Kun käyttää etanoli niin mitä moottoriöljyä turbokoneen kanssa käyttäisi? Etanoli pidetään pesevänä ja sen uskoin itse kun vaihtelin öljyjä. Toisaalta palanee myös puhtaammin kun moottoriöljyt on nyt puhtaampia ei enää pikiöljy mustaa lientä E98 jälkeen. Vaihdan tosin 5tkm välein kuten bensalla ajaenkin tein. Mutta diesel turbo moottoriöljy lienee hyvä valinta vai mitä mieltä on suomi24 tietäjät?
Öljyn suodatin on myös ihmeen puhdas kun avaan niitä mielenkiinnon tähden niistä kun näkee mitä irtoaa moottorista.
E85 kanssa moottoriöljy valinta vaikeus
5
550
Vastaukset
- Anonyymi
Etanolia sekoittuu moottoriöljyyn enemmän kuin bensiiniä . Hyvä kun vaihdat öljyt usein .
- Anonyymi
Vielä 2008 Kun ajoin dieselillä ulkomailla niin sanottiin että biodieselin käyttö puolittaa moottoriöljyn vaihtovälin.
- Anonyymi
Mitäs se auton huoltokirja sanoo. Siellä usein kerrotaan mitä öljyä kannattaa käyttää.
Motonetin sivuille kun laittaa oman rekisterinumeron niin tulee suosituksia moottoriöljystä. - Anonyymi
Jos polttoaineen vaihtaa enemmän etanolia sisältävään polttoaineeseen, seuraus voi olla moottoriöljyn viskositeetin heikkeneminen ja kumiosien heikentyminen sekä korroosio ajoneuvon moottorin korroosiolta suojaamattomiin osiin (moottori, polttoainejärjestelmä). Yleinen suositus on nostaa viskositeettiä esim. 10W-40 tyyppisistä öljyistä 15W-50 tyyppisiin öljyihin, sekä API SN ja ILSAC GR-5, mutta tämä kannattaa tarkistaa ajoneuvon viralliselta huoltamolla, koska on tärkeää varsinkin viskositeetin kanssa, että öljy pääsee esteettä kaikkiin paikkoihin, varsinknin moottorin ylimpiin, jossa on mm. venttiilikoneistot. Toinen tärkeä asia on ottaa huomioon jakohihnarataisu, varsinkin jos se on paljon tekemisissä öljyn kanssa, ettei öljyn tyypin muutoksella tärvele jakohihnaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1692607Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19737Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait212722Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678