Onko sitä? Olen jotenkin tullut siihen tulokseen, että kaukaa saa hakea jos haluaa löytää tai sitten ole tosi huono etsijä!! Omat kokemukseni eivät paljoakaan anna pojoja kyseiselle asialle, enkä tässä lähde siitä olettamuksesta, että itse olisin täydellinen, edes likimainkaan... Ollaanko me naiset vain liian heikkoja, ei pystytä samaan luonteenlujuuteen ja itsekkyyteen? Kokemukseni mukaan mies pönkittää omaa itsetuntoaan alistamalla naista monin eri keinoin. Keinoja en luettele, ettei tauti kokemusten kautta tarttuisi. Miksi mies ei tajua, että alistaminen on varma tie tuhoon ja suhteen päättymiseen??? Sokeusko? Vahva usko omaan itseensä? Ecoismi? Machous? Mutta miehet hyvät: Tosi macho ei ole sovinisti. Nainen kaipaa huolta ja huolenpitoa, ihan niin kuin mieskin. Näin se vaan on.
Miesten itsetunto?
9
1537
Vastaukset
- Flightman
Itsetunto on ainakin minulla kohdillaan.
- bluepoem
Joo!!!
Varmaan on totta että osa miehistä alistaa naisia monin eritavoin.
Se voi johtua siitä että vuosisatojen saatossa, kun mies on huolehtinut nasiesta, (niin kuin sanot nytkin naisten kaipavan) hän on oppinut asettamaan rajoja naiselle. vähän nii kuin isä ja äiti lapselle.
Nyt tietysti eläme aivan eri aikakautta ja moiset rajat tuntuvat alistavilta, ei suojelemiselta ja huolenpidolta.
Luonteenlujuus on varmaan hyvä asia jos siihen liittyy myös oikeudenmukaisuus.
Mutta mitä kirjoitat itsekyydestä niin sitä teillä riittää aivan yhtä paljon kuin miehilläkin.
"Näin se vaan on"- Laahustava
Hyvin kirjoitettu"suojeleminen ja huolenpito"itse ainakin koen sen niin enkä alistamisena.Mies kun ajattelee erilailla kuin nainen tekee asiat miten putkiaivot sanoo eikä tunteella kuten nainen.Tulee tehtyä kaikenmaailman hommelit alta pois sen ihmeemmin ajateltua,niin ei jää asiat vaivaamaan ja saa alkaa laiskottelemaan.Nainen taas tekisi kokoajan jotain eikä pysty laiskottelemaan kuten mies.
- tuffe
Kaikki parisuhteet ovat kahden kauppa, niin huonossa kuin hyvässä. (Pitäiskö tuohon lisätä ellei ole kyse henkisestä sairaudesta tai alkoholismista.) Ei se mies (tai miksei nainen) pysty toista alistamaan ellei se toinen antaa siihen lupaa.
Olen tässä yrittänyt väsätä itselleni jonkinlaisen henkisen testamentin kariutuneen avioliiton myötä, ja se sisältää juuri tuota. On se vaan ollut niin helppoa olla se alistettu, olla marttyyri ja saada myötätuntoa, olla se joka on kohdeltu kaltoin. Koska sehän tarkoittaa ettei minussa ole siinä suhteessa mitään vikaa. Totuus on, että minä olen ollut ihan yhtä lailla osasyyllinen niihin tilanteisiin kuin mieskin.
Sinun otsikkoasi voisi kääntää myös nurinpäin. Onko se niin että miehillä on ihan ok itsetunto, mutta naisilla se mättää?Oman puolensa pitäminen osoittaa rehellisyyttä toista osapuolta kohtaan.
Ellei toinen hyväksy sitä - en jatkaisi moista "koiratappelua", joka repeää turhaan haukkumiseen.
Hyvässä suhteessa otetaan toinen osapuoli huomioon ja kerrotaan omista tarpeista - toki molemmat joustavat tarvittaessa.
Joskus olen kyllä "purrut kieleenikin"...jotta toinen pääsisi mielensä "piähän"..;)Minea44 kirjoitti:
Oman puolensa pitäminen osoittaa rehellisyyttä toista osapuolta kohtaan.
Ellei toinen hyväksy sitä - en jatkaisi moista "koiratappelua", joka repeää turhaan haukkumiseen.
Hyvässä suhteessa otetaan toinen osapuoli huomioon ja kerrotaan omista tarpeista - toki molemmat joustavat tarvittaessa.
Joskus olen kyllä "purrut kieleenikin"...jotta toinen pääsisi mielensä "piähän"..;)ukko kerran sano,että on mielellään
siellä tossun alla.....:)
...aika rankkaa yleistämistä läpi ketjun.
Minea44 kirjoitti:
myös oman tapasi asua/rakentaa ihmissuhdetta???
Mielellään suomenkielellä ;)mjaa.. Ollaanko sitä nyt muilla kielillä täällä edes keskusteltu?
Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1226069- 292140
- 1771962
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101153Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.691145- 731007
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241007Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24922Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42897Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12765