Rahastosijoittamisen ja osakesijoittamisen tuotto Suomessa

Anonyymi-ap

"Tutkimustulosten perusteella paras kokonaistuotto saavutettiin kuluttomalla indeksirahastolla, osakesalkun sijoittuessa vertailussa toiseksi. Osakesalkun realisointi sen huipulla oli kuitenkin tuottanut vertailun parhaan tuloksen. Tutkimuksen parhaiten suoriutuivat matalakuluiset passiiviset rahastot, aktiivisesti hoidettujen rahastojen tuottaessa heikommin. Volatiliteetti oli runsasta koko tarkastelujakson ajan, varsinkin osakesalkun yksittäisten osakkeiden kohdalla.

Tutkimuksen tuloksissa todettiin kustannustehokkuuden, sijoittajan aktiivisuuden ja sijoitushorisontin vaikuttavan ratkaisevasti tuottoihin. Aktiivinen sijoittaja voi osakesalkulla saavuttaa rahastoja paremman tuoton, kun taas passiiviselle sijoittajalle matalakuluiset osakerahastot ovat turvallinen ja tuottava vaihtoehto. Tutkimustuloksissa käsiteltiin myös hajauttamisen tärkeyttä ja oman riskinsietokyvyn tunnistamista."
https://www.theseus.fi/handle/10024/893259

2

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tosiasia on että Suomessa ei tuota mikään mitään. Hyvin harva tuottaa. Se kun pitäisi kuitenkin olla etusijalla.

      • Anonyymi

        Kerro lisää tuosta. Yksikään yhtiö ei siis maksa osinkoja...? Olen luullut ihan väärin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      20
      5756
    2. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      22
      2949
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      158
      2647
    4. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      26
      2469
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1684
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      146
      1565
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      134
      1414
    8. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      135
      1038
    9. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      90
      1022
    10. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      9
      1013
    Aihe