kuinka kauan..

Anonyymi-ap

kuinka kauan voi talous kasvaa ilman että kansa menee konkurssiin

13

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä haet kysymykselläsi?

    • Anonyymi

      Pulma on se, että Suomessa ei ole talous kasvanut riittävästi moniin vuosiin !
      Suurin syy siihen ovat......

      Liian suuret julkiset menot jotka ovat 57% suhteessa BKT:hen !?

      Mielenkiintoista on, kuinka kauan menee ennenkuin Suomessa tämä ymmärretään ??

      • Anonyymi

        Minun veikkaus, että pohjalla on käytävä.
        Eu:lta on tultava käsky, mitä tehdään, mitä myydään. Sitten talous voi lähteä nousuun, muuten ei. Onhan se nähty, ettei 2008-2025 välillä ole tapahtunut mitään. Aina ennustetaan 1-2% kasvua ja jossain välin vuotta ilmoitetaan, ettei tänä vuonnakaan päästä kasvulukemiin.

        Plussana Marinin hallituksen jättivelat painaa niskaan, joiden pelkkä korko on miljoonia vai jopa 1-2 miljardia vuodessa.


    • Anonyymi

      Jos kasvu on velkavetoista, niin konkurssihan siitä seuraa. Se. että takeekö kansa vai valtio ensin konkurssin riippuu siitä, kuinka paljon valtio kerää veroja. Veroja alentamalla konkurssin tekee ensin valtio, sitten kansa, korottamalla, toisinpäin.

      Kansa köyhtyy talouskasvusta riippumatta, mikäli talouskasvu ei tuota vaihtotaseen ylijäämää. Ja kun kansa köyhtyy riittävästi, ei sillä ole enää varaa maksaa verojaankaan. Valtiontalouden konkurssihan siitä seuraa...siis sitten kun valtion velka ylittää noin 150% rajan bkt;stä

    • Anonyymi

      Julkisen talouden analyysi

      Suomen sisällä voidaan periaatteessa jakaa omaisuutta vaikka miten sosiaalisesti, mutta tosiasia on, että Suomen täytyy kansakuntana vastata julkisista veloistaan joista pääosa on peräisin ulkomailta !

      Siis, Suomi voi olla sosialistinen sisäisessä varojen holtittomassa jakamisessa, mutta ne Amerikkalaiset, Sveitsiläiset, Hollantilaiset, Englantilaiset ym sijoitusyhtiöt jotka rahoittavat Suomen valtion velkoja noudattavat tarkasti markkinatalouden lakeja !

      Jokainen velkasopimus on maksettava ajallaan korkojen kera !Se on fakta tai rahan tulo loppuu !!

      Tiedätkö mitä, Suomi on jo vuosikausia elänyt yli varojensa niiden päätösten seurauksena joita eduskunnassa on vuosien varrella tehty !

      Julkinen velka on tasoa 230 miljardia Euroa ja määrä lisääntyy vuosittain !
      Eikö ole hieno perintö tuleville sukupolville ??

      • Anonyymi

        Tähän olisi kommunistien vastaus, että laitetaan verot valtion maksettavaksi.

        Ikävä kyllä, nykyisen alijäämän kattaminen esim. tuloveroa nostamalla tarkottaisi jokaiselle veronmaksajalle +8% korkeampaa tuloveroa.

        Jokainen nyt ymmärtää, ettei tuollainen voi olla mahdollista, tai se, että nostetaan "rikkaiden veroa 50%"


    • Anonyymi

      Kansa on valtio. Ainakaan Suomessa ei valtio (tai kunta) ei voi mennä konkurssiin.

      • Anonyymi

        Ehkä ei konkurssiin lain tarkoittamassa mielessä, mutta maksukyvyttömyyteen voi päätyä niin valtio kuin kunnatkin, tosin kunnat todennäköisesti vasta sen jälkeen kun valtio on ensin maksukyvytön.
        Ja tämähän tapahtuu kun valtio ei saa enää uutta velkaa markkinoilta.

        Vaikka politiikan vasemmalla sektorilla ollaan yleensä sitä mieltä, että valtion velkaa ei voi eikä pidä rinnastaa kansalaisten ottamaan velkaan, niin niillä molemmilla on kuitenkin ne tärkeimmät piirteet yhteisiä:
        Vähemmän velkaa on parempi kuin enemmän velkaa. Vähemmän velanhoitokuluja on parempi kuin enemmän velanhoitokuluja.
        Ja oikeastaan edes se, että valtio ei koskaan maksa velkojaan pois on kuitenkin verrattavissa siihen, että kansalaisellakin on velkaa kuiollessaan, Jälkipolville jää sitä vähemmän liikkumavaraa taloudessa, mitä enemmän velkaa on...valtiolla uuden kansalaisen syntyessä...tai kuolleella ihmisellä kun jälkipolvet keräävät perintöään.


    • Anonyymi

      Tehdään kuntaliitos Ruotsin kanssa muutaman vuoden päästä

    • Anonyymi

      Suomalaisista ihmisistä n. 60% on nettosaajana verotuksessa. Suurin osa kansasta saa enemmän tulonsiirtoja ja ilmaispalveluja, kuin mitä maksaa veroja.
      Suuruusluokkaa 1/3 kansasta on ihan elätettäviä.

      Ja nämä elätettävät eniten naukuu veroista.

      • Anonyymi

        Niin, Suomi on terveitten aikuisten lastentarha julkisilla varoilla ylläpidettynä ?

        Tämä johtuu monestakin asiasta, mutta osuvinta on se, että aikuisella kansalaisella on äänioikeus, mutta ei välttämättä mitään käsitystä terveen kansantalouden perusteista !?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin, Suomi on terveitten aikuisten lastentarha julkisilla varoilla ylläpidettynä ?

        Tämä johtuu monestakin asiasta, mutta osuvinta on se, että aikuisella kansalaisella on äänioikeus, mutta ei välttämättä mitään käsitystä terveen kansantalouden perusteista !?

        Näistä palveluiden oikeista hinnoista ei puhuta mitään. Demut ja muut vasurit mielellään vaikenee, että jo pelkkä 9v peruskoulu maksaa 100 000eur/oppilas.
        Luodaan illuusio, että esim. 2500eur/kk-palkalla joku työläinen olisi kovakin veronmaksaja.

        Sitten syytellään jotain "rikkaita" verojen välttelystä, vaikka oma panostus on miinuksella hurjasti.
        Karkeasti 45 000eur vuosi, kun tienaa, sillä pystyy maksamaan omat kustannukset.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7482
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2906
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1756
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1639
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1116
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      817
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe