Pirhalta ensivasteen varustukseen lääkelinjaus

Anonyymi-ap

Pirkanmaan ensivasteet saavat pitää hapen ja adrenaliinin, mutta osa lääkkeistä jää pelastajien kyydistä pois

Pirkanmaan hyvinvointi­alueen suunnitelmat poistaa ensivaste­yksiköiltä lääkkeet herättivät suurta vastustusta keväällä. Nyt asiaa on harkittu uudelleen.

Juttu tiivistettynä

Pirkanmaan ensivasteyksiköille jää sittenkin joitakin lääkkeitä. Pirkanmaan ensihoidon vastuulääkärit ovat muuttaneet aiempaa linjaustaan poistaa sopimuspalokuntien ensivasteyksiköiltä lääkkeet.

Ensivasteyksiköt ehtivät usein ensimmäisenä onnettomuuspaikalle. Niille jää käyttöön lääkehappi.

Yksiköiden mukana on jatkossa myös vaikean allergisen reaktion hoitoon käytettävä adrenaliini-lääkekynä, jota voi käyttää vain lääkeluvallinen terveydenhuollon ammattilainen.

Tällä hetkellä ensivasteen käytössä on hapen ja Epipen-lääkekynän lisäksi inhaloitava kipulääke, kouristuskohtauksiin käytettävä midatsolaamisuihke, nitrosuihke ja aspiriini.

Muutoksen aikataulu on vielä auki.

– Emme ole vielä ehtineet keskustella tästä, mutta toteutamme muutoksen todennäköisesti aika pian, sanoo ensihoidon ylilääkäri Sanna Hoppu Pirkanmaan hyvinvointialueelta.

Alun perin lääkkeet piti poistaa ensivasteyksiköiltä jo helmikuussa. Suunnitelma aiheutti suuren vastalausevyöryn Ylen uutisoinnin jälkeen tammikuussa. Siksi asiassa otettiin aikalisä.

– Saimme tästä varsin paljon palautetta sopimuspalokunnilta ja potilasjärjestöiltä. Kävimme palautteet läpi ja teimme uutta harkintaa, Hoppu kertoo.

Pirkanmaan hyvinvointialueen uusi valtuusto käsitteli asiaa maanantaina.

Sopimuspalokuntalainen pettynyt

Ensivaste on osa ensihoitoa. Useimmin varsinkin Pirkanmaan haja-asutusalueella sitä tarjoaa paikallinen sopimuspalokunta.

Onkaalan VPK:n palopäällikkö Ville Klasila Pälkäneeltä on pettynyt hyvinvointialueen päätökseen.

– Eihän tämä linjaus ollut se, mitä me toivoimme, Klasila sanoo.

Klasilan mielestä on hyvä, että lääkehappi jää ensivasteyksiköiden varusteeksi.

– Se on osa meidän työturvallisuuttamme. Meille tulee erilaisia altistumisia pelastustehtävissä, se on hyvä tuki.

Klasila muistuttaa, että kaikissa ensivasteyksiköissä ei ole lääkeluvan haltijaa. Niinpä Epipen-kynää ei välttämättä voida käyttää, vaikka sellainen mukana onkin.

Palopäällikkö Ville Klasila Pälkäneeltä on huolissaan Pirkanmaan reuna-alueiden turvallisuudesta.
Muista yksiköiltä poistuvista lääkkeistä Klasila jää kaipaamaan erityisesti kipulääkkeitä.

– Nyt meillä ei sitten ole antaa mitään kipua lieventävää. Onhan näistä varsinkin reuna-alueilla ollut apua yksittäisille potilaille.

Klasila on huolissaan tilanteista, joissa ambulanssiyksiköt ovat toisissa tehtävissä, ja maakunnan reuna-alueen ensivasteyksiköillä ei ole enää lääkkeitä käytössään.

Ylilääkäri Sanna Hoppu vakuuttaa, että ambulanssi tulee kaikkiin hälytyksiin. Ambulanssiyksiköissä säilyy terveydenhuollon ammattilaisten käytössä samat lääkkeet kuin ennenkin.

– Ensivasteen käytössä olevia lääkkeitä käytetään harvoin, eikä niiden antamisella ole yleensä minuuttiluokan kiirettä. Ainoa hoito, jossa voi teoriassa olla minuutilla väliä, on Epipen-autoinjektorikynä vaikeissa allergisissa reaktioissa, Hoppu sanoo.

Siksi se päätettiin säilyttää ensivasteyksiköiden varusteissa.

Mitä on ensivaste?

Hätäensiapu on maallikon antamaa ensiapua.
Ensivaste on pidemmälle vietyä ensiapua, jossa voidaan käyttää potilaan tutkimiseen ja hoitamiseen apuvälineitä ja lääkkeitä. Ammattihenkilöstön lisäksi ensivastetta voi antaa vain ensivastekurssin suorittanut vapaaehtoinen.
Pirkanmaalla ensivasteena voidaan käyttää sopimuspalokuntaa, vakituisen pelastuslaitoksen yksikköä tai potilassiirtoyksikköä eli siirtokuljetusambulanssia.
Palveluissa on vaihtelua alueittain.
Hätäkeskukselle annettu ensivasteen hälytysohje on tehty valtakunnallisesti yhdenmukaisesti.
Tarvittaessa ensihoidon kenttäjohtaja hälyttää myös ensivasteen paikalle.

YLE 10.6.2025
Yle.fi Hyvinvointialueet

1

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      29
      4967
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      150
      4750
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      210
      4732
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4571
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3670
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2354
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2128
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1657
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1514
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      190
      1235
    Aihe