Löytyykö sinulta tämä tulevaisuuden arvoauto? Asiantuntija ennustaa suositulle Toyotalle arvon nousua.
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/80f744bf-30b8-4974-b4b5-aa83af74cc86
Toyotan suositun katumaasturi RAV4:sen arvo nousee.
8
158
Vastaukset
- Anonyymi
Autoliikkeet eivät huolisi vaihdossa 1994-2000 romuja. Kun näkisi vaan sen joka näillä IL:n autovinkeillä vaurastuu.
- Anonyymi
Jollain tavalla pitää epätoivoisesti yrittää rauhoitella Toyota omistajaa.
Jos ei muuten niin valehtelemalla.
Todelliset hintojen alennukset ovat tapahtuneet RAV4 Plug-ineissä, joiden hinnat alkavat jatkossa 48 588 eurosta, mikä on lähes 9 000 euroa aiempaa vähemmän. Samalla uusi hinta on yli 4 000 euroa alhaisempi kuin aiemmin myynnissä olleen vastaavan nelivetohybridin.
Jos osamaksulla on ostanut RAV4 niin pommi iskee siinä kohtaa kun 5v ja 50 000Km jälkeen juotuu vielä maksamaan lopput kovalla korolla että saa edes auton omaksi.
Surullisinta lienee se että hajoaa ennen kuin se on edes oma.
https://www.torquenews.com/1083/how-2-avoidable-defects-destroyed-toyota-rav4s-reliability-rating
Lisäksi Hybridit tulee poistumaan kokonaan myynnistä nopeammin kuin kuvittelet.
Tämän on jo Toyota itse huomannut.
HS: Toyota vetää yllättäen legendaarisen hybridimallinsa pois markkinoilta
Toyota Finland luopuu hybridiedelläkävijä Priuksen maahantuonnista ja myynnistä.
Sama tapahtuu RAV4 kohdalla. Sähköautoja myydään enemmän kuin hybridejä ja plugin hybridejä jo nyt. Toyota yrittää epätoivoisesti rahastaa vielä vanhalla tekniikalla. Toki joku tyhmä voi tähän ansaan astua ostamalla Toyota auton.
Mutta arvonnousu on unelma joka ei toteudu.
Samaa yritettiin Toyota GR mallien kanssa. Mutta nehän oli hajoavia pommeja ja Toyota ei korvannut hajoamisia vaikka takuu oli voimassa. Vaan laskutti asikkailta.
Syyksi väitettiin jopa renkaita ja ylinopeutta. Vaikka auto syttyi tuleen.
Tässä tapauksessa toki kuljettaja oli syylinen kun ei osannut vaihtaa oikealle vaihteelle. Lopputulos on kuitenkin se ettei näitä kannata korjata. Ainakaan Toyota korjaamon hinnoilla.
Corolla-kuski yritti vaihtaa nelosvaihteelta viitoselle – polttomoottori leikkasi kiinni sekunneissa ja loppulasku kohosi yli 38 000 euroon
Uudenkarhean Corolla GR:n omistaja teki vaihtovirheen ja sai korjaamolta lähes käsittämättömän korjauslaskun.
https://www.is.fi/autot/art-2000010426223.html
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/4e591d74-b846-4264-bcb2-2590d0fae408
Miten se hinta voi nousta RAV4 kohdalla, kukaan ei sellaista halua parin kolmen vuoden päästä. - Anonyymi
Kyllähän jo 20 vuotiaana ruosteessa oleva auto on todellinen helmi.
- Anonyymi
Siis 10 miljoonaa valmistettu auto on todellinen keräilyharvinaisuus?
- Anonyymi
97% maatuneet ja muutama jäljellä sumuisella saarella jossa auto mätänevät, siinä se salaisuus.
- Anonyymi
Hauskoja juttuja maailmalta. Saattaahan se olla maassa jossa rakastetaan kaikkea vanhaan jos vielä tuollanen ikivanha Tavin raato löytyy kohtuu kuntoisena ja sen laittaa hyvään kuosiin, niin siitä 500£ punnan riesasta voi saada jopa tuplat.
Suomessa noiden arvot eivät ainakaan nouse koskaan, se on varmaa. - Anonyymi
"– Ruostetta voi olla erityisesti jousitusten kiinnityskohdissa, jalkalistoissa sekä takakaarissa. Työläin vaihdettava on kytkin, Seymour kertoo Hagertylle."
Kun ostaa tuollaisen ruostepommin parilla tonnilla ja viettää kymmeniä tunteja sen hitsaamisessa katsastuskuntoon niin sitten siitä voi saada neljä tonnia hyväll tsägällä.
Ei tuollaisesta massatuotantoautosta koskaan tule hyvää sijoituskohdetta. Puhutaan niin pienistä rahoista myyntivaiheessa vaikka auto olisi miten hyvässä kunnossa tahansa.
Ja näissä tojoissa kun ne ruostekorjaukset ovat niin yleisiä ja paljon työtä vaativia. - Anonyymi
Kannattaa katsoa osamaksun hyvityshintaa kun auto on 5v vanha ja 50000Km ajettu.
Ei taida arvo paljon nousta laskelman mukaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1028192Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1017482Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot885636Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,885606Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194810Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1282591Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys592475Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81445Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71424Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa511285