"eihän ammattina lentäjä poikkea juurikaan muista kuljettajista, kaikki kuljettajan työ on hyvin vastuullista, olit sitten taxi, bussi tai junan kuljettaja... ainoastaan palkka on kohtuuttoman suuri suhteessa muihin"
Herra armahda meitä Possosauruksen typeryyksiltä ja älä anna meille meidän jokapäiväistä leipäämme possotarinoiden kera, vaan säästä meidät niiltä.
Sinusta siis taksikuskit, bussin ja junankuljettajat ovat yhtä vaativassa tehtävässä kuin liikennelentäjät?
Mistäköhän johtuu että taksin ja bussin rattiin kelpaa ihan kuka tahansa, jos ei vaan ole kännissä tai sokea, mutta liikennelentäjäksi ei kelpaa kuin korkeintaan yksi tuhannesta, sillä pääsyvaatimukset ja kokeet on niin kovat?
Mistäköhän johtuu että liikennelentäjien koulutus kestää vuosia ja maksaa kokonaisuutena yli satatuhatta euroa, mutta bussia tai taksia saa ajella tavallisella ajokortilla?
Puolet Helsingin taksi ja bussikuskeista on maahanmuuttajia, iso osa somaleja, mutta yksikään maahanmuuttaja tai somali ei ole lentäjänä Finnairilla.
Lentäjän palkka ei aluksi edes ole mitenkään ihmeellinen, ensimmäiset kaksi vuotta ovat suunnilleen keskipalkkaisia, vaikka työ on vuorotyötä ja siinä ollaan paljon pois kotoa, eikä oikein sovellu perheellisen ammatiksi.
Kaukomaille lentäjät eivät ole juuri koskaan kotona, muutoin kuin lomillaan. Siitä se hyvä palkka heillä johtuu, päivärahoista sun muusta. Lentäjät eivät voi lomakohteissaan huilatessaan juhlia ja rellestää, sillä heillä on nollatoleranssi alkoholin suhteen.
Lentäjän ammatti edellyttää myös sen että pitää itsestään ja kunnostaan huolta ja on nukuttava säännölliset yöunet. Aina oltava skarppina ja koulutettava itseään koko ajan muuttuviin ohjeistuksiin ja konetyyppeihin.
Lentäjä on siis vapaallakin käytännössä aina töissä sekä opiskelemassa ja ovat siitä kelpo korvauksen ansainneet. Lentäjän on säilyttävä fyysisesti kunnossa ja ehjänä. Muuten menee ammatti. Lisäksi on osattava englantia täydellisesti.
2010
Rakas päiväkirjani ja meseseuraajani.
Anonyymi-ap
1
111
Vastaukset
- Anonyymi
Pasasen väitös on kovaa matskua "Viikon Pasanen" kisassa. Että somalian merirosvomaasta tullut taksikuski Bingo Hubba on ihan samalla viivalla Finnairin liikennelentäjän kanssa!!! Kovaa matskua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?1365801Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1773450- 282607
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w4662533- 2012305
- 1811872
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1271445Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.361222- 511125
Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha721026