Lähes 200 vuotta vanha kondomi - "uudenveroisessa kunnossa" - on juuri ollut esillä näyttelyssä Rijksmuseumissa Amsterdamissa.
Tämän nimenomaisen esineen eksplisiittisessä painatuksessa nunna istuu kolmen miehen edessä puku ylhäällä ja jalat erillään, osoittaen sormellaan pappeja, jotka kaikki seisovat hänen edessään pitäen vaatteitaan.
Kondomissa on myös teksti "Voilà mon choix", joka tarkoittaa "On minun valintani".
https://ichef.bbci.co.uk/news/1024/cpsprodpb/bf51/live/b63376d0-415f-11f0-bace-e1270fc31f5e.jpg.webp
Sen uskotaan olevan tehty lampaan umpilisäkkeestä, ja siinä on selkeä painatus, joka esittää nunnaa ja kolmea pappia.
Harvinainen esine on peräisin vuodelta 1830, ja museo osti sen huutokaupasta viime vuonna. Kondomi on osa 1800-luvun prostituutiota ja seksuaalisuutta käsittelevää näyttelyä. Myös tulosteet, piirustukset ja valokuvat ovat osa näyttelyä.
Rijksmuseumin kuraattori Joyce Zelen kertoi BBC:lle, että kun hän ja hänen kollegansa huomasivat kondomin ensimmäisen kerran huutokaupassa, he "nauroivat".
Zelen sanoi, että "kukaan muu ei huomannut sitä" ja he olivat ainoita, jotka tekivät tarjouksen siitä.
Saatuaan tuotteen he tarkastivat sen UV-valolla ja totesivat, että sitä ei ollut käytetty.
"Se on uudenveroisessa kunnossa", sanoi Zelen.
Näyttelyn jälkeen museo on ollut täynnä ihmisiä - nuoria ja vanhoja - ja "vastaanotto on ollut hämmästyttävää", hän lisäsi.
Zelen selitti, että kondomin uskotaan olleen "luksusmatkamuisto" hienosta bordellista Ranskassa ja että vain kahden tällaisen esineen tiedetään säilyneen tähän päivään asti.
Museon mukaan epätavallinen esine "ilmentää sekä seksuaaliterveyden vaaleampia että pimeämpiä puolia aikakaudella, jolloin aistillisen nautinnon etsintä oli täynnä pelkoa ei-toivotusta raskaudesta ja sukupuolitaudeista – erityisesti kupasta".
200 vuotta vanha kondomi "uudenveroisessa kunnossa", kertoo museo
Anonyymi-ap
2
60
Vastaukset
- Anonyymi
Sannalla on uudempia kiertäessään hame korvissa.
- Anonyymi
Amirossi.
Ketterästi nylkyttää Sanna, Sannalla on Amirossi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli265233Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm123825Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403187IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm482766Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861308Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2841293- 591175
- 791129
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3961112Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2081059