Joensuun kaupunki osti 30 000 euron painepesurin puhdistaakseen Siilaisten vuoden 1918 joukkohaudan monumentin töhryistä. Ei voi olla ajattelematta, että summa olisi voitu käyttää koko haudan siirtämiseen oikealle hautausmaalle. Vainajat eivät kuulu osaksi kaupungin metsässä olevaa monumenttia.
30 000 euron painepesuri
Anonyymi-ap
43535
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Tuhottiinko painepesuri puhdistuksen jälkeen vai mikä ongelma?
https://yle.fi/a/74-20168061
Näinpä teki.
Hautojen paikka on hautausmaalla. Siellä niitä ei töhritä. Joensuun kaupunki löytää vielä tekemättömän tehtävän edestään. 1918 sisällissodan haavat eivät arpeudu niin kauan kun sen osapuolia on kaupungin puistometsään haudattuina.
Näin meillä.
Naapurimaassa haudat ja muistomerkit hävitetään ja hautojen yli trakennetaan moottoritiet.
1918 sisällissodan haavat eivät arpeudu ,
Kyllä punikit on unohdettu.Mutta SDP ja Vasemmisto elää samoin tavoin.
Mitään väliä oo jos punikit sdp ja vasemmisto halusi ryssän alle silloin,koko merkki vain pois kaatopaikalle.Tappajia silloin ja tappajia nyt siihen liittyvät.
Tuntuisi hurjalle haaskaukselle. Luulisi että voisi vuokrata yhden asian pesua varten ja tulisi paljon halvemmaksi. Haiskahtaa jotenkin
Ehkä ne ajatteli että ostetaan oma ja säästetään pitkässä juoksussa.
Et viitsi edes lukea juttua.
"Nyt hankittua kuumavesipainepesuria on tarkoitus käyttää jatkossa muiden töhryjen puhdistamiseen. Loppukesällä kaupungin suunnitelmissa on esimerkiksi suurempi siltarakenteiden puhdistusoperaatio."
Haiskahtaa jotenkin!
Kieltämättä aika hintava pesuri, oliko kuorma-auton päälle rakennettu?
Eikö sitä voisi maksattaa sillä töhrijällä? Ei Joensuun äidin pikku wanna-be-natsiyhteisö niin iso ole, etteikö syyllinen löydy.
Nolo kommentti
Hyvä kommentti.
Voisi nuo paikkoja töhrivät paukapäät ajatella että heidän töhryjensä poisto joudutaan maksamaan verorahoista ja heidän sotkujensa siivoamiseen käytetyt rahat ovat aina pois jostakin oikeasti tärkeästä asiasta.
Tässä vesipääpentujen kaupungissa tuo pesuri on tarpeellinen hankinta, sillä m*lkunoksennusten töhrimiä seiniä täällä piisaa.
Pitäisi perustaa öiset partiot jahtaamaan näitä vatipäitä ja laittaa heidät itse maksamaan sotkunsa viimeistä euroa myöten!
Suurin rikos ei ole muistomerkin töhriminen, vaan vainajien makuuttaminen Joensuun metsässä.
Jos asiaan ei tule muutosta, asiasta tullaan huomauttamaan vielä sadan vuoden päästäkin.
Temustako tuli pesuri?
Kaupunki on ihan oikealla asialla. Pieniä vainajien muistolehtoja muistomerkkeineen on ympäri Suomea. Suurten hautausmaiden yjteydessä on vain osa näistä. On hyvä, että kaikista muistomerkeistä ja haudoista pidetään huolta. Natsit ne on melkoisia epeleitä töhrimään yhteistä omaisuutta, jopa pyhinä pidettäviä hautamuistomerkkejä.
Tekijä ei ole jäänyt kiinni.
Jospa nuo sais töhryt uudella pesurilla muualtakin nyt pois. Saakelin reikäpäät töhrii joka paikan mai mai.
Jospa ne töhrijät otti mallia arhinmäestä?
