Minulla on Lada1200 s vm.90 Talven aikana kun ensillä ajanut hukkasin sen avaimet. Delta - autos ei enää saanut tieto avaimen numerosta. Eli kuinka saan lukon irti ilman avaimia, jotta voisin sen siirtää ja hankkia uuden lukon.
Virtalukon irroitus
Uuno
2767
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vaikka se onkin lada, luulen siinä olevan sama sydeemi ku yleisesti muissakin. Jossain kohtaa on yksi ruuvi, joka pitelee virtalukkoa paikallaan tukevasti. Toisena lukituksena on nappi, joka painuu alas vain, kun virtalukko on oikeassa asennossa. Nyt jos avainta ei ole, eikä siis virtalukkoa voi käännellä, niin vaihtoehdoiksi jää vasaralla nappi sisään tai poraaminen.
Siellä on ruuvi joka pitelee lukkoa ja sitten siinä vasemmalla puolella on semmonen liuska joka painetaan alas jollakin terävällä ja lukko lähtee vetämällä irti.
Jos lukon kiinnityksessä on jotakin vikaa niin rälläkällä se lähtee helposti....