Miksi venäläiset muuttavat sankoin joukoin Venäjältä länteen eikä toisinpäin?

Anonyymi-ap

Joku Venäjä-kiimainen voisi selittää, miksi venäläiset muuttavat "paratiisistaan" tänne "pahaan länteen" ja Venäjälle muuttaa vain lähinnä islaminuskoisia Keski-Aasiasta.

35

400

    Vastaukset 35

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuohon et saa mitään kunnon vastausta. Putinistit vaikenevat aina, kun tuon kysymyksen esittää niille.

      • Anonyymi00032

        Päättelen, että venäläiset ovat sen verran kateellista porukkaa, että heidän pitää se itse aina todeta, onko näin ja ilmeisesti on, koska viihtyvät täällä lännessä paljon paremmin kuin omassa maassaan, tajuamatta sitä itsekkään?

        Tätä se on, kun venäjällä opetetaan ajattelemaan aina nurinpäin asioita, että siinä vähän heikompikin pää menee sekaisin. Venäjä on maa, jossa totuuden julkituomisesta voi saada sanktioita ja pahimmassa tapauksessa menettää henkensä?


    • Anonyymi

      Venäjän köyhyys pakottaa venäläisiä muuttamaan länteen suurempien lihapatojen ääreen.

      Lisäksi moni Venäjän eliittiä vastustava toisinajattelija muuttaa länteen, koska Venäjällä ei ole sananvapautta.

    • Anonyymi

      Venäläiset muuttavat länteen siksi kun Venäjän totalitarismi ei ole vielä ihan yhtä pitkällä kuin Pohjois-Korean. Suunta on kuitenkin kohti Pohjois-Korean paratiisia. Pohjois-Korean alamaisia ja rajoja vartioidaan tosi tiukasti. Pohjois-Koreasta ei muuteta yhtään minnekään - ei edes kommunistiseen naapurimaahan Kiinaan.

    • Anonyymi

      No niin russakat! Kaipaamme vastauksia suoraan kysymykseen!

    • Anonyymi

      Putinistien mielestä Venäjä on niin helvetin hieno maa, mutta silti Venäjän väkiluku pienenee ja maasta muutetaan pois. Ja harva putinisti oikeasti haluaisi muuttaa sinne.

    • Anonyymi

      Niinpä. Venäjä-mielisten puheet ovat propagandaa. Käytäntö ja TOTUUS ovat ihan muuta.

    • Anonyymi

      Tää palstan kovin putinisti Abrahamm voisi vaikkapa vasta tähän kysymykseen.

    • Anonyymi

      Kaikki putinistien puhe on valhetta.

    • Anonyymi

      Tuleeko sitä vastausta, Venäjä-kiimaiset?

    • Anonyymi

      Tää on kova pala putinisteille!

    • Anonyymi

      Venälllä hasee. Ei oo wc pyttyjä ja lämmintä vettä pesuun. Ja noi rusnoyat täällä eivät osaa pysty halua vastata siihen. Menisivät takas sinne Puten lättiin paratiisiin

    • Anonyymi

      Niilä ei oo siellä edes perunoita ja kahvia ja Kela avustuxi
      Siinä hyvät syyt mixi eivät halua takas sinne lättiinsä

    • Anonyymi

      Varjojen sota

      https://areena.yle.fi/1-63835861

      Joukko pohjoismaisia toimittajia on tutkinut Venäjän tiedustelutoimintaa. Tutkimukset vievät heidät salaisten operaatioiden jäljille niin maalla kuin meren pinnan allakin. Kolmiosainen dokumenttisarja, joka on tuotettu yhteistyössä Suomessa, Ruotsissa, Norjassa ja Tanskassa, 2023.


      Vakooja / toimittaja

      https://areena.yle.fi/1-66871391

      Vauraalla asuinalueella Helsingissä asui kiinalainen toimittaja, joka olikin vakooja. Kiinan tiedustelukoneisto on maailman suurimpia. MOT tutki kahta Suomeen liittyvää kiinalaista vakoilutapausta.

      Aihetta liippaavaa asiaa.

    • Anonyymi

      Jos rajat olisivat auki miljoonat sieltä tulisivat.
      Lappeenrannassa heitä on, ja Suomea kovasti moittivat, mutta Putinista ei löydy vikaa.
      Diktaattorin ihailijoita ei Suomi tarvitse.

      • Anonyymi

        Joukossa on myös Putinin vastustajia, mutta harva niistä kailottaa mielipidettään ääneen somessa niinkuin putinistit, koska pelkäävät kostoa.


      • Anonyymi00033

        Silti ainoat jotka on rajalta otettu kiinni, ovat tähän mennessä olleet Suomalaisia Venäjälle pyrkiviä siviilejä. Miksei toiseen suuntaan pyri ketään?


      • Anonyymi00035
        Anonyymi00033 kirjoitti:

        Silti ainoat jotka on rajalta otettu kiinni, ovat tähän mennessä olleet Suomalaisia Venäjälle pyrkiviä siviilejä. Miksei toiseen suuntaan pyri ketään?

        Onkohan nämä "suomalaiset" Suomen venäläisiä, joilla on hinku päästä käymään Venäjällä..


    • Anonyymi

      Tuleeko sitä vastausta, putinatsit?

    • Anonyymi

      Tää on kova pala Venäjä-kiimaisille!

    • Anonyymi

      Pimeetä rakennustoiminta havaittu Hesassa varmasti ryssäläistä toimintaa ei ole edes ajo kortteja häh miten on mahdollista

      • Anonyymi

        Abrahamm ja Venäjäkiimavajakki ovat epärehellisiä retkuja. Näkeehän sen niiden jutuistakin.


