Suomi nousuun

Suomen talous on lähdössä nousuun, kun viherpiipertäjien nostama polttoaineen kova hinta on laskussa. Duunarillekin jää vähän enemmän tilistä käteen, kun ei tarvitse älyttömän kallista polttoainetta tankkailla, se motivoi käymään töissä vähän kauempanakin. Sähköautosta on pienituloisen turha edes haaveilla kovan hinnan vuoksi ja käytetyssä hirvittää kalliit remontit, joten polttomoottoriautot saattaa pelastaa Suomen.
21290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Valtiolta huonoa bisnestä maksaa sähköauton hankintaan ostotukea ja kaiken lisäksi näistä ei ole juurikaan verotuottoa. Polttomoottoriauto on sensijaan hyvä lypsylehmä, kun siitä on monenlaista verotuottoa, kuten käyttövoimaverot ja polttoaineesta vielä noin 70 prosentin verotuotto.

Äänestä

Sähköautot myös veroja maksamaan, polttomoottoriautoilijalle liian suuri taakka pitää Suomea pystyssä.

Äänestä

Sähköautossa pitäisi olla tuplat dieseliin verrattuna käyttövoimaveroa, kalliista sähköstä tulee vieläkin kalliimpaa.

Äänestä
  • Sähköhän on miltei ilmaista. Viime vuonna pörssisähkö maksoi verolllisena keskimäärin 6,7 senttiä/kWh. Näin ollen siirtomaksuineen ym. lisineen energian osalta sähköautolla ajetun sadan kilometrin hinnaksi tuli noin kaksi euroa.
    Samaan aikaan ja edelleen se sata kilsaa bensakotterolla maksaa energian osalta vähintään 12 euroa. Sähköisessä on vähemmän toistuvaluontoisia huoltotehtäviä ja ne ovat huomattavasti halvempia kuin polttiksessa.
    Ajakaa te köyhät polttikset loppuun ja siirtykää sitten käytettyyn sähköautoon.

    Äänestä

Patteriautot kuormittavat sähköverkkoa suotta, mistä tavan kuluttaja joutuu maksumieheksi kulutussähkön hinnan noustessa. Sähköautojen käyttäjät saavat liikaa etuuksia, sillä eivät nykyiset polttomoottoriautotkaan ole mitään saastuttajia.

Äänestä

Viherpiipertäjät-termi on käytössä kulunut ja halveeraava termi ihmisistä, kotka oikeasti ovat huolissaan tämän planeetan elinkelpoisuudesta nykyiselle ja tuleville sukupolville.

Ihmettelen, miten vähän keskustellaan bio-polttoaineista. Biobensiini ja - diesel olisivat todella hyviä vaihtoehtoja nykyisille polttoaineille ja sähköautoille. Hintakin saataisiin kohdalleen, kun autoilijat siirtyisivät bio-polttoaineiden käyttäjiksi. Nyt vauhtia markkinoinnille ja tuotekehitykselle.

Äänestä

Perus- Suomalaisten hallitusaikana on ainakin polttoaineiden hinta laskenut kohtalaiselle tasolle. Seuraavaan hallitukseen tyrkyllä olevat Vihreät ovat varmaan tuplaamassa polttoaineen hinnat pakkomielteensä vuoksi ja nauravat kerrostalon parvekkeelta.

Äänestä
  • omituinen höpöttäjä...

    Äänestä

  • nii'o,
    kieroutunut...

    Äänestä

  • Höpöhöpö. Älä valehtele vatipää. Polttoaineiden hinnanlasku ei johdu Orpon hallituksen päätöksistä, eikä varsinkaan persuista, vaan öljyn maailmanmarkkinahinnasta. Nykyisellä hallituksella ei ole siis mitään osuutta polttoaineiden hintojen alenemiseen.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Höpöhöpö. Älä valehtele vatipää. Polttoaineiden hinnanlasku ei johdu Orpon hallituksen päätöksistä, eikä varsinkaan persuista, vaan öljyn maailmanmarkkinahinnasta. Nykyisellä hallituksella ei ole siis mitään osuutta polttoaineiden hintojen alenemiseen.

    Joo. Mut monikaan persupa ei seuraa uutisia. Niillä on pää omassa rektumissa, eikä tietämiselle ole sijaa. Luuleminen on sillai mukavampaa, että se on helpommin muokattavissa.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Höpöhöpö. Älä valehtele vatipää. Polttoaineiden hinnanlasku ei johdu Orpon hallituksen päätöksistä, eikä varsinkaan persuista, vaan öljyn maailmanmarkkinahinnasta. Nykyisellä hallituksella ei ole siis mitään osuutta polttoaineiden hintojen alenemiseen.

    Joklu toinen hallitus olisi ottanut senkin hyödyn itselleen.

    Äänestä

Sähköauton ostajilla jotenkin outo kuvitelma, että nyt ei saastuteta maailmaa yhtään.
Kukaan ei ole vielä keksinyt ikiliikkujaa, katsokaahan sinne ison savupiipun päähän useammassa kaupungissa, siellä se teidänkin autonne saaste leviää ympäristöön.
Yllättyisitte, jos tietäisitte sen tonnimäärän, mitä sieltä lähtee.
Juu.. Loviisa ei saastuta, mutta mitä annatte perinnöksi jälkisukupolvillenne? Kallioon haudatut tuhansien vuosien vaaralliset jätteet.

Äänestä

Mitähän tämä perjantai ja 13 päivä tuo tullessaan.

Äänestä

Täyssähköauto rengaskauppiaiden unelma, alla kalliit renkaat ja pinta kuluu nopasti

Äänestä

Välillä oikeaakin asiaa näillä sivuilla, mutta joitakin tuntuu närästävän totuuksien kertominen.

Äänestä

Sähköautot ei maailmaa pelasta, mutta lisää velkaantumista.

Äänestä
  • pummi se vaan jaksaa uikuttaa sähköautoista,
    helpottaako oloa,
    kun saa hetken vihata söhköautoja...?

    Äänestä

Mitä enemmän Suomi on sähköön sitoutunut sitä haavoittuvampi yhteiskunta on tässä ryssän kainalossa. Muutama drone sähköpääkeskuksiin, jotka varmaan muillakin on tiedossa, niin katastrofi on päällä.

Äänestä

Nyt lähtee polttoaineen hinnat nousuun. Rupesivat lähi idässä rettelöimään. Ei varaa sähkö autoon ei varaa polttomoottori autoon. Polkkus pyörällä hyvin pääsee.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Suomen talous on lähdössä nousuun, kun viherpiipertäjien nostama polttoaineen kova hinta on laskussa. Duunarillekin jää vähän enemmän tilistä käteen, kun ei tarvitse älyttömän kallista polttoainetta tankkailla, se motivoi käymään töissä vähän kauempanakin. Sähköautosta on pienituloisen turha edes haaveilla kovan hinnan vuoksi ja käytetyssä hirvittää kalliit remontit, joten polttomoottoriautot saattaa pelastaa Suomen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu