Yksi syy lisää erota reservistä

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/dcebe1c0-6666-42f2-8893-eabb9a66c75b
"Ammattiliittojen keskusjärjestö SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta esittää Suomeen erillistä puolustusveroa, jota kerättäisiin yli 100 000 euron varallisuudesta. Elorannan mukaan Suomi tarvitsee varoja oman puolustuskyvyn kasvattamiseen ja Ukrainan tukemiseen. Hän perustelee järjestön tiedotteessa, että 1–2 promillen suuruinen varallisuusvero yli 100 000 euron varallisuudesta olisi oikeudenmukainen tapa kerätä osa tarvittavista rahoista.
– Tavallista palkansaajaa varallisuusvero ei juuri koskettaisi, koska rajaisin sen ulkopuolelle perheen asunnon, auton ja kesämökin. Silti veron odotettu tuotto olisi noin sata miljoonaa euroa per veropromille. Näin kaikki osallistuisivat maanpuolustuksen vahvistamiseen, hän sanoi."

Vai, että aletaan verotamaan ihmisiä säästöistä, joita on voinut kertyä säästämisen ja perinnön kautta ja 100 000€ ei ole edes suuri summa rahaa, jos on 2000-5000€/kk tulot, niin jää kyllä säästöön rahaa, jos ei ole tuhlaavainen, niin kymmenessä vuodessa kertyy sellaiset 100 000€ säästöjä.
Miten niin KAIKKI osallistuisivat maanpuolustuksen vahvistamiseen, eiväthän ne osallistu, joiden omaisuus on alle 100 000€.

Yksi hyvä syy lisää erota reservistä!!!

4

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Montako syytä sinun pitää kerätä ollaksesi kyllin tyhmä ja pelkuri erotaksesi, ja miksi ihmeessä tästä toimenpiteestä katsot tarpeelliseksi viestiä & öyhöttää jollain nettipalstalla?
      Taakse Poistu !!!!!

      • Anonyymi

        Sivusta, tuskin tuo mainittu "veroaveronveronveronveronpäälle" kovinkaan montaa henkilöä koskettaisi, mutta onhan se väärin kun verot on jo monta kertaa maksettu ja minkäänlaista loppua ei vissiin ole näköpiirissä.
        Elorannalla & kumppaneilla ei kuitenkaan ole mitään pidäkkeitä jakaa vastikkeettomasti suomalaisten rahoja pitkin maailmaa.
        Ai niin, minkähän verran Elorannan omat tulot taas olivatkaan....?


    • Anonyymi

      Ja onhan tuossa katkerana vaihtoehtona myydä Suomen valtion omaisuutta. Kuten Stupidi ja Pekka Haavisto myivät Suomen sähköverkot ja nähtiinkin ihan karmeat sähkölaskut ! Mitähän muuta voisimme myydä ? No joo, luontoa ja maata kaivoksia ym. varten.
      Vai alammeko vain järkevinä persaukisina riisua verovaroistamme kehitysapuja, haittamaahanmuuttoa , Ukrainan sodan loputtomia rahoituksia jne ? Sallitaanko edes tässä omien aivojen käyttö.

      • Anonyymi

        Myydään EK ja Kokoomus, päästään paljosta pahasta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      33
      7977
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4563
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      32
      4383
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      189
      3579
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      2763
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2636
    7. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      33
      2389
    8. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2343
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      164
      2033
    10. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      56
      1733
    Aihe