Kuninkaanmännyn Vesi Oy on pyytänyt Maanmittauslaitosta myöntämään lunastusluvan vesijohdon ja laitteiden sijoittamiseksi kuntien alueelle. Yhtiö siis aikoo rakentaa infransa pakkokeinoin ilman, että sillä on voimassa olevia lupia vedenotolle. Hakemus koskee kiinteistöjen käyttöoikeuden pysyvää rajoittamista.
KHO:n päätöksen mukaan Kuninkaanmännyn Vesi Oy on tukkuvesiyhtiö, ja vesilaki määrittää vedenottoperusteena tällaisen toiminnan ottojärjestyksessä vasta viimeiselle sijalle.
Euroopan komissio on lokakuussa virallisella huomautuksella kehottanut Suomea noudattamaan vesipuitedirektiiviä. Yrittääkö Kuninkaanmännyn Vesi Oy toimia ennen kuin viranomaisvalvonta vesipuitedirektiivin mukaisesti lopettaa hankkeen?
Kuninkaanmännyn Vesi Oy ei noudata vesipuitedirektiiviä
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata401440Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981365Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l2971280- 1091115
- 191061
- 651048
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161029- 711012
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176878Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju18841