Siis 30000€ painepesuri? Oikeestikko? Tuon hintaluokan painepesurit on ammattikäyttöön. Alkaako Jns:n kaupunki harjoittamaan pesupuuhia?
Jos oikeasti on noin, niin minusta haiskahtaa kyllä aika vahvasti. Tämä on ei Joensuulaisen kommentti.
No, ei sitä maton pesuun hankittukaan. Mene takaisin sinne lieksan palstalle :D
Tarpeellinen kone, kun täällä on niin paljon vesipäävanhempien vajakkipentuja jotka kulkee yöt seiniä töhrimässä, varsinaisia arhinmäkeläisiä...
Pesukoneruiskulla voi myös pestä kakit pois pylpyröistä.
Hyvä tuo on olla varalla, tiedä vaikka artsinmäki tulisi käymään... 😂
Pennut kiinni ja maksamaan, saavat maksaa velkansa veronmaksajille!
Mainittiin, että erityisen hankalaa oli puhdistaa metallilaatta, jossa vainajien nimet olivat. Ennen tuon tekemistä olisi ollut aiheellista tarkistaa laatan nimien oikeellisuus ja korjata laatassa olevat puutteet tiedoissa. Parasta olisi kaikkien hautausten siirtäminen hautausmaalle. Samalla selviäisi, montako vainajaa Joensuun puistossa OIKEASTI makaa.
Höpö höpö.
Vuoden 1918 veritahrojen poistamiseen tarvitaan muutakin kuin painepesuri.
Hienoa päästä vetää tägiä puhtaalle pinnalle - Eastside Joensuu.
Jos sinut tavataan niissä töissä, niin tiedät kai mitä silloin vedetään ja mille pinnalle?
Hahhaaa juhannus on hyvää aikaa vetää betonia tukkoon saa rauhassa bommata. Sinä et vedä muuta kuin ostoskärriä s-marketissa, bönde.
Vai pitäisi punikkeja hyysätä vielä 100 vuotta kuoleman jälkeenkin... verorahoilla tietenkin.
Kuolleet ovat keskenään tasa-arvoisia mutta elävissä on sivistyneitä ja moukkia. Onneksi moukat ovat vähemmistö.
Kyllä se vasemmistoliitto on vähemmistö.
Asiaan palataan aina uudestaan niin kauan kun vainajia makuutetaan puistohaudassa. Vuoden 1918 tapahtumien muka-unohtaminen muistomerkki aika ajoin töhryistä pesemällä ei ole mikään ratkaisu. Muistomerkki olkoon missä on, mutta vainajien ruumiit eivät kuulu osaksi mitään taideteosta.
Joutaisi töhriä uudestaan.
Olet natsi valkoinen.
Sinun pärstäsi ja autosi olisivat parhaat kohteet maalien roiskimiseen. Ehkäpä näin tapahtuukin.
Töhrintä loppuu kun muistomerkki ja vainajat siirretään hautausmaalle, kuten Vierumäellä 2021 tehtiin.
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/vuonna-1918-vierumaen-joukkohautaan-haudatut-vainajat-haudattiin-uudelleen/
Kiinnisaaduille töhrijöille ensin tunti turpaan että kusi tippuu ja sitten maalataan perse ja munat niiden omilla maaleilla ja laitetaan tallustamaan ilman housuja ja kenkiä kotiinsa. Takki ja kengät lähetetään postipaketissa vanhemmille saatekirjeen kera.
Tämä on toki toiveajattelua, mutta siihen se menee jos viranomaiset eivät välitä saada näitä töhrijöitä vastaamaan teoistaan.
Tuopa olisikin hyvä idea, kannattaa tehdä kansalaisaloite...
väkivallalla fanttasioivat pummit,
pitää laittaa lukkojen taakse...
Mai mai
Onko pesuri viekä toiminta kunnossa? Ei katukuvasta näe tulosta😂 suvantosillalakin samat töhryt ollu vuosia prkle🖕