Siis nimenomaa ajavat... mutta ehken sittenkin vain omaa etuaan.
"Kilometrikorvaukset oman auton käytöstä on maksettu edustajille 5.4.2023–3.6.2025 välisenä aikana. Korvauksia on saanut 102 edustajaa. Joka neljäs heistä (26) edustaa PS:ää. SDP:ssä heitä on 24, keskustassa 21 ja kokoomuksessa 17. Muissa puolueissa tai eduskuntaryhmissä heitä on yhteensä 14.
Perussuomalaisten kansanedustajat ovat saaneet ylivoimaisesti eniten korvauksia, yhteensä 301 000 euroa. Keskustalla luku on 155 000 euroa, kokoomuksella 141 000 euroa ja SDP:llä 82 000 euroa.
Eduskuntaryhmän kokoon suhteutettuna keskustan kansanedustajat ovat saaneet korvauksia 7 042 euroa per edustaja. PS:n kansanedustajien keskimääräinen korvaus on 6 545 euroa. Kokoomus (2 939 euroa) ja SDP (1 902 euroa) tulevat kaukana takana.
Edustajien kymmenen kärjessä on peräti seitsemän perussuomalaista. Ykkönen on Ilmajoella asuva Juha Mäenpää (ps), joka on saanut eduskunnalta 32 776 euroa.
Laskutettavia kilometrejä Mäenpäälle on kertynyt 65 081. Jos keskinopeus on ollut 80 kilometriä tunnissa, tarkoittaa se 813,5 ajotuntia. Mäenpää on viettänyt autonsa ratissa 108,5 työpäivää (7,5 tunnin päivää)." -IL
Dorka mikä dorka!
Persut ajavat kansan asiaa
7
105
Vastaukset
- Anonyymi
Persut, suurin eduskuntapuolue... khihihiii
- Anonyymi
Tuttua työelämästä... Kun heikosti koulutettuja ei valvo etujen suhteen niin näin käy
- Anonyymi
Persut ajavat todellakin.Tuollaiset puolivillaiset "köyhien puolustajat" kun saavat mällätä kansan piikkiin niin rahaa palaa.Samaan aikaan liikuntarajoitteisilta on viety taksikyytejä niin ettei edes kauppaan pääse.Ei ihme että Suomen talous on kuralla. Eduskunnan luteet kyllä imevät kansalaiset kuiviin.Näyttävät olevan yhden pihvin tai napsin päässä sydäristä.Persut ovat paksuja!
- Anonyymi
Persut ovat ajaneet todellakin köyhien asiaa silla köyhien määrä on kasvanut valtavasti heidän hallituskaudellaan!
- Anonyymi
Varsinaisia Isänmaan lypsäjiä!
- Anonyymi
Haittapuolue = persut = haittapuolue
- Anonyymi
Persut tekevät eduskunnassa sitä vähää mitä edes osaavat.. autoilevat
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921786- 851262
- 1101123
- 72975
- 105909
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56828- 36742
- 47741
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47691- 33673