Suomi velkaantuu ..Siis miksi otamme suomeen VELKArahalla elättejä toiselta puolelta maapalloa????
Valtion velka
9
297
Vastaukset
- Anonyymi
Pitäisi heittää kotimaiset elätit ensin pois.
- Anonyymi
Kotimaiset elätit on SUOMALAISIA joka tapauksessa. Afrikka ei ole Suomi eikä Suomi ole Afrikka. Hoitakoot Afrikassa oman tonttinsa itseksensä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kotimaiset elätit on SUOMALAISIA joka tapauksessa. Afrikka ei ole Suomi eikä Suomi ole Afrikka. Hoitakoot Afrikassa oman tonttinsa itseksensä.
Mitä väliä sillä muka on? Samanlaisia syöpäläisiä koko lössi.
- Anonyymi
Suomen kriisi-tilassa oleva julkinen talous on täysin kotimaista tekoa !!
Liian suuret julkiset menot ovat seurausta vuosikymmenien aikana eduskunnassa tehdyistä menopäätöksistä lainsäädännön kautta !
Kun julkiset menot ovat liian suuret niin verotus on korkeata ja talouskasvu on olematonta sekä varallisuustasot ovat matalat ! Kuten Suomessa on !
Katsokaapa seuraavat tilastot joissa Suomi on mukana muiden valtioiden kanssa !
Niin selviää nopeasti että Suomi on PA ! Valitettavasti näitä tilastoja ei löydy Suomeksi
Suomalaisesta mediasta !?
1. Julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen
2. Kotitalouksien keskim varallisuus aikuista kohti
3. Valtion/keskuspankin kultavaranto
Englanniksi löytyvät netistä helposti !!- Anonyymi
Ja sitten tässä on vielä sellainen pointti, jota ketjun aloittaja ei halua ymmärtää.
Ruotsissa talouskasvu on ollut valtavasti vauhdikkaampaa kuin suomessa ja valtion velka lähes olematon, ilman oljylähteitä...
Siellä maahanmuutto ei todellakaan ole heikentänyt valtion taloutta vaan aivan päin vastoin. Toki ikäviä lieveimiöitä nähtävissä, mutta ne eivät ole siellä talouden puolella. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja sitten tässä on vielä sellainen pointti, jota ketjun aloittaja ei halua ymmärtää.
Ruotsissa talouskasvu on ollut valtavasti vauhdikkaampaa kuin suomessa ja valtion velka lähes olematon, ilman oljylähteitä...
Siellä maahanmuutto ei todellakaan ole heikentänyt valtion taloutta vaan aivan päin vastoin. Toki ikäviä lieveimiöitä nähtävissä, mutta ne eivät ole siellä talouden puolella.Kaksi tekijää ovat olennaisia !
1. Koska Suomalaiset itse ymmärtävät asian vakavuuden ?
2. Koska EKP käytännössä lopettaa Suomen valtion lainojen takauksen ulkomaisille sijoitusyhtiöille ?
Varma asia on, että jos julkisen talouden menot eivät laske nykyisestä, niin Suomessa ei riittävää talouskasvua tule olemaan !
Suomen julkisen talouden menot ovat 57% suhteessa BKT:hen !?
- Anonyymi
Julkinen velka on sellainen yksinkertainen rubiikin kuutio. Moni täällä kirjoittava yksityinen talousongelmissa yrittää ratkoa omaa rubiikin kuutiotaan tarroja siirtemällä jolloin oikea ratkaisu tulee vaikeammaksi.
- Anonyymi
Vasemmiston juoni, jolla heikennetään suomalaisten oloja, ja kun olot heikkenee niin vasemmiston kannatus nousee.
- Anonyymi
Sitähän se on. Tätä kansanosaa on helpoin kusettaa lupaamalla rikkauksia. Muut tietää mitä se vaatii
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun433054Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081897Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171870Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si751571- 171474
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431358- 251300
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901289UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1041086Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1031083