https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/dcebe1c0-6666-42f2-8893-eabb9a66c75b
"Ammattiliittojen keskusjärjestö SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta esittää Suomeen erillistä puolustusveroa, jota kerättäisiin yli 100 000 euron varallisuudesta. Elorannan mukaan Suomi tarvitsee varoja oman puolustuskyvyn kasvattamiseen ja Ukrainan tukemiseen. Hän perustelee järjestön tiedotteessa, että 1–2 promillen suuruinen varallisuusvero yli 100 000 euron varallisuudesta olisi oikeudenmukainen tapa kerätä osa tarvittavista rahoista.
– Tavallista palkansaajaa varallisuusvero ei juuri koskettaisi, koska rajaisin sen ulkopuolelle perheen asunnon, auton ja kesämökin. Silti veron odotettu tuotto olisi noin sata miljoonaa euroa per veropromille. Näin kaikki osallistuisivat maanpuolustuksen vahvistamiseen, hän sanoi."
Vai, että aletaan verotamaan ihmisiä säästöistä, joita on voinut kertyä säästämisen ja perinnön kautta ja 100 000€ ei ole edes suuri summa rahaa, jos on 2000-5000€/kk tulot, niin jää kyllä säästöön rahaa, jos ei ole tuhlaavainen, niin kymmenessä vuodessa kertyy sellaiset 100 000€ säästöjä.
Miten niin KAIKKI osallistuisivat maanpuolustuksen vahvistamiseen, eiväthän ne osallistu, joiden omaisuus on alle 100 000€.
Yksi hyvä syy lisää erota reservistä!!!
Yksi syy lisää erota reservistä
4
949
Vastaukset 4
- Anonyymi
Montako syytä sinun pitää kerätä ollaksesi kyllin tyhmä ja pelkuri erotaksesi, ja miksi ihmeessä tästä toimenpiteestä katsot tarpeelliseksi viestiä & öyhöttää jollain nettipalstalla?
Taakse Poistu !!!!!- Anonyymi
Sivusta, tuskin tuo mainittu "veroaveronveronveronveronpäälle" kovinkaan montaa henkilöä koskettaisi, mutta onhan se väärin kun verot on jo monta kertaa maksettu ja minkäänlaista loppua ei vissiin ole näköpiirissä.
Elorannalla & kumppaneilla ei kuitenkaan ole mitään pidäkkeitä jakaa vastikkeettomasti suomalaisten rahoja pitkin maailmaa.
Ai niin, minkähän verran Elorannan omat tulot taas olivatkaan....?
- Anonyymi
Ja onhan tuossa katkerana vaihtoehtona myydä Suomen valtion omaisuutta. Kuten Stupidi ja Pekka Haavisto myivät Suomen sähköverkot ja nähtiinkin ihan karmeat sähkölaskut ! Mitähän muuta voisimme myydä ? No joo, luontoa ja maata kaivoksia ym. varten.
Vai alammeko vain järkevinä persaukisina riisua verovaroistamme kehitysapuja, haittamaahanmuuttoa , Ukrainan sodan loputtomia rahoituksia jne ? Sallitaanko edes tässä omien aivojen käyttö.- Anonyymi
Myydään EK ja Kokoomus, päästään paljosta pahasta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1082227- 103896
- 66843
- 47818
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21776Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha518725Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650- 65630
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57561