    • Anonyymi

      Valvooko näitä kukaan vai viranomainen malmil la painetaan läpi yön kerrostalois valot päällä epämääräistä toimintaa 🫥⚡🦨🚚🎪🎡🪬

    • Anonyymi00023

      Tää on kova pala putinisteille!

    • Anonyymi00024

      Mitähän täällä höpötetään "putinisteista"? Onko se persujen uusi termi? Aiemmin persut kirjoittelivat muun muassa "älämölööwokeista", vai miten se oli ja mitä se tarkoitti.

      Tarkoittaneeko "putinisti-höpöttäjä" putinistillä esim. Venäjälle lähtenyttä persu-kansanedustajaa, joka jätti Suomeen isot velat. Eduskuntaan häneltä jäi tilittämättä yhden hengen eduskuntaryhmälleen myönnettyjä ryhmärahoja.

      Suomi itsenäinen valtio, joka toimii oikeusvaltioperiaatteella ja noudattaa ihmisoikeuksia. Kansanedustajat valitaan demokraattisesti 200 hengen eduskuntaan, jossa Ahvenanmaalta on yksi edustaja.

      "Putinistit" puoluetta Suomessa ei ole eikä tule, siitä asiasta höpöttäminen on turhaa ajanhukkaa, eikä höpötys tai paskapuhe tuo persuille yhtään lisää ääniä, päinvastoin, äänikato kasvaa.

      • Anonyymi00025

        Ei tuossa avauksessa puhuta putinisteista.


      • Anonyymi00027

        Suomi oli pitkään osa Putinin miesten strategiaa. Vuosikymmeniä ostettiin ja sijoitettiin tänne eri tavoin venäläisten toimesta. Usein epäilyttävän läheltä Suomen kriittistä infraa hankittiin kiinteistöjä ja tontteja.

        Oli takuulla tarkoitus lopulta haukata koko Suomi, mutta eipä onnistu enää yhtä helposti, kun Nato-jäsenyys muutti tilannetta oleellisesti. Itärajan takana ärsyttää varmasti, kun Suomen Nato-jäsenyys laittoi kapuloita rattaisiin.


      • Anonyymi00036
        Anonyymi00025 kirjoitti:

        Ei tuossa avauksessa puhuta putinisteista.

        Ei tuossa avauksessa puhuta putinisteissa, täällä kiukuttelee joku itsekeskeinen.

        Tuleeko sitä vastausta, putinistit...
        Tää on kova pala putinisteille jne...
        Joku "persu" kyselee...

        Tässä tulee vastaus:

        Näissä Suomi24:n mielipideketjuissa esitetään mielipiteitä: kysellään ja vastaillaan (jokainen oman tietopohjansa mukaan) useiden anonyymina tai nimerkillä. Aloittajan mielipiteestä on yleensä useita eri näkemyksiä ja mielipiteitä. Ja hyvä niin.

        Aloittaja ei puhu "putineista", sen sijaan hän provosoi kirjoitteluaan "venäjä-kiimaisilla", muut tietämättömät jatkavat aloittajan höpöjä "putinisti-kirjoituksillaan".

        Ilmeisesti "putinisti-höpöttäjät" samoin kuin "venäjä-kiimaisista" kirjoittelevat ovat niitä hommalaisia, jotka saavat tukea muita halveksuville kirjoituksilleen heidän omasta Hommafoorumistaan?


      • Anonyymi00037
        Anonyymi00036 kirjoitti:

        Ei tuossa avauksessa puhuta putinisteissa, täällä kiukuttelee joku itsekeskeinen.

        Tuleeko sitä vastausta, putinistit...
        Tää on kova pala putinisteille jne...
        Joku "persu" kyselee...

        Tässä tulee vastaus:

        Näissä Suomi24:n mielipideketjuissa esitetään mielipiteitä: kysellään ja vastaillaan (jokainen oman tietopohjansa mukaan) useiden anonyymina tai nimerkillä. Aloittajan mielipiteestä on yleensä useita eri näkemyksiä ja mielipiteitä. Ja hyvä niin.

        Aloittaja ei puhu "putineista", sen sijaan hän provosoi kirjoitteluaan "venäjä-kiimaisilla", muut tietämättömät jatkavat aloittajan höpöjä "putinisti-kirjoituksillaan".

        Ilmeisesti "putinisti-höpöttäjät" samoin kuin "venäjä-kiimaisista" kirjoittelevat ovat niitä hommalaisia, jotka saavat tukea muita halveksuville kirjoituksilleen heidän omasta Hommafoorumistaan?

        Meinaat, että ihmiset, jotka vastustavat Venäjän sotaa Ukrainassa, ovat hommalaisia? Ennen vanhaan sodan vastustajia sanottiin pasifisteiksi.


    • Anonyymi00026
    • Anonyymi00028

      Niin moni ei halua tippua ikkunasta ehkä?. Tai sanot väärän sanan sekin riittää 10 vuodeksi vankilaan. Ihmis metsästys Venäjällä.

    • Anonyymi00029

      Venäjä on täysi rikollinen maa ei mitään hotelleista putoilee Rikollisia putineja sää varoituksessa lukee moskovassa ett tänään tippuu PUTINIT Maasta

    • Anonyymi00030

      Venäjällä on niin huonot ikkunat, että venäläiset haluavat muuttaa länteen turvallisuutensa takia.

    • Anonyymi00031

      Vapaus vetää puoleensa. Lännessä sitä on enemmän kuin Venäjän autoritäärisessä takapajulassa.

    • Anonyymi00034

      Meluavat Venäläiset voivat pysyä siellä omassa maassaan

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1858
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      126
      851
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      123
      657
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      598
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      555
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      62
      495
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      267
      480
    11. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      463
    13. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      9
      456
    14. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      31
      435
    15. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      429
    16. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    17. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      415
    19. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      406
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      6
      395
    Aihe