Nykytilanne on vain sellainen, että yritykset saavat tukien muodossa rahaa ettei tarvitse työllistää ketään. Niinkuin viimeviikolla Orpo sanoi, että työttömyys tekee ihmisestä nöyrän, viittaa siihen, että tämä lama on tarkoituksella tehty ja sitä pidetään tarkoituksella yllä.Tämä hallitus on aivan pihalla ja rahan käyttö sen mukaista, velkaa tehdään kyljet vääränä.
Orpon puheet "velka laivan" käännöstä oli hatusta vedetty "kun en muutakaan keksinyt sanoa". Purra heiluu saksiensa kanssa ja kerää senttejä vähävaraisilta kun miljoonia olisi tarjolla varakkailta ja kapitalisteilta.
Kapitalistit pitää velvoittaa työllistämään meitä suomalaisia, eikä mennä "huonojen aikojen" selän taakse. Kyllä kapitalistikin voisi näihin talkoisiin osallistua.
Työntekijöiden oikeuksia on leikattu ja nekin rahat työnnetään kapitalistien liiveihin.
Tämä hallitus on ainoastaan rikkaiden asioiden hoitaja.
Joten lakot saa jatkua ja yleislakkoa kehiin jos suunta ei muutu.
Äänestä
niin kun ei saa yritystukia 🤣
Monen kotimarkkinoilla toimivan yrittäjän leipä on joutunut vaaraan hallituksen kurjistaessa kansalaisten ostovoimaa. Loppuu asiakkaat, kun palkansaajia, eläkeläisiä, työttömiä sekä työkyvyttömiä kurmuutetaan. Vaikka kahden viimeiksi mainitun ryhmän kyky kuluttaa on huomattavasti vähäisempää kuin kahden ensimmäisen, niin hekin kuitenkin tuovat oman kysyntänsä tähän yhteiskuntaan. Ja kun kysyntä kuolee, kuolee yrittäjän bisneskin.
Mitä vihervasurit yrittämisestä tietävät? Yritystä elää toisten piikkiin?