Toivolahden ympäristö

Anonyymi-ap

Kuka vastaa toivolahden ympäristön siisteydestä?
Toivolahden etupihalla istuin penkit, ei niihin voi mennä istumaan kun penkkien alla tiheä pitkä ruoho. Penkkeihin asti on ruoho leikattu muttei penkkien alta.
Sitten rannanpuoli, miksi siellä ei ole kuin yksi penkki puisto alueella, siellä olisi niin mukava käydä istumassa omaisten kanssa. Voisihan siellä olla penkit ja pöytäkin, voisi nauttia päiväkahvitkin.
Kuuluuko piha alueen huolto kunnalle vai hyvinvointialueelle.

15

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täällä kirjoittelemalla varmaankin asiat etenee.

      • Anonyymi

        No minne täytyisi ilmoittaa. Ei asia koske terveyskeskuksen henkilökuntaa eikä vanhusten asumisyksiköiden henkilökuntaa. Torillekko pitäs lähtee vaatimaan parannuksia moneen asiaan, putkaanhan ne veisivät parannusten vaatijat. Olen huomannut että monesti täältäkin kautta asiat menee perille ja niihin puututaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No minne täytyisi ilmoittaa. Ei asia koske terveyskeskuksen henkilökuntaa eikä vanhusten asumisyksiköiden henkilökuntaa. Torillekko pitäs lähtee vaatimaan parannuksia moneen asiaan, putkaanhan ne veisivät parannusten vaatijat. Olen huomannut että monesti täältäkin kautta asiat menee perille ja niihin puututaan.

        Soittaisin kunnan palvelupisteelle ja kysyisin minne ilmoittaa.


    • Anonyymi

      Sinne voisi pössyttelijöille tarjota suojaisamman spotin. Vähän ahdistaa vedellä savuja, kun joku mummo haistelee huumepiipun hajua ilmasta.

      • Anonyymi

        Tähän olisi kiva saada muutos. Ilomantsissa on muutenkin liikaa koiranulkoiluttajia ja muita hörhöjä, että missään ei oikein saa pössytellä rauhassa. Olisinpa alkoholisti niin olisi edes hyväksyttävää oksennella kadunkulmille, mutta vihreän tupakan kanssa joku yli-innokas pontikalla kyllästetty mantsin kaduntallaaja on heti soittamassa kyttiä paikalle. Voitaisiin perustaa vaikka sellainen käyttöhuone Kunnanviraston tyhjiin tiloihin, niin saisi mantsin parempi väki vetää sitä viinaa ja piestä toisiaan rauhassa.


    • Anonyymi

      Tiällä jiäpi yksinkertaseks ja pöpiks. Sitten yks joukko paon aihe on tänä tai ens vuonna viimeistään syttyvä maailman sota. Ei kukaan senkään takia asuntoja itä rajalta enee osta. On viisasta pitee tankki täynnä tarpeen tullen lähtee ajelemaan länsi rannikolle päin. Sähköautoja ei kannata ostoo ikinä .Sähköjen mentyä niillä ei tie mittään jos ei ou agrigaattii takakontissa ja bensoo.

      jätetään salaojituksen säännöllinen tarkastus ja mahdolliset korjaustoimet tekemättä

    • Anonyymi

      Saakeli teinit ja mukulat valloittaneet sen rannakin, eikö noilla kesällä ole parempaa tekemistä kun siellä norkoilla ja musiikkia soittaa. Minä kävin kesät töissä tuossa iässä.

      • Anonyymi

        Niin kukapa sitä kesällä uimarannalla... ihmeelliseksi tosiaan mennyt touhu.


      • Anonyymi

        Ootko kauankin vahannut rannalla pyöriviä teinejä ja mukuloita?


    • Anonyymi

      Eikö siellä leikkaa nurmikot ja auraa pihat Kiinteistöhuolto Martiskainen

    • Anonyymi

      Tämänkin aloituksen tarkoitus on saada jälleen aikaan paikallinen paskamyrsky . Jos nimettömänä esiintyvä aloittaja on omaisten luona käyvä henkilö hän varmasti tietää kuka tai mikä taho antaa lisätietoa siitä minne toiveita/ehdotuksia lisä penkeistä ynm voi antaa.

      • Anonyymi

        Olkoon kiinteistöfirma tai kunta, niin onko se niin työlästä nousta sieltä leikkurista ja siirtää penkki, leikata ruoho sen alta ja siirtää penkki takaisin? Jos ei tätä viitsi tehdä, niin kyllä laiskaa touhua on.


    • Anonyymi

      Nimettömänä uskaltaa jauhaa. Menepä sanomaan kasvotusten.

    • Anonyymi

      Nuoret ja lapset käy uimassa ja pelaavat rantalentistä.hyvä niin.

    • Anonyymi

      miljjoonee ois pitänä lahtee upottoo mutta kaikki kunnan maksettavaksi, vuan luulisi heinä seippeet halvemmalla suavan vaihetuksi tokkiinsa ne matkoojat tahtovat töllistellä toivojen lahteo, ja maistella käynneitä marja mehuja

      turhan issoo rantoo tämmöseen kuolevaan tup pu kylään. Aina puolet vois purkaa poikkeen. Liekö rakennettu silloin Nikolai Causescun aikoihin? Silloin oltiin vähä suuruuven hulluja. Sen kai vois ainahi purkaa sen puku kaapin Eikös se oo umpi homeessa.

      Oon hirmu herkkä homeelle vainuun heti jos missä on. Kuhtuut aina jos epäilööt niin minut paikalle. Yleensä mänöö purkuun rakennukset sen jäläkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      106
      3118
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      231
      1949
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      136
      1849
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      57
      1843
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1352
    6. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      96
      1225
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      61
      1155
    8. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      84
      1154
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      59
      1137
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      67
      972
    Aihe