Narsistin on vaikea toimia ja olla yksin. Koska häneltä puuttuu tervettä narsismia, hän tarvitsee ympärillensä ihmisiä, jotka ovat omien puutteidensa ja heikkouksiensa vuoksi valmiita antamaan hänelle ihailua ja palvontaa.
Omien etujensa ajamiseen muiden kustannuksella hän muodostaa oman joukon hännystelijöitä ja tukijoita. Joukko on elintärkeä narsistille, sillä se vahvistaa narsistia siten, ettei tämä masennu ja varmistaa, että narsisti saa haluamansa.
Narsisti nostaa joka paikassa ihmisten keskuudesta suosikkeja ja syntipukkeja sen mukaan, saako narsisti heiltä ihailua ja tukea vai tarvitseeko hän jonkun syyllisen kantamaan vastuuta narsistin teoista ja ottamaan syyllisyyden kaikesta niskoilleen.
Narsisti peittelee huonommuutaan
Anonyymi-ap
4
199
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kukaan yksin pärjää, jos tämän unohtaa, narsku mielellään muistuttaa. Elämä on hovin väelle ruusuilla tanssimista, eivät tee piikitkään näkyviä arpia. Jopa paljaat varpaat kestävät ruusunpiikit, ei tarvii edes sukkia kun ressukat auttaa ja saa olla heille auttajana. Winwin tilanteella ratsastetaan, piirit pyörii kuten hyvään elämään tarvitaan ja kukkaa kämmenellä pidetään, Silloin tällöin silmät ummistetaan, päät käännetään ja korvat suljetaan, ei anneta omalle tunnolle mahdollisuuttakaan.
- Anonyymi
Hauska runoilu.
- Anonyymi
Aidot ystävät on parempia kuin narsistiset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1942725Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1512444Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061142- 1011028
- 64931
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait244837Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20830Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka290801Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies91796Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22728