Vanhemmilla ja aikuisilla on moraalinen velvollisuus näyttää hyvää esimerkkiä

Anonyymi-ap

Vanhempien että muiden aikuisten moraalinen velvollisuus on lasten ja nuorten vuoksi oltava moraalisesti mahdollisimman korkeatasoisia esimerkkejä.

Kun suhtaudumme muihin ihmisiin syntypaikkaan katsomatta myönteisesti ja ei-rasistisesti ja kun emme valehtele, puhu pahaa muista tai kieroile niin näytämme suoraselkäisen vastuullisen aikuisen mallia nuorille ihmisille.

Tämä ei ole mikään hälläväli kysymys vaan moraaliset seikat velvoittavat meitä toimimaan näin. Aivan kuten ei sekään ole mielipidekysymys, että saako liikenteessä toimia omilla säännöillä, ei myöskään voida toimia antisosiaalisilla tavoilla muiden ihmisten keskuudessa.

Idean täytyy olla se, että nuoret saa terveen ympäristön asenteiltaan eikä vääriä malleja. Kateus, kieroilu, pahanpuhuminen ja itsekkyys tai rasismi ovat täysin turmiollisia esimerkkejä nuorille.

Aikuiset ihmiset kantavat vastuuta eivätkä tee moraalisia kompromisseja.

Lapset ja nuoret imevät kuin sieni itseensä vaikutteita aikuisilta ja on puhdasta vääryyttä harjoittaa siksi edellä mainittuja tapoja. Miten lapset voisi kehittyä mieleltään ja asenteiltaan terveiksi jos esimerkki aikuisilta on vastuuton ja moraaliton toiminta?

Jumalanpelko on viisauden alku. Tämä olisi myös tärkeää välittää nuorille.

8

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisäyksenä se, että vaikka vanhemmat toimisi täysin ideaalilla tavalla näyttäen hyvää esimerkkiä, niin jos kuitenkin muu ympäristö näytttää esimerkkiä siitä että eletään kieroillen tavoitellen vain omaa hyötyä ja valehdellaan ja juorutaan sekä puhutaan pahaa muista seläntakana, niin nuori saa vääriä vaikutteita silloinkin. Kun ihmisiä on vaikea muuttaa niin silloin voi muuttaa itse sellaiseen paikkaan missä ihmiset on yksilöitä ja mahdollisimman moni noudattaa moraalisia normaaleita pelisääntöjä

      Lisäksi ihmisten luotettavuus on hyvin tärkeä asia. Jos nuori ei voi luottaa aikuisiin eikä heidän suoraselkäisyyteen niin hän kasvaa väärille raiteille.

    • Anonyymi

      "Jumalanpelko on viisauden alku. Tämä olisi myös tärkeää välittää nuorille."

      Juuri jumalanpelko tuottaa kaltaisiasi sekopäitä.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        " kaltaisiasi sekopäitä."

        Oletko aloituksen asiasta jotenkin eri mieltä ja jos niin millä argumenteillä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        " kaltaisiasi sekopäitä."

        Oletko aloituksen asiasta jotenkin eri mieltä ja jos niin millä argumenteillä?

        Keskustelepa vaan itsesi kanssa, kuten tähänkin asti. LOPPU.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Keskustelepa vaan itsesi kanssa, kuten tähänkin asti. LOPPU.

        Aika moni ottanut yhteenkin aloitukseeni osaa kun yli 7000 katselukertaa ja yli 400 viestiä. Niiden joukossa muutama oma kommenttini muille keskustelijoille.

        Tämä on tyypillistä. Kun argumenttejä ei ole niin pitää parjata. Juuri näistä olenkin puhunut että aina on muiden parjaus tehtävä karjalassa tavalla tai toisella. Sitten kai uskovat olevansa suuriakin voittajia.


    • Anonyymi

      Monilla vanhemmilla kesäaikaan älypuhelin ja juomat vievät paljon aikaa.

      • Anonyymi

        älypuhelinta ei olisi pitänyt koskaan keksiä. haittaa enemmän kuin hyötyä. vie nuorilta keskittymiskyvyn ja mahdolistaa kiusaamisen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4463
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      3065
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      46
      2958
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2763
    5. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      341
      2685
    6. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2665
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      2339
    8. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      2085
    9. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      5
      1981
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1703
    Aihe