Suhteellisuuden tajua

Anonyymi-ap

Jos normaali työtä tehnyt ihminen saa työstä palkkaa reilussa kahdessa vuodessa 50000€ nettona ja viidessä hyvän matkaa sata, ja onnistuu velkaantumaan 200000€ niin, että saa jossain vaiheessa saa kaiken anteeksi , niin paljonko hän on onnistunut puhaltamaan? Hän on enemmän kuin kolminkertaistainut rahansa, eikä välttämättä menetä edes luottotietojaan.

Keinot löytyy osin finlex säädöskokoelmasta. Kukaan ei velkaannu useita kymmeniä tuhansia tai satoja kuukaudessa/vuodessa. Pistetään kaikki sen piikkiin ettei ihminen ymmärrä asioitten merkitystä ja seurausta.

Kun on menettänyt luottotiedot, niin ei hirveästi anteeksi saatujen velkojen jälkeen Jatkossa vahinkoa tee, eikä joudu edes edunvalvontaan.

Edunvalvonta voi olla toistaiseksi voimassa tai tapauksesta riippuen esim. 5-10v. Iän myötä määräaikainen voi muuttua toistaiseksi olevaksi. Jos nyt 40v ikäinen on viisi vuotta valvonnassa, niin kyllä hän asiat uudelleen kymmenessä vuodessa sekaisin saa.

2

291

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En tunne asiaa ja minulla on sijoittajana lainasopimus pankin kanssa, varsinaista velkaa ei ole, taviksen luottokortti käytössä

      Kaikelle lainalle minun on pitänyt hankkia reaalivakuus, eli ellen maksaisi velkoja menettäisin omaisuuteni

      En tiedä mitä vastaan presaukinen saa 0,2 miljoonaa luottoa ja mistä sitä saa

      Voiko ostella osamaksuilla ja jättää 0,2 maksamatta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1271
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      888
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      794
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      632
    6. 32
      625
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe