Osaako joku sanoa tai jopa laskea kannataako perustaa osakeyhtiö joka omistaa kerrostalohuoneiston ja vuokraa sitä?
Yrityksen, joka omistaa huoneiston, perustaminen
2
207
Vastaukset
- Anonyymi
Mieti ensin vastaukset kolmeen kysymykseen ja selvitä eri vaihtoehtojen verokohtelut
1) mistä yritys saa rahoituksen?
2) mitä on tarkoitus tehdä tuottorahoilla?
3) exit-suunnitelma?- Anonyymi
1)Yritys saa rahoituksen yrityksen omistajalta sekä pankkilainasta. (Ehkä alkuun myös muista tuista ja "apurahoista" jos niitä voi saada.)
2)Asunto tulisi työasunnoksi eri paikkakunnalle, jonka vuokraa kyseisen osakeyhtiön omistaja, joka on muissa palkkatöissä eli työasuntovähennys pitäisi olla mahdollista ansiotuloista. Vuokraa on aikomus maksaa tavallisen vuokratason mukaan mutta toki mahdollisimmman vähän niin että osakeyhtiö voi maksaa vastikkeen ja lainaa pois sekä ehkä tehdä huoneistossa pientä pintaremonttia.
3)exit...no asunnon myynti ja yrityksen lopettaminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1022262
- 1291428
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231420Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau291348- 681243
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3371068- 89995
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56944- 122821
- 82796