hitsauspuikkoja merialumiiniin

tietäisikö joku neuvoa mistä saisi ostaa muutaman kappaleen merialumiiniin soveltuvia hitsauspuikkoja. yleensä niitä myydään yli sadan pakkauksessa, ja kun me kokeillaan yhtä pientä saumaa paikata, niin... muut vinkit myös arvokkaita, jos vaikka joku tietää niksejä vanhan kello-veneen alumiinin oikuista tms. kiitos!
a.p.
119876
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Jos et tiedä mistä puikkoja saisi pieniä eriä, niin et onnistu hitsaamaan alumiinia. Ei onnistu ihan tavallisilla laitteilla ja sunnuntaihitsarilta. Mikset vie metalliverstaalle hitsattavaksi. Siellä on ammattitaitoa ja oikeat laitteen. Sieltä saat myös muutaman kaipaamasi poikon....

Äänestä

ei kannata kato lähin metalliverstas mulla oli kanssa pieni repeämä sen korjaus verstaalla maksoi 7 possumunkkia piti käydä leipomosta hakemassa

Äänestä
  • kuuluu:älä yritä itse hitsata millään koneella,varsinkaan puikolla,jos et ole ennen alumiinia hitsannut.

    Äänestä

  • neuvo kirjoitti:

    kuuluu:älä yritä itse hitsata millään koneella,varsinkaan puikolla,jos et ole ennen alumiinia hitsannut.

    Ei tietääkseni kukaan ole syntymästään saakka osannut hitsata joten joskus on ollut pakko aloittaa vaikka ei koskaan ole millään koneella hitsannut alumiinia tai mitään muutakaan.

    Minä lähtisin asiassa liikkeelle siten, että hakisin romiksesta merialumiinin palasia ja alan liikkeestä hitsauspuikkoja ja alkaisin kokeilemaan.

    Kaikki hiukankin asiaan perehtyneet tietysti tietävät, että alumiini on kaikkein pirullisin hitsattava metalli mutta eihän kukaan koskaan mitään opi jos ei harjoittele. Veneen kylkeen ei kyllä kannata harjoitella. Varsinkaan puikkokoneella.

    Äänestä

alumiinia "hitsataan" TIGillä, josta sulatettava alumiini tulee kerältä.
Ei alumiini veneitä kannata mennä millään puikkovehkeillä "hitsailemaan"...
Eli vie konepajalle... ei varmaan maksa paljon...

JA ALUMIINNIN "HITSAUKSESSA" SUURI VAARA EPÄONNISTUA, SITÄ EI MUUTEN JOKA POIKA TEEKKÄÄN.

Äänestä
  • Eipä tule TIG.issä lanka kerältä vaan lisäaine lisätään käsin kuten kaasuhitsauksessa.
    Se on MIG josta lanka tulee kerältä,joten eipä sekoiteta hitsaustapoja.

    Äänestä

  • Hitsari kirjoitti:

    Eipä tule TIG.issä lanka kerältä vaan lisäaine lisätään käsin kuten kaasuhitsauksessa.
    Se on MIG josta lanka tulee kerältä,joten eipä sekoiteta hitsaustapoja.

    TIG = Tungsten Inert Gas (volframi-suojakaasu-menetelmä; valokaari palaa volframipuikon ja perusmetallin välillä suojakaasun ympäröimänä, hitsiin tarvittava lisäaine tuodaan valokaareen sellaisenaan. Volframipuikko ei sula. Lisäainetta voidaan työntää valokaareen/hitsisulaan käsin paljaana puikkona kuten kaasulla hitsattaessakin mutta tuotantokäytössä se voi tulla "lankakerältäkin"). Käytetään myös lyhennettä GTAW (= Gas Tungsten Arc Welding).
    http://www.weldingengineer.com/1tig.htm

    Saksalaiset käyttävät TIG:n asemesta lyhennettä WIG (= Wolfram Inert Gas).

    MIG = Metal Inert Gas = (metalli-suojakaasu-menetelmä; valokaari palaa lisäainelangan ja perusmetallin välillä suojakaasun ympäröimänä, lisäaine sulaa ja sitä syötetään lankakelalta koko ajan lisää). Käytetään myös lyhennettä GMAW (= Gas Metal Arc Welding)
    http://www.weldingengineer.com/1mig.htm

    Äänestä

No, hitsasit sie ? Kerro sit, ku sie hitsasit.

Äänestä

Sipoon Ruostumaton Teos O/Y p.092721188 osaavat ainakin venehitsauksen muunkin hitsauksen.
ei tarvitse miettiä lopputulosta eikä hintakaan mahdoton.
mikäli asut täällä pääkaupunkiseudulla,onhan näitä muitakin ja löytyy ympäri maata.
hitsausskurssi sitten syksyllä ja perusasiat ensikesäksi hallinnassa.

Äänestä

suosittelen vilpittömästi viemistä alan konepajalle.
jos vain suinkin on mahdollista. itsellä joskus saman tyyppinen hitsaus homma oli ja 20e köyhdyin kun ammattilainen tempas karvin päälle! ei kannattanu alkaa itse hieromaan. ( itekki hitsari)

Äänestä

Pienet alumiiniveneet on tehty ehkä 2 mm paksusta Al-pellistä. Alumiinin puikkohitsausta on takavuosina käytetty paksummalle perusaineelle.

Kun parimillistä alumiinia hitsataan, niin sopivia menetelmiä on vaihtovirta TIG ja pulssi MIG. Näillä menetelmillä alumiinin hitsaus onnistuu osaavalta ja tietävältä mieheltä. Niillä kannattaisi hitsata. Tällaisia hitsausvälineitä ei yleensä kotonta eikä nyrkkipajoista löydy.

Venäläisissä ja virolaisissa on myös sellaisia ihmemiehiä, jotka hitsaavat alumiinia tasavirralla, plusnavassa, juuritukea vasten.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


a.p. kirjoitti:

tietäisikö joku neuvoa mistä saisi ostaa muutaman kappaleen merialumiiniin soveltuvia hitsauspuikkoja. yleensä niitä myydään yli sadan pakkauksessa, ja kun me kokeillaan yhtä pientä saumaa paikata, niin... muut vinkit myös arvokkaita, jos vaikka joku tietää niksejä vanhan kello-veneen alumiinin oikuista tms. kiitos!
a.p.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu