Tekeekö sinunkin firmasi tänä vuonna konkurssin? Vyöry sen kuin laajenee

Anonyymi-ap

Konkursseja tehdään tänä vuonna enemmän kuin lähes 30 vuoteen. Taakse alkavat jäädä jopa 1990-luvun alun mustat vuodet, kun idänkauppa lopahti, ja markan kurssia pidettiin keinotekoisesti liian korkeana.

Konkurssiin ajatuneiden firmojen kärjessä ovat tuttuun tapaan hotellipuoli, eli majoitus- ja ravitsemisala, sekä rakentaminen. Uutena käänteenä on hoivapalvelufirmojen konkurssien määrän kasvaminen jopa noiden kahden alan ohitse.
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/syoksylasku-suomessa-vain-syvenee-ja-kiihtyy-mitaan-kaannetta-parempaan-ei-nay-nain-rajuja-lukuja-konkursseissa-ei-ole-nahty-ainakaan-25-vuoteen/c2b45bd3-fd8f-476f-a0d3-b255046ea219

Väestö ikääntyy ja hoivapalvelujen tarve kasvaa. Silti juuri hoivafirmoja menee kaikkein eniten konkurssiin juuri nyt.

4

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ikääntyvien, yksin asuvien 80...100 vuotiaiden vanhusten säännöllisten, päivittäisten tukitoimien tarve sen kuin kasvaa. Periaatteessa olemassa olevien hoitofirmojen ei pitäisi konkurssiin saakka mennä ainakaan asiakkaiden vähentymisen takia.

      SOTE-menoihin käytettävä rahamääräkään ei ole vähentynyt, vaan nousee tänäkin vuonna parilla miljardilla eurolla. Mikä tässä nyt on pielessä, kun nimenomaan hoitofirmat ajautuvat konkursseihin?

      • Anonyymi

        Kukaan ei halua maksaa niille yksityisille


      • Anonyymi

        Yksityiset hoitofirmat tekee konkan, ei julkiset joihin sitä rahaa työnnetään. Siitä tuo johtuu.


    • Anonyymi

      Kulut nousee, verotus kiristyy. Suomi jää jatkuvasti jälkeen naapurimaissa.

      Valitettavasti konkka tulee valtiolle, ja se on vain ajankysymys, milloin joudutaan EU:n alijäämä menettelyyn. Silloin häviää Suomalaisten omat päätökset valtion talouspolitiikasta. Ehkä se on ainut mahdollisuus päästäkin tästä suosta, mutta silloin myös valtion omaisuutta on myytävät. Ja ostajat tulee ulkomailta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      94
      3622
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      45
      2982
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      78
      2477
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2358
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2321
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2297
    7. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2187
    8. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2173
    9. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      117
      2168
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2030
    Aihe