Wallander-Kuoleman enkeli

Anonyymi-ap

tämä wallander elokuva on hyvinnäyteltyä jossa esim wallander tapaa työkollegansa (noin samanikäisen) kotonaan mut heidän suhde ei näy etenevän että se suhde päättyy kun naispoliisi ei pidä Wallanderin jääräpäisyydestä ilmeisesti. Hyvin otettu leffaan tällaisia parisuhdejuttujakin ettei se ole vain pelkkää murhanselvittelyoperaatiota.

Alkaa kaksi nuorta naisen alkua kadota tuntemattomiin. Poliisit alkaa tehdä tutkimustyötä ja kyselevät koulun porukoilta ja silminnäkijäkin ilmestyy paikalle nähdessään auton koulun pihalla myöhäiseen ajankohtaan.

Minä ehdin luulla että sen yhden naisen isä on se murhaaja muttei ollutkaan. ERehdyin.

Leffa sijoittuu musiikkikouluun jossa musanopettaja opettaa nuoria naisenalkuja kuorolauluun. Pian alkaa selvitä porukassa omat kuppikunnat ja omat ongelmat. Opetttaja pysyy tyynenä huolimatta yhteenotoista. Myöhemmin ihan lopussa mulle paljastuu opettajan syyllisyys että opettaja onkin psykopaatti ja ihan hullu kaistapää.

Hänellä on jokin kontrollin ja häpäisemisen tarve sekä seksuaalista ihastumista. Lopussa poliisit pääsevät vihille ja pelastavat naisen hengen. Opettaja pidätetään. Yhteenotossa naisopiskelijan isä saa puukosta mahaan tai rintaan mutta lopussa hän on sairaalassa ja tapaa siellä tyttären uudestaan . Isän ja tyttären suhde jäi etäiseksi kun isä oli nuorena hylännyt tyttärensä mutta ilmeisesti tytär antoi anteeksi.

Koskettava loppukohtaus ! Mä tykkään onnellisista lopuista.

Onnistunut leffa .

viestin lähettäjä Juha pohjola

0

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

        ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
        Maailman menoa
        122
        5585
      2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

        Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
        Maailman menoa
        95
        4831
      3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

        Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
        Maailman menoa
        140
        4784
      4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

        Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
        Ikävä
        368
        2235
      5. Kerro kaivattusi etunimi

        Miehille..
        Ikävä
        122
        2136
      6. 108
        1827
      7. Sulla on mies

        Aivan liikaa naisia.
        Ikävä
        256
        1587
      8. 373
        1328
      9. Pääsit koskettamaan

        Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
        Ikävä
        59
        1161
      10. Kadutko mitään?

        Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
        Sinkut
        224
        1160
      Aihe