Palatsirakentamisen hintalappu on hirmuinen.
Tasavallan presidentin kanslia tiedottaa alamaisille, että Kultarannan remontti maksoi yli 50 miljoonaa euroa. On siinä kesäpaikalla hintaa.
Tässä ihmetyttää se, että uutta lainaa yli 13 miljardia euroa tänäkin vuonna ottavalla kansalla on varaa maksaa remonteista 50 miljoonaa euroa kappale.
Itse asiassa presidentin viihtymiseen ja edustamiseen on kolmessa eri paketissa annettu noin 150 miljoonaa euroa. Kanslia kertoo, että Presidentinlinnan remontti maksoi kymmenen vuotta sitten noin 45 miljoonaa euroa.
Presidentin virka-asunnon Mäntyniemen päällä olevan peruskorjauksen kustannusarvio on puolestaan noin 55 miljoonaa euroa. Jo nyt voi arvata, ettei se riitä.
Mäntyniemen kustannusarvio vieläpä tarkentuu, viestii kanslia. Jonkun toisen tekemien rahojen jakaminen onnistuu näköjään helposti.
Vaikka julkistalouden perusyksikkö olisikin miljardi euroa, ei näin löyhän rahankäytön pitäisi jäädä huomiotta. Presidentti kuulemma menettää valtaansa, mutta hänen asumistasonsa sentään paranee.
Sekin kannattaa muistaa, että vuonna 1993 valmistuneen Mäntyniemen piti maksaa noin 2,5 miljoonaa euroa, mutta tehdessä talon hinta yli kymmenkertaistui.
Romanian sosialistisen tasavallan Nikolae Ceaușescu rakennutti Bukarestiin Casa Poporului -palatsin. Suomen tasavalta ei ihan niihin kristalliostoihin yllä, vaikka yritys kovaa onkin.
Kaikesta päätellen kanslioissa on päätetty, että meillä menee näin hyvin. Karu totuus on se, että kansantuote asukasta kohti on polkenut paikoillaan yli 15 vuotta ja julkinen velka samassa sopassa moninkertaistunut.
Mutta ei se mitään, sillä julkisten investointien vyöryn perusteella rahaa on. Valtio rakennuttaa nyt enemmän kuin koskaan, valtion kiinteistöistä vastaava Senaatti-konserni kehui viimeksi huhtikuussa.
Koska kansakunta velkaantumisen perusteella elää liian leveästi, ei meillä pitäisi olla varaa presidentilliseen palatsirakentamiseen. Tosiasiaksi jää, että paljon vähempikin riittäisi.
Sieltä passaa homoja tukea marsseissaan. En olisi uskonut että presidentti menee noin alas, kansaa vastaan, pieni homojärjestö saa noin tukensa.
Palatsiväki antaa palaa vain, ei huolta huomisesta
Anonyymi-ap
3
78
Vastaukset
- Anonyymi
PALATSI TAVJA YKSIKIN MATKA 481 000 € + hotellit. Luuli olevansa Öjysheikki.
- Anonyymi
Palatsi Sanna.
Mikä näitä demuja vaivaa, valtion elätit
- Anonyymi
Takuueläkeläisen taistolaiskommunistin aloitus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1903554Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii572217Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3762210- 432072
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321491Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541213
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4601202Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1211063- 591004