Kaupunkien imagojutut on tosiaankin jotain henkimaailman tiedettä. Esim Porilla ja Lahdella on tosi paska imago. Mistä johtuu? Onhan Pori Suomen mittakaavassa iso kaupunki ja sielläkin on paljon opiskelumahdollisuuksia vaikka korkeakoulu puuttuukin. Onko ne suljetut tehtaat luoneet niin paljon työttömyyttä ja toivottomuutta ja popmusiikkia, että Pori on Suomen Liverpool.
Vakavasti puhuen, jotkut Jyväskylä ja Oulu, joilla on käsittämättömän hyvä imago ovat aivan samanlaisia lääviä kuin Pori tai Lahti. Ei se kaikkien palvoma Tamperekaan mikään kummoinen mesta ole joten pää pystyyn porilaiset!
Vakavasti puhuen, jotkut Jyväskylä ja Oulu, joilla on käsittämättömän hyvä imago ovat aivan samanlaisia lääviä kuin Pori tai Lahti. Ei se kaikkien palvoma Tamperekaan mikään kummoinen mesta ole joten pää pystyyn porilaiset!
Vastaukset 7
Vanhimmat
tommosesta kuullukkan. Itse asiassa en täällä Tambereella edes usein ole kuullut mainittavan koko Poria. Ja Ohranjyvässä olen kuullut pelkästään kehuttavan. Tää on taivahan tosi.
Porissa on yliopistokeskus, jossa toimii viisi korkeakouluyksikköä; Turun yliopisto, Tampereen yliopisto, Tampereen teknillinen korkeakoulu, Turun kauppakorkea ja vielä Taik.
Joten korkeakouluista ei ole puutetta. Porissa opiskelumahdollisuudet ovat itse asiassa todella hyvät - ristiinopiskelun mahdollisuus kaikkien eri yksikköjen välillä.
Mitkä suljetut tehtaat?
70-luvulla Porissa tehtiin tosi raskas virhe, kun ei oltu kiinnostuneita korkeakoulun saamisesta kaupunkiin Joensuun, Kuopion ja Lappeenrannan lailla. Nyt tilanne on osin korjaantunut, mutta tuolloin Pori jäi auttamattomaksi junttilaksi maineeltaan. Sitten alkoi raskaan teollisuuden alamäki, ja Porillahan ei ollut oikein muuta kuin se raskas teollisuus. Porista tuli syrjässä sijaitseva, ei niin kovin kaunis työttömyyskaupunki. Tähän kun liität satakuntalaisen luonteenlaadun ja käytöksen, niin avot. Muistan hyvin jazzeilla 70-luvun jälkipuoliskolla käyneiden tuttujen puolikauhistuneita, puolihuvittuneita havaintoja porilaisten käyttäytymisestä, ja tällä en tarkoita mitään örveltämistä vaan ihan vain kauppoja, ravintoloita ja muita paleveluja, joiden kanssa turisti joutuu väkisin tekemisiin.
Itse muutin tänne 1986, kulttuurishokki oli kauhea. Nyttemmin tuntuu, että Pori on muuttunut avoimempaan ja ystävällisempään suuntaan - tai sitten olen vain tottunut. Kuitenkin on semmoinen tunne, että tällä hetkellä Pori on mainettaan parempi kaupunki. Tosin tämän palstan tason perusteella voisi luulla jotain aivan muuta.
Kun katselee n. 1750 luvun karttoja, oli Satakunta iso paikka. Pirkanmaa kuului Satakuntaan jasSelityksenä oli: Pirkalla (nykyinen Tampere) on Satakunan itäreunalla oleva pieni kauppala. Joten Porilaisten asiain hoito on mennyt päin persettä jo 250 vuotta sitten.
Matkustele junalla ympäri maata. Vaihda Tampereella PORIN JUNAAN. Yllätyt.
Kaikki sulkeutuneet porilaiset tekevät tavaroillaan reviirin, ja jutteluita vieraiden kanssa...et kuule
Kuten Suomessa yleensäkin jollei ole aivan pakko istua jonkun viereen...