Romahdus viikon aikana 59 %.
Mieti syitä. Ei liene vaikeaa ymmärtää markkinan reaktiota.
Summa Defence.. Ensimmäinen pörssiviikko. Paha.
16
550
Vastaukset 16
- Anonyymi
En mieti syitä, ei kiinnosta.
Miksi tälläiset tuuliviirit ja riskinotot kiehtoo, noin 98 prosenttia niistä ei tule olemaan mitään "raketteja" eli keskimäärin touhu ei ole kannattavaa.- Anonyymi
Kun en luota, en osta. Näin yksinkertaista ja selvää se on.
Kun kuulin ensimmäisen uutisen suomalaisen puolustusvälineteollisuuden keräämisestä yhteen yhtiöön, totesin sen järjettömäksi ja jopa kansallisia varmuuksia heikentäväksi.
Samoin näyttävät reagoineen ne yritykset, joita Summa Defence kiihkeästi halusi ostaa maksaen hinnan omilla osakkeillaan.
No, eipä se ole ollenkaan ihme, että maksuksi hyvästä yrityksestä ei hyväksytä senttiosakkeita ja haaveilevia lupauksia.
Toivon kuitenkin yhtiön kykenevän kehittymään löytäen tiensä reaalimaailmaan ja todelliseen tuottavuuteen.
- Anonyymi
Summan markkina-arvo on edelleen 245 miljoonaa euroa ja siis vasta suunnitellaan dronejen kokoamista vai laitetaanko vain Kiina-Dronen päälle tarra, jossa lukee "made in Finland"?
- Anonyymi
Ei tällaiseen kannata lähteä mukaan kun on varma tulikivi joka 10-kertaistaa arvonsa ihan pikapikaa.
Montako tuntia on seuraavaan osavuosikatsaukseen? - Anonyymi
Summa tänään +10,54%. Hienoa,
- Anonyymi
Tuollainen Kiina-dronen lätkäisty alkuperän valehteleva tarra on markkinointirikos. Tämä tiedoksesi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Summa tänään 10,54%. Hienoa,
Juu oli. Tänään maanantaina se on - 4,40 %!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuollainen Kiina-dronen lätkäisty alkuperän valehteleva tarra on markkinointirikos. Tämä tiedoksesi.
Sitten ei ole rikos, jos sen Kiina-dronen purkaa ja vaihtaa siihen suomalaiset osat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu oli. Tänään maanantaina se on - 4,40 %!!
Tänään perjantaina € 0,05 ja - 7,7%.
- Anonyymi
Ei seuraavat viikot taida näyttää yhtään paremmilta. Kun todellista tietoa yhtiön tilasta ei ole, on vaikeaa edes ajatella siihen sijoittamista.
- Anonyymi
Summan markkina-arvo onkin aika lailla edullisempi tuolla Ruotsin puolella:
Ruotsi 248 SEK
Suomi 248 MEUR
https://summadefence.fi/sijoittajille/osaketietoa/perustietoa-osakkeesta/ - Anonyymi
Ruotsi siis 248 MSEK
- Anonyymi
Summa Defencen nurkanvaltaajat Vaajakoskelta kertoivat, että yhtiölle on valmisteltu uusi nimi, Erotus Oyj.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Summa Defencen nurkanvaltaajat Vaajakoskelta kertoivat, että yhtiölle on valmisteltu uusi nimi, Erotus Oyj.
Himangan aina viisas lapiomies on myös toiveikas.
Valmistautuu krouvin uskollisten kanssa ostamaan koko pesän heti konkurssin jälkeen. Sanoi tarvitsevansa sen vanhan traktorin.
- Anonyymi
Kyllä Summa Defencen ydintiimin referenssit kuulostavat vahvoilta, ainakin heidän itzensä kertomana. Kankaala väittää onnistuneensa tehtävässään Enersensessä. Kyllä, eihän yhtiö mennyt konkurssiin.
Seuraajatiimi tekee nyt Enersensessä erinomaista työtä ja joutuu korjaamaan Holopaisen ja Kankaalan sotkut.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135875En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44637Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21578Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110543- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 56503
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34468Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää121465Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22427