Lapissa ja Koililsmaalla vaeltavien keskuudessa on ilmennyt kymmeniä vatsatautitapauksia. Miksi ei muualla? Ei Hetta-Pallaksella, ei Kilpilsjärvellä, ei etelän keskuksissa. Itäraja on lähellä. Joo, pitää välttää huuhaa-ajatuksia.
Suurin osa sairastuneista on yöpynyt maastossa. Päiväkävijät ovat selvinneet yleensä ongelmitta. Mitä yöpyjä tekee toisin? No, yöpyjä juo luonnonvesistä, tekee kahvit, ruuan jne luonnonveteen. Yöpyjä käyttää myös lähes aina vessaa.
KÄSIHYGIENIA? Siitä on toitotettu niin paljon, että varmasti jokainen ymmärtää koronan jälkeen pestä kädet mennen-tullen. En usko että tuo on syy.
TULVAVESI? Jokakeväinen riesa ovat pintavedet, jotka ovat suodattamattomana virranneet. Osa on huuhdellut kakkaa, poronraatoa, ehkä kuollutta ihmistäkin. Erämaassa on kaikenlaista, näin kevällä varsinkin. Osa juo tulvapuroista, saavat kyllä syyttää itseään. Etelän höpötystä että kaikkialta voi keväällä juoda.
SUODATUS? Moni sairastunut kertoo että ei ole juonut luonnonvettä koko reissulla ilman suodatusta. Suomessa on partioaitta ja sota-kalustekauppa ja ulkomailla tuhansia lisää, olisiko jonkun suodatus yhtä tyhjän kanssa?
ITÄRAJA? Venäläiset ovat puuhanneet rajan takana kaikenlaista. olisivatko he luonnon eläimistä välittämättä kylväneet luontoon jotain, joka poistaa esim nisäkkäät rajan pinnasta, sama ripuli tappaa porot, hirvet, nyt keväällä karhut, sudet, jänikset jne jne? Eli nyt toukokuun aikana on kylvetty luontoon latvavesille jotain, joka aiheuttaa ongelmia nisäkkäille?
Entä jos itänaapuri vaikuttaa vatsatauteihin?
Anonyymi-ap
1
115
Vastaukset
- Anonyymi
Ryssää on syytä aina epäillä, vaikka mitään näyttöä ei olisikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t553603- 181904
- 371881
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin171691Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251452Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401412- 611349
Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901105- 1281065
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221063