Ylen podcast: Nightwishin Tuomas Holopainen puhuu Tarja Turusesta

Anonyymi-ap

https://yle.fi/a/74-20166588

Meinasin lähettää tämän kommentin YLEen mutta pahus, keskustelu umpeutui sillä aikaa kun kirjoitin sitä.

"Tulee hieman miettineeksi että onko näiden menneiden vatvomisesta tässä tapauksessa paljonkaan hyötyä tämän bändin kohdalla, ainakaan sen kohdalla että kuka oli oikeassa ja kuka väärässä.

Bändillä on ollut lauluissaan kolme lähes kokoaikaista laulajaa ja kolme osa-aikaista jos ottaa Tarja Turusen, Anette Olzonin ja Floor Jansenin lisäksi huomioon myös Tuomas Holopaisen, Marko Hietalan ja Troy Donockleyn.

Jokainen heistä on tuonut bändiin oman leimansa ja tuskin heistä unohdetaan yhtäkään.

Tarjan aikakausi vei Nightwishin omalle uralleen genren suhteen. Ehkä sillojn taannoin se että Nightwish täpärästi ei päässyt euroviisuedustajaksi oli kuitenkin onni onnettomuudessa. Bändi ei saanut euroviisuartistin leimaa ja odotuksia vaan he saivat kehittyä täysin rauhassa omaa tietään ja se kannatti. Bändi saavutti kansainvälisen suosion ja uskolliset fanit. Kappaleet olivat myyttisempiä.

Anetten aikakaudella oli sitten omat lauluaarteensa, täynnä mielikuvitusta ja psykologiaa (samaistuttavia kipupisteitä) vaikka uusi varsin eri tyylinen laulaja herättikin väittelyä.

Floorin aikakauden alussa (joka on muuten pisin näistä kaikista ja yhä käynnissä) se taisikin olla rakkautta ensi silmäyksellä ja -kuulemalla hänen ja fanien kesken ja hän osaakin varsin upean skaalan laulutyylejä. Kookonpano ei olisi voinut tapahtua paremmassa paikassa parempaan aikaan vaikka paineet kiertueella olivatkin kovat. Hänelle kirjoitetut kappaleet ovat filosofisempia.

Sillä välin Tarjalla on onnistunut sooloura ja hän on julkaissut monia omia lauluaarteita. Sen lisäksi hänen ja Markon välit ovat lämmenneet uudestaan. Kaikki on siis hyvin, aivan niin kuin pitääkin."

4

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jaa.

    • Anonyymi

      Kun miettii elämää niin enpä tuota itsekään paljon ajatuksia tuhraa henkilöihin jotka eivät ole olleet mukana elämässäni 20 vuoteen. En näkisi että Tuomas Holopainen tai Tarja Turunenkaan näin tekevät, ja miksi pitäisikään?

      Terveempää olisi katsella tulevaan ja ilakoida siitä, että jokin hyvä asia joskus tapahtui. Kuten se, että mahtava Nightwish-yhtye joskus perustettiin ja sai kunnolla tuulta alleen, ja nuoret lahjakkaat artistit saivat räjähtävän lähdön uralle.

    • Anonyymi

      Capuli näkyy takovan Tarjasta oopperatähteä Yle-verovaroilla. Seuraavaksi etapiksi Kansallisoopperan puvustamon kautta sopisi Masked Singer Savonlinnan oopperajuhlen taustaköörissä.

    • Anonyymi

      Hyvä Podcast, 10 x 30 min, Tuoppi äänessä 2 minuuttia,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3452
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3282
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      3275
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2729
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1993
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1900
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1666
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      88
      1589
    9. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1585
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1370
    Aihe