Suomi velkaantuu ..Siis miksi otamme suomeen VELKArahalla elättejä toiselta puolelta maapalloa????
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Pitäisi heittää kotimaiset elätit ensin pois.
Kotimaiset elätit on SUOMALAISIA joka tapauksessa. Afrikka ei ole Suomi eikä Suomi ole Afrikka. Hoitakoot Afrikassa oman tonttinsa itseksensä.
Mitä väliä sillä muka on? Samanlaisia syöpäläisiä koko lössi.
Suomen kriisi-tilassa oleva julkinen talous on täysin kotimaista tekoa !!
Liian suuret julkiset menot ovat seurausta vuosikymmenien aikana eduskunnassa tehdyistä menopäätöksistä lainsäädännön kautta !
Kun julkiset menot ovat liian suuret niin verotus on korkeata ja talouskasvu on olematonta sekä varallisuustasot ovat matalat ! Kuten Suomessa on !
Katsokaapa seuraavat tilastot joissa Suomi on mukana muiden valtioiden kanssa !
Niin selviää nopeasti että Suomi on PA ! Valitettavasti näitä tilastoja ei löydy Suomeksi
Suomalaisesta mediasta !?
1. Julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen
2. Kotitalouksien keskim varallisuus aikuista kohti
3. Valtion/keskuspankin kultavaranto
Englanniksi löytyvät netistä helposti !!
Ja sitten tässä on vielä sellainen pointti, jota ketjun aloittaja ei halua ymmärtää.
Ruotsissa talouskasvu on ollut valtavasti vauhdikkaampaa kuin suomessa ja valtion velka lähes olematon, ilman oljylähteitä...
Siellä maahanmuutto ei todellakaan ole heikentänyt valtion taloutta vaan aivan päin vastoin. Toki ikäviä lieveimiöitä nähtävissä, mutta ne eivät ole siellä talouden puolella.
Kaksi tekijää ovat olennaisia !
1. Koska Suomalaiset itse ymmärtävät asian vakavuuden ?
2. Koska EKP käytännössä lopettaa Suomen valtion lainojen takauksen ulkomaisille sijoitusyhtiöille ?
Varma asia on, että jos julkisen talouden menot eivät laske nykyisestä, niin Suomessa ei riittävää talouskasvua tule olemaan !
Suomen julkisen talouden menot ovat 57% suhteessa BKT:hen !?
Julkinen velka on sellainen yksinkertainen rubiikin kuutio. Moni täällä kirjoittava yksityinen talousongelmissa yrittää ratkoa omaa rubiikin kuutiotaan tarroja siirtemällä jolloin oikea ratkaisu tulee vaikeammaksi.
Vasemmiston juoni, jolla heikennetään suomalaisten oloja, ja kun olot heikkenee niin vasemmiston kannatus nousee.
Sitähän se on. Tätä kansanosaa on helpoin kusettaa lupaamalla rikkauksia. Muut tietää mitä se vaatii