Hamina on julkisen liikenteen palveluiltaan varsinainen peräkylä. Vaikka vihreää siietymää kailotetaan, Suomessa yleensäkin kaikki pyörii yksityisautoilun ympärillä, monet linja-autoasemat on hävitetty ja syrjäisemmille paikoille ei pääse enää muuta kuin taksilla, jos silläkään, kun kuskitkin näyttävät ajavan vain jos sattuu huvittamaan. Saadakseen esim. bussikyydin Haminasta Helsinkiin, on monesti jyrättävä paikallisbussilla ensin tunti Kotkaan ja jatkettava sieltä.
Julkisen liikenteen palvelut surkeita
18
684
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä ei kiinnosta tiktokpäöttäjiä, koska tärkein asia on nyt palvella kiinalaisia rosvoja.
- Anonyymi
Taksikuskit sattuu ajamaan jos huvittaa.
Jos viisi tuntia odotat hiljaiseen aikaan kyytiä ja ajat vaikka 20e kyydin josta jää 6e bruttopalkkaa, voit laskea ihan itse kuinka kannattavaa se on.
Mitkäs muut ammattiryhmät päivystää 24/7 ilmaiseksi?
Entinen puoliso ajoi taksia kuskina melkein ilmaiseksi. - Anonyymi
Yhdellä taksiyrittäjällä voi olla monta taksia. rengeille ei makseta ylitöitä eikä pyhäkorvauksia, vaikka laki ja kuljetussopimukset kela, yms velvoittaakin ne maksamaan.
Tämä mahdollistaa taksien ylitarjonnan eikä mitään valvontaa ei ole. - Anonyymi
Kävin eilen Helsingissä, siellä on ihanan paljon kaikenkarvaisia " takseja "!
- Anonyymi
Lomaraha ja loma-ajan palkka ovat myös kaksi eri asiaa ja kuuluvat molemmat vakituisentyöntekijälle.
https://procountor.fi/blogi/lomapalkan-laskeminen/
Näissä virallisissa julkisenliikenteen toimijoissa lakeja on noudatettava. Villit taksit eivät aja yhteiskunnan maksamia kilpailutettuja kuljetuksia. Koulu-kela-sote kyydit yms yms- Anonyymi
Lakisääteisissä asioissa taksinkuljettajilta yritetään usein ohittaa sunnuntaikorvaukset.
– Usein lukee työsopimuksessa, että sunnuntaikorvaukset sisältyvät provisioprosenttiin, mutta niitä ei voi siihen sisällyttää.
- Anonyymi
Vieläkö teillä on se itseään amerikan alkuperäisväestöksi hahmottama yli-ikäinen ja amispoikien tasolle jäänyt pakinoitsija? Ukolla on toinen jalka haudassa mutta vielä autot ovat pienimunaisella aatoksissa ensimmäinen, miete myös viimeinen.
- Anonyymi
Kuinka pystyt autottamana edes kävelemään? Kuljetatko jättimunaasi kottikärryillä?
- Anonyymi
Kyllähän autot ovat perinteisesti miehiä kiinnostaneet, moottoripyörien lisäksi.
Mut jatka sä sitä virkkaamista ja koitas päästä yli jos oot joskus kakkoseksi jäänyt. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllähän autot ovat perinteisesti miehiä kiinnostaneet, moottoripyörien lisäksi.
Mut jatka sä sitä virkkaamista ja koitas päästä yli jos oot joskus kakkoseksi jäänyt.Osaatko voileipääsi edes itse tehdä, vai pitääkö hameväen sekin sinulle tehdä? Mutta onhan se kieltämättä miehekästä kun osaa Toyotastaan vaihtaa vaihteet IHA ITE!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osaatko voileipääsi edes itse tehdä, vai pitääkö hameväen sekin sinulle tehdä? Mutta onhan se kieltämättä miehekästä kun osaa Toyotastaan vaihtaa vaihteet IHA ITE!
Ei tule leipää oikein syötyä. Pääasiassa lihaa ja kasviksia. Ja Mercedeksen yhdeksän lovinen momentinmuuninta hyödyntävä vaihteisto toimii automaattisesti.
Iha ite! Ja hameväki mainittu. Toyotakin on loukkaukseksi tarkoitettu ilmeisesti.
Tulee mi - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tule leipää oikein syötyä. Pääasiassa lihaa ja kasviksia. Ja Mercedeksen yhdeksän lovinen momentinmuuninta hyödyntävä vaihteisto toimii automaattisesti.
Iha ite! Ja hameväki mainittu. Toyotakin on loukkaukseksi tarkoitettu ilmeisesti.
Tulee mieleen kerran ku oltiin raveissa..
Vai oliko se reiveissä. Mut ossain joltiin ei koulussa eikä töissä - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tule leipää oikein syötyä. Pääasiassa lihaa ja kasviksia. Ja Mercedeksen yhdeksän lovinen momentinmuuninta hyödyntävä vaihteisto toimii automaattisesti.
Iha ite! Ja hameväki mainittu. Toyotakin on loukkaukseksi tarkoitettu ilmeisesti.
Tulee miYhdeksän lovea mesessä, ohhoh! Entä moniko paikkainen se on?
- Anonyymi
Degeneraatio etenee, ihminen poistuu pian kuvasta, joten julkinen liikennekään ei ole tarpeen. Mutta ensin tuhoutuu löysin, eli yksityisautoilu ja muu kerskakulutus.
- Anonyymi
Rattimiehet eivät Erikoisjoukoissa pärjäisi sekuntiakaan, kun eivät jaksa viedä ihraista persettään metriäkään ilman MIEHEKÄSTÄ autoaan.
- Anonyymi
Tosimiehet ovat heti rytistelleet Juhannusliikentessä kotteroineen. Menisivät tumpulat bussilla tai junalla jos eivät osaa kolaroimatta ajaa.
- Anonyymi
Ilmeisesti edellä ajavat ovat taas " yllättäen" jarruttaneet kun ketjukolareita on sattunut. Kakki sattuu rattimiehille " yllättäen ", kuten Liisalle Ihmemaassa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1982747Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64941
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246860Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21853Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies93820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka290811Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93719