Vanhempien syyttely yksinäisyydestä?

Onko teillä selkkauksia vanhempienne kanssa siitä miten he näkevät sosiaalisuutenne olevan alimittaista ja samalla sanovat sitä yksinäisyyden syyksi?

Tuleeko syytöksiä siitä miten esimerkiksi luo huonoa tunnelmaa ei hymyile tarpeeksi jne..?

3

961

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie

      Jos vaan mainitsenkin ettei mulla ole kavereita, mua aletaan syytellä siitä, että on vaan oma vikani kun en ole sosiaalisempi. Joskus porukat (siis aikalailla kaikki sukulaiset) käy suorastaan kimppuun! Nykyään välttelen ystävyys/yksinäisyys aiheita kun ne on saaneet mut ihan itkun partaalle syytöksissään. Kuvitteleeko ne jotenkin auttavansa mua silleen? Miksi sosiaalisuus on niin kauhean hieno asia? Miksi en hitto vie saa olla tällainen?!

      • rouva-vapaa

        Tuntuu, että tuota tapahtuu vain perheissä joilla pitää olla hyvä julkisivu. Jos jokin yksilö on sosiaalisesti epäsuositumpi aiheuttaa se pelkoa muissa. Tosi sairasta tosiaan! Tuntuu jo olevan pakollista keskiluokkaisissa perheissä tai perheissä, joilla ajatellaan olevan jo tietty status vaikkakin vain sukulaisten omissa aivonipukoissa:)

        Suoritusyhteiskunnassa se aiheuttaa tietenkin paineita, se vaikuttaa työllistymiseen tai pikemminkin ammatti pitäisi olla sellainen missä ei olisi työkavereita. Valitkaa ammattinne viisaasti niin ei tule vaikeuksia siitäkään, ettei ole työpaikalla sosiaalinen.


      • Topsu
        rouva-vapaa kirjoitti:

        Tuntuu, että tuota tapahtuu vain perheissä joilla pitää olla hyvä julkisivu. Jos jokin yksilö on sosiaalisesti epäsuositumpi aiheuttaa se pelkoa muissa. Tosi sairasta tosiaan! Tuntuu jo olevan pakollista keskiluokkaisissa perheissä tai perheissä, joilla ajatellaan olevan jo tietty status vaikkakin vain sukulaisten omissa aivonipukoissa:)

        Suoritusyhteiskunnassa se aiheuttaa tietenkin paineita, se vaikuttaa työllistymiseen tai pikemminkin ammatti pitäisi olla sellainen missä ei olisi työkavereita. Valitkaa ammattinne viisaasti niin ei tule vaikeuksia siitäkään, ettei ole työpaikalla sosiaalinen.

        Jos on yksinäinen eikä itse haluaisi sitä olla, niin ei silloin ainakaan missään nimessä kannata valita ammattia missä puurretaan yksikseen!

        Itse kun olen välillä työttömänä kun ei omaa vakituista työpaikkaa ole löytynyt, niin heti tuntuu elämä jotenkin valoisammalta kun saa olla edes töissä jonkin verran muiden kanssa tekemisissä. Vaikka sieltä ei mitään ystäviä olekaan koskaan löytynyt.

        Ujoudesta huolimatta hoidan aina työni niin hyvin kuin osaan ja kysyn jos tai kun on jotain kysyttävää, mutta en istu työkavereiden kanssa tuntitolkulla jaarittelemassa työn ulkopuolisista asioista työpäivien aikana, kuten ne sosiaalisemmat yksilöt näyttävät erittäin useasti siellä tekevän (no eivät tietenkään kaikki, mutta aika monet).

        Jos yksinäisyydestä tai/ja ujoudesta huolimatta menee ammattiin jossa pitää tulla ihmisten kanssa toimeen, niin luulen että se parantaa itsetuntoa ja vaikuttaa muuhunkin elämään. No, voihan se tietysti myös stressata.
        Ehkä siinä vaaditaan tiettyä aktiivisuutta luonteeseen kuitenkin, siis ettei halua juuttua kurjaksi kokemaansa tilanteeseen ja haluaa kasvaa ihmisenä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2946
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      58
      2338
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1747
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1709
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1327
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      59
      1263
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1203
    Aihe