Saatavilla olevan tiedon mukaan alkoholi palaa kehossa tasaisella nopeudella noin 2tuntia/annos, riippuen painosta, sukupuolesta jne. Vaikea uskoa, luulisin että veren alkoholipitoisuus vaikuttaa polttonopeuteen.
Jos koehenkilö juo 6 annosta tasatahtiin a) 2 tunnin b) 4 tunnin aikana ja veren alkoholipitoisuus mitataan 6 tuntia juonnin aloittamisesta, väittäisin että tapauksessa a) veren alkoholipitoisuus on alhaisempi, koska veren alkoholipitoisuus kävi korkeammalla ja keho poltti sitä nopeammin.
Kuinka on?
Alkoholin palamisnopeus
Anonyymi-ap
6
133
Vastaukset
- Anonyymi
Maksa ei polta nopeemmin.
- Anonyymi
Eikö alkoholia pala myös lihaksissa ja aivoissa jonkin verran?
- Anonyymi
Kunnolla harjoiteltu juopon maksa todella polttaa nopeammin kunnes rasvamaksa alkaa kääntyä kirroosiksi jolloin polttaminen hidastuu.
- Anonyymi
Osta promillemittari ja testaa. Jos et usko.
- Anonyymi
Alkoholin palaminen, poistuminen elimistöstä taitaa olla kuitenkin aika yksilöllistä.
Se kaksi tuntia on joku keskiarvo.
Jokaisen elimistö on omanlaisensa ja se mitä elimistössä tapahtuu, on yksilöllistä. - Anonyymi
Just. Ei todella pala lihaksisissa, varsinkaan aivoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t947783- 374117
- 483670
- 2533308
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as442878Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna222800Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402772- 462653
- 1452637
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